Reklama

Niedziela Częstochowska

Uczniowie z Maryją

Wierzymy, że Maryja po swojemu kształtuje nasze życie – powiedział abp Wacław Depo, który spotkał się z uczniami, nauczycielami i rodzicami uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Strugach.

Niedziela częstochowska 50/2023, str. VI

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

Karol Porwich/Niedziela

W szkole ważne są trzy słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna

W szkole ważne są trzy słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akademia o obecności Maryi w dziejach naszego narodu w wykonaniu uczniów i wystawa zdjęć z pierwszego Nawiedzenia Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafiach ziemi wieluńskiej w 1979 r. wpisały się 28 listopada w przygotowania do drugiego Nawiedzenia Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszych parafiach.

Obecność Maryi

– Niech dobry i kochany nasz ksiądz biskup długo żyje – takimi słowami uczniowie przywitali abp. Wacława Depo. W słowie do uczniów metropolita częstochowski wyraził radość ze spotkania z nimi. – Myślę, że wciąż trzeba odkrywać takie miejsca jak wasza szkoła – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspomniał również chwile, gdy mógł dotknąć ran Maryi na obrazie jasnogórskim w czasie jego oględzin przez specjalistów i konserwatorów w 2012 r. – Doświadczyłem wówczas, że dotknąłem żywej Matki Bożej i poczułem, że dotykam oblicza Matki, a nie tylko obrazu. Doświadczyłem łaski dotknięcia ran Maryi i popłakałem się – wspominał arcybiskup.

W przedstawieniu uczniowie opowiedzieli historię obrazu i kultu Matki Bożej Częstochowskiej. Przypomnieli obecność Maryi w dziejach narodu polskiego – od potopu szwedzkiego po śluby jasnogórskie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i zawierzenie się Maryi przez św. Jana Pawła II.

Świadectwa uczniów

Zofia Hodczak z kl. IV, która grała rolę babci opowiadającej swoim wnukom dzieje obrazu jasnogórskiego, w rozmowie z Niedzielą przyznała, że z radością przyjęła tę rolę. – Każda babcia jest w domu kimś ważnym, opiekuje się wnukami, zawsze powie coś mądrego – powiedziała i dodała: – Tak samo Maryja opiekuje się nami.

Rolę św. Jana Pawła II zagrał Bartosz Błach z kl. VII. W rozmowie z Niedzielą obiecał, że będzie poznawał życie Ojca Świętego.

Jakub Duszyński z kl. VII, który grał rolę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, podkreślił, że „to był wielki człowiek, czynił dobro. Dla mnie jest wzorem do naśladowania”.

Reklama

Ważna wystawa

Nauczyciele wraz z parafią św. Jana Chrzciciela w Łaszewie przygotowali również wystawę zdjęć z pierwszego Nawiedzenia Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafiach ziemi wieluńskiej w 1979 r. – To przypomnienie ważnych dni w historii diecezji częstochowskiej. To przywołanie księży i wiernych, którzy wtedy dali wielkie świadectwo wiary, biorąc bardzo liczy udział w przyjmowaniu Matki Bożej Częstochowskiej w parafiach: Mierzyce z Łaszewem, Pątnów, Ruda i Wierzchlas – powiedział Niedzieli ks. Grzegorz Kośny, proboszcz parafii w Łaszewie. Zdjęcia na wystawie pochodzą z Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. ks. Walentego Patykiewicza w Częstochowie.

– Szkoła w Strugach bardzo pięknie współpracuje z parafią. Nauczyciele co rok przygotowują program roratni, śpiewy i dekoracje. Wszystko jest dostosowane do dzieci najmłodszych i starszych. W niedużej parafii Łaszew na Msze św. roratnie przyjeżdża od 70 do 80 dzieci – dodał ks. Kośny

Taka szkoła ma sens

Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, zaznaczyła, że „jeśli szkoła uczy o Bogurodzicy, to taka szkoła ma sens”. – Dzieło integracji odnajduje tutaj swoje miejsce. Tu jest bardzo gorąco z miłości do Boga i człowieka. Uczycie się historii i uczycie się wiary, czyli zdobywacie mądrość – powiedziała do uczniów.

W rozmowie z Niedzielą dyrektor szkoły Piotr Makos podkreślił, że placówka zwraca uwagę na integralny rozwój uczniów. – Kładziemy wielki nacisk na patriotyzm i dziedzictwo naszej Ojczyzny. W naszej szkole bardzo ważne są trzy słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna. Chodzi także o wychowanie dobrego obywatela, który zachowuje zasady wiary i dla którego ważne są wartości Ojczyzny. To, co jest cenne w naszej szkole, to obecność uczniów z niepełnosprawnością. Pozostali uczniowie uczą się w ten sposób czegoś ważnego w życiu – wyjaśnił Piotr Makos.

2023-12-05 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego w związku z zamknięciem cmentarzy

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

archidiecezja częstochowska

cmetarze

Niedziela

– W tym roku, z racji pandemii, wiele ważnych dla nas świat musieliśmy przeżyć inaczej, niż zawsze. Przychodzi nam także i te najbliższe dni przeżyć inaczej, niż mieliśmy to w zwyczaju – pisze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w Apelu w związku z zamknięciem cmentarzy.

Metropolita częstochowski zwraca szczególną uwagę na tych, którzy utrzymują się ze sprzedaży kwiatów i zniczy.” Przyjdźmy z pomocą sprzedającym, aby straty w tym czasie nie były przyczyną gorszej jeszcze sytuacji ich rodzin. Zakupione kwiaty i znicze będzie można zanieść na groby naszych zmarłych w kolejnych dniach. Niech będzie to forma naszej troski o siebie wzajemnie” – pisze abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Nowi proboszczowie. Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-24 09:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

fot. Wojciech Łączyński/archwwa.pl

W czasie uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Nowi proboszczowie obejmą parafie 24 czerwca. Publikujemy listę zmian.

Kard. Nycz wręczył dekrety ośmiu nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Ponadto mianował nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie. Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja gnieźnieńska: Neoprezbiterzy otrzymali dekrety

2024-05-28 10:45

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

archidiecezja.pl

Ks. Artur Gołańczyk i ks. Piotr Mroczkowski otrzymali 25 maja z rąk Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka dekrety posyłające ich na pierwsze parafie. Wręczenie odbyło się w dniu ich święceń kapłańskich.

Ks. Artur Gołańczyk będzie wikariuszem w parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję