Reklama

Tygodnik

Cyfrowe archiwum Niedzieli

"Niedziela", która za 3 lata będzie obchodzić 100. urodziny udostępniła w internecie, dzięki zakończeniu kolejnego etapu digitalizacji, swoje archiwalne numery. Będzie co czytać.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowe osiągnięcia technologiczne stawiają przed tradycyjnymi mediami nowe możliwości. Jedną z nich jest obecność w przestrzeni wirtualnej, która ze względu na łatwy dostęp jest coraz chętniej wykorzystywana nie tylko dla rozrywki, ale również w celu poszukiwania rzetelnej wiedzy. Digitalizacja daje "Niedzieli" szansę podzielenia się swoim dorobkiem z naukowcami, dziennikarzami, studentami, duszpasterzami oraz zwykłymi czytelnikami. Archiwalne numery tygodnika są systematycznie digitalizowane i udostępniane w formie cyfrowej. Obecnie na finiszu znajduje się kolejny etap digitalizowania zasobów tygodnika – projekt „Niedziela Nowego Tysiąclecia Online III etap”.

Skanowanie historii

W ramach wspomnianego projektu planowane jest zdigitalizowanie i udostępnienie 5043 sztuk obiektów, co przekłada się na 25 108 sztuk skanów pojedynczych stron – są to zasoby edycji diecezjalnych dołączanych do numerów Niedzieli ogólnopolskiej z lat 1993 – 2006. Dzięki pracom prowadzonym od 1 marca br. już zostały udostępnione dodatki edycyjne z: Gniezna, Łodzi, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego, Podlasia, Torunia, zaś do 30 listopada 2024 r., na kiedy to przewiduje się zakończenie realizacji wspomnianego projektu, zostaną udostępnione materiały z: Przemyśla, Rzeszowa, Łowicza oraz Warszawy. Są to teksty źródłowe będące świadectwem historii tamtejszych społeczności i najnowszych dziejów Kościoła lokalnego. Często są to unikatowe źródła, które poszerzają wiedzę na tematy społeczne i religijne, którymi żyli członkowie małych ojczyzn. – Digitalizacja to historia; skanujemy to, co zostało wydane na papierze – myśli, świadectwa, wydarzenia sprzed dziesiątków lat. Uwieczniamy po to, aby kolejne pokolenia w nurcie Niedzieli mogły z tych zasobów korzystać – mówi Mariusz Książek, wiceprezes Instytutu NIEDZIELA, wydawcy Tygodnika Katolickiego "Niedziela".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Etapy digitalizacji

Niemal stuletnie zasoby "Niedzieli", obejmujące wydanie ogólne oraz wydania edycyjne, są tak ogromne, że samo oszacowanie, kiedy zostanie osiągnięty poziom 100% digitalizacji, jest pewnym wyzwaniem. Prace nad digitalizacją spuścizny tygodnika są sukcesywnie realizowane, a ich owoce są już dostępne. Pierwszy etap digitalizacji został zakończony w grudniu 2022 r. i pozwolił na udostępnienie zasobów z lat 1981-93; to ponad 4,6 tys. stron odnoszących się nie tylko do głównego wydania "Niedzieli". W kolejnej odsłonie zostały zakończone prace nad zasobami Niedzieli z lat 1994 – 2005, obejmujące 24 957 stron, w których skład wchodzą wydanie ogólnopolskie oraz edycja częstochowska. Prace nad digitalizacją zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

niedzielaonline.pl

– W świecie, w którym panuje ogromna inflacja słowa, inflacja prawdy, inflacja prawa, gdzie rozkodowano zarówno godność człowieka, rodzinę, jak i synodalność, kolegialność, trzeba wrócić do pierwotnych, jasnych zasad i w sposób pozytywny je przedstawiać, tak aby człowieka współczesnego nie tylko rzetelnie informować, ale i wszechstronnie formować – stwierdził ks. prof. Mirosław Sitarz w czasie konferencji podsumowującej jeden z etapów digitalizacji "Niedzieli". Jego słowa streszczają misję realizowaną przez nasz tygodnik. Dlatego tak istotne jest, by treści zawarte w "Niedzieli" zostały szeroko udostępnione. Z digitalizowanymi materiałami można się już zapoznawać na stronie: niedzielaonline.pl .

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2023-12-12 09:19

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy numer Niedzieli

Najnowszym numerze Niedzieli. A w nim...

->Co musi się stać, by chrześcijanie znów byli jedno⁉️

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Polsce będzie miał 235 nowych księży diecezjalnych i zakonnych

2024-05-23 10:32

[ TEMATY ]

Kościół

kapłaństwo

święcenia

święcenia kapłańskie

Karol Porwich/Niedziela

Kościołowi w Polsce przybędzie w tym roku 235 nowych księży, z czego 153 diecezjalnych i 82 zakonnych - ustaliła KAI. To o około 50 kapłanów mniej niż rok wcześniej. Najwięcej księży zostanie wyświęconych w diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej a w zakonach - u paulinów i franciszkanów. - Kończy się czas powołaniowego boomu, ale nie interpretowałbym tego wyłącznie w kategoriach kryzysu. Małe liczby są jednak na pewno wyzwaniem dla całej wspólnoty Kościoła - komentuje ks. Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych.

KAI zebrała informacje o święceniach z różnych źródeł kościelnych: kurii diecezjalnych, rektoratów i od rektorów seminariów duchownych oraz na stronach poszczególnych diecezji, a także z danych Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM).

CZYTAJ DALEJ

Francuscy biskupi w Watykanie: potrzebujemy poważnej dyskusji o Europie

2024-05-23 17:14

[ TEMATY ]

Watykan

Francja

biskupi

Episkopat News

Potrzebujemy poważnej dyskusji o Europie, a tymczasem wszystko wskazuje na to, że najbliższe wybory nie będą dotyczyły Unii, lecz będą konsekwencją lokalnego niezadowolenia - powiedział przewodniczący francuskich biskupów. Wraz z prezydium episkopatu złożył wizytę w Watykanie. Rozmawiano o forsowanej przez prezydenta Emmanuela Macrona eutanazji oraz wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Poproszony o komentarz dla prognoz przewidujących wysokie notowania ugrupowań prawicowych, abp Eric de Moulins-Beaufort powiedział, że episkopat nie będzie wskazywał, na kogo głosować. Martwi go natomiast brak dyskusji o Europie. „Jaką Europę zostawiamy przyszłym pokoleniom? Co tak naprawdę chcemy zbudować i jaki świat przygotowujemy dla tych, którzy przyjdą po nas?” - mówił przewodniczący Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję