Reklama

Kościół

Nie odwracamy się plecami

Wspólna modlitwa w pierwszy piątek Wielkiego Postu i solidarne działanie na co dzień – tak Kościół wspiera osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początek Wielkiego Postu to od 2017 r. czas, kiedy Kościół w Polsce zachęca, by duchowo łączyć się z osobami zranionymi wykorzystaniem seksualnym. Chodzi o indywidualną i wspólnotową modlitwę, udział w Drodze Krzyżowej i uczestnictwo we Mszy św. Od tego roku ta inicjatywa obchodzona będzie pod nową nazwą – jako Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. „Chcemy przez tę nazwę ukazać, że osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań. Mamy nadzieję, że duch modlitwy i solidarności Kościoła ze Zranionymi wzbudzi również w sprawcach pragnienie zadośćuczynienia i pokuty” – napisał w komunikacie poprzedzającym obchody delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak. Hierarcha zachęca w nim wszystkich nie tylko do wspólnej modlitwy, ale także do budowania w swoim środowisku, np. w parafiach, „kultury służącej ochronie najsłabszych i bezbronnych”.

W kilku miejscach Polski dzień ten wybrzmi szczególnie mocno, m.in. na Jasnej Górze, gdzie w przeddzień Dnia modlitwy podczas Apelu Jasnogórskiego osoby skrzywdzone zostaną objęte modlitwą, oraz w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach – tam w pierwszy piątek Wielkiego Postu w tej intencji odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaangażowanie Kościoła w Polsce w ochronę dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym jest wielowymiarowe i jak pokazuje doświadczenie ostatnich lat – skuteczne. W każdej polskiej diecezji działają diecezjalni i zakonni delegaci i delegatki ds. ochrony dzieci i młodzieży. To duszpasterze i siostry, którzy towarzyszą skrzywdzonym, jest też grono świeckich pracujących w punktach konsultacyjnych. Ich działania są wspierane przez Centrum Ochrony Dziecka oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Wszystkie te elementy tworzą spójny system reagowania i pomocy osobom pokrzywdzonym, ale co ważne, także system prewencji, czyli zapobiegania aktom wykorzystania seksualnego w środowisku kościelnym.

Reklama

Na co mogą liczyć osoby skrzywdzone i ich bliscy? Zakres tych działań jest spory – począwszy od wsparcia duchowego, przez pomoc psychologiczną i prawną, skończywszy na grantach edukacyjnych. O skali realnego zaangażowania przekonuje m.in. najnowszy spot przygotowany przez Fundację Świętego Józefa KEP – #RazemByPomagać, w którym występuje grupa osób na co dzień działających na rzecz osób skrzywdzonych.

Wszelkie działania mające na celu ochronę dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele, ale także w każdym innym miejscu czy w instytucji są działaniem godnym pochwały. Papież Franciszek mówi o tym tak: „Niech szeroko będą otwarte Drzwi Miłosierdzia w naszych diecezjach, parafiach, naszych domach i naszych sercach, aby przyjąć tych, którzy byli wykorzystywani”. /k.w.

(Więcej informacji: na www.wspolnotazezranionymi.pl . Materiały duszpasterskie, w tym tekst rozważań Drogi Krzyżowej, dostępne są na stronie: wspolnotazezranionymi.pl/dmis2024).

Telefon wsparcia 800 280 900 czynny jest w każdy wtorek w godz. 19-22.

Uzyskasz życzliwą i rzetelną informację, pomoc i poradę.

Możemy skontaktować cię z zaufanymi specjalistami: psychologami, prawnikami, duszpasterzami. Możemy też pomóc w zgłoszeniu przestępstwa do właściwych instytucji kościelnych i państwowych.

Rozmowy prowadzone są anonimowo, cierpliwie i dyskretnie. Ten telefon przeznaczony jest dla osób pełnoletnich. Jeżeli nie masz jeszcze 18 lat, zadzwoń pod numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111.

2024-02-05 19:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śląskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

[ TEMATY ]

modlitwa

Bielsko‑Biała

jedność chrześcijan

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” (por. Iz 1,17) w dniach od 18 do 25 stycznia 2023 r. obchodzony będzie kolejny Powszechny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Specjalne ekumeniczne nabożeństwa, spotkania i koncerty odbywać się będą w różnych parafiach Śląska Cieszyńskiego i Górnego, a także w Zagłębiu.

W ramach śląskich obchodów Tygodnia Modlitw zaplanowano ekumeniczne nabożeństwo w Gniazdowie (18 stycznia), na którym kazanie wygłosi pastor Jerzy Rogaczewski z Kościoła Chrześcijan Baptystów. Następnego dnia, 19 stycznia, będzie miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Sąd stwierdza winę „Nergala”. Muzyk znieważył wizerunek Jezusa

2024-05-22 19:27

[ TEMATY ]

krzyż

profanacja

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Sąd Okręgowy Gdańsk-Południe uznał Adama D., ps. „Nergal” winnym popełnienia przestępstwa z art. 196 Kodeksu karnego, czyli obrazy uczyć religijnych. Sprawa dotyczyła nagrania zamieszczonego przez muzyka w Internecie w 2018 r.

Na filmie „Nergal” w sposób obsceniczny znieważył wizerunek Jezusa Chrystusa. Sąd jednocześnie warunkowo umorzył postępowanie z okresem próby na okres dwóch lat. Muzyk musi też zapłacić 2 tys. zł świadczenia pieniężnego. Sąd nie podzielił argumentacji oskarżonego, który wskazywał, że jego działanie mieściło się w granicach swobody artystycznej.

CZYTAJ DALEJ

By nie zabrakło Ciała, Słowa, Przebaczenia - święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

O tym, że modlitwa za księży, to wyraz naszej odpowiedzialności za Kościół przypominają w obchodzone dziś święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana członkowie Apostolatu „Margaretka”. Zapraszają na Jasną Górę na modlitewne czuwanie w intencji duchownych oraz o nowe i święte powołania kapłańskie.

Swoje „magnificat serca” wypowiadają przy Maryi Jasnogórskiej także nowo wyświęceni kapłani i księża jubilaci.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję