Reklama

Kościół

Elementarz biblijny

Wszyscy jesteśmy kapłanami

Niedziela Ogólnopolska 6/2024, str. 19

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Starym Testamencie istotne miejsce zajmował ród kapłański wywodzący się od brata Mojżesza – Aarona. Jego początki sięgają czasów, kiedy Bóg wybrał ród Aarona do sprawowania posługi kapłańskiej. Kapłaństwo było zatem ograniczone tylko do jednego rodu.

O ile w Starym Testamencie ważne miejsce zajmowało kapłaństwo Aarona i jego potomków, o tyle w Nowym Testamencie centralne miejsce zajmuje ofiara Jezusa Chrystusa – Najwyższego i Wiecznego Kapłana. „Takiego bowiem potrzeba nam było arcykapłana: świętego, niewinnego, nieskalanego, oddzielonego od grzeszników, wywyższonego ponad niebiosa, takiego, który nie jest zobowiązany, jak inni arcykapłani, do składania codziennej ofiary najpierw za swoje grzechy, a potem za grzechy ludu. To bowiem uczynił raz na zawsze, ofiarując samego siebie” – czytamy w Liście do Hebrajczyków (7, 26-27).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłani Starego Prawa musieli systematycznie składać ofiary za grzechy swoje i całego ludu, tymczasem Chrystus raz sam ofiarował się Ojcu w duchu miłości i posłuszeństwa za grzechy całego świata. Jego Ofiara jest ciągle na nowo uobecniana podczas każdej Mszy św. Gdy przystępujemy do sakramentów, korzystamy właśnie z Ofiary Jezusa.

Reklama

Jezus stary porządek kapłański zastąpił zupełnie nowym. Ustanowił kapłaństwo powszechne i kapłaństwo służebne. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy (n. 1546): „Cała wspólnota wierzących jako taka jest kapłańska. Wierni swoje kapłaństwo, wynikające ze chrztu, wykonują przez udział w posłaniu Chrystusa, Kapłana, Proroka i Króla, każdy zgodnie z własnym powołaniem. Przez sakramenty chrztu i bierzmowania wierni poświęcani są jako «święte kapłaństwo» (Sobór Watykański II, konstytucja Lumen gentium, 10)”.

Wszyscy na mocy chrztu św. mamy zatem udział w powszechnym kapłaństwie Jezusa Chrystusa. Męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa sprawiły, że odtąd każdy ochrzczony jest w szczególnej więzi z Bogiem. Odtąd już nie tylko wąska grupa przedstawicieli konkretnego rodu, ale każdy z nas jest kapłanem Jezusa.

Istnienie kapłaństwa powszechnego nie wyklucza tzw. kapłaństwa służebnego (hierarchicznego), które reprezentują mężczyźni mający święcenia kapłańskie. Ich zadaniem jest sprawowanie sakramentów i pomoc świeckim w realizacji ich kapłaństwa powszechnego. Podczas jednej z audiencji papież Jan Paweł II powiedział: „(...) «aktywność» Kościoła nie sprowadza się do hierarchicznej posługi pasterzy, podczas gdy świeccy pozostają w stanie bierności. Cała bowiem chrześcijańska aktywność świeckich, a szczególnie współczesne apostolstwo świeckich daje świadectwo nauczaniu soborowemu, zgodnie z którym kapłaństwo wiernych i posługa kapłańska hierarchii w Kościele są «wzajemnie przyporządkowane»”.

2024-02-05 19:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorliwi o zbawienie dusz

Niedziela przemyska 36/2015, str. 6

[ TEMATY ]

misje

kapłaństwo

misjonarz

Zdjęcie: archiwum Ojców Oblatów

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej obecni są w ponad 70 krajach

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej obecni są w ponad 70 krajach

W Zahutyniu, pomiędzy Sanokiem a Zagórzem, od 2 sierpnia 1979 r. mieści się klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – jedyny klasztor tego zgromadzenia na terenie naszej archidiecezji. Jego obecność ściśle łączy się z powstaniem tu parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Protestant nowym ambasadorem Unii Europejskiej przy Stolicy Apostolskiej

2024-04-20 18:25

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Stolica Apostolska

Adobe Stock

Martin Selmayr został mianowany nowym ambasadorem Unii Europejskiej przy Stolicy Apostolskiej. Ten 53-letni protestant z Niemiec, od 2000 roku mieszkający w Belgii, ma zastąpić na tym stanowisku Holenderkę, Alexandrę Valkenburg, która zajmuje je od czterech lat.

Nominację Selmayra ogłosił wysoki komisarz UE ds. polityki zagranicznej Josep Borrell. Aby objął on swe stanowisko, potrzebna jest jeszcze formalna zgoda Stolicy Apostolskiej. Dotychczas Selmayr reprezentował UE w Austrii.

CZYTAJ DALEJ

Wyniki wyborów II tury Wyborów Samorządowych

2024-04-21 21:06

[ TEMATY ]

wybory

Karol Porwich/Niedziela

W Krakowie wybory na prezydenta miasta wygrał Aleksander Miszalski.Zdobył 51,1 proc. głosów w drugiej turze i pokonał Łukasza Gibałę (48,9 proc.) - sondaż Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.

Jacek Sutryk ponownie prezydentem Wrocławia. W II turze zdobył 67,8 proc. głosów, pokonując Izabelę Bodnar (32,2 proc.).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję