Reklama

Wiara

Symfonia modlitwy

Modlitwa jest naszym znakiem rozpoznawczym. Dla jednych jest ona religijnym obowiązkiem, dla innych naturalną potrzebą. Dlaczego jubileuszowy rok 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka, poprzedzony jest Rokiem Modlitwy.

Niedziela Ogólnopolska 10/2024, str. 22-23

[ TEMATY ]

modlitwa

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2025 będzie w Kościele obchodzony jako jubileusz, którego mottem są słowa: „Pielgrzymi nadziei”. Jubileusz w życiu Kościoła był zawsze wydarzeniem o wielkim znaczeniu duchowym oraz społecznym. Pierwszy Rok Święty ustanowił w 1300 r. papież Bonifacy VIII; miał on być obchodzony co 100 lat, a później, na wzór biblijny, co 50 lat, aż ostatecznie ustalono, że będzie obchodzony co 25 lat. Warto zaznaczyć, że to po petycji Rzymian do papieża Klemensa VI (1342 r.) okres ten został skrócony do 50 lat. Ostatnim papieżem, który obchodził jubileusz co 50 lat, był Mikołaj V w 1450 r., następnie, za sprawą Pawła II, okres między jubileuszami wynosi już 25 lat.

Rok Modlitwy

Po roku poświęconym refleksji nad dokumentami i studiowaniem owoców Soboru Watykańskiego II rok 2024, zgodnie z propozycją papieża Franciszka, jest Rokiem Modlitwy. „Cieszę się, że rok 2024, poprzedzający wydarzenie Jubileuszowe, będzie poświęcony wielkiej «symfonii» modlitwy. Przede wszystkim, aby odnowić pragnienie przebywania w obecności Pana, słuchania Go i adorowania” – napisał Ojciec Święty w liście do abp. Rina Fisichelli, pro-prefekta Dykasterii ds. Ewangelizacji. Franciszek podkreślił również: „Będzie to zatem intensywny rok modlitwy, w którym serca otworzą się, aby przyjąć mnogość łask, czyniąc z Ojcze nasz, modlitwy, której nauczył nas Jezus, program życia dla każdego Jego ucznia”. Rok Modlitwy jest okazją do krzewienia modlitwy indywidualnej i wspólnotowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oficjalne rozpoczęcie Roku Modlitwy nastąpiło, zgodnie z zapowiedzią Ojca Świętego, w niedzielę 21 stycznia 2024 r., gdy Kościół obchodził V Niedzielę Słowa Bożego. „Ogłoszony przez papieża Rok Modlitwy nie będzie czasem nowych inicjatyw, tylko uprzywilejowanym momentem odkrycia wartości modlitwy” – zwraca uwagę abp Fisichella. Na konferencji prasowej przybliżającej ideę roku zaznaczył on, że „Rok Modlitwy ma wspierać relację z Panem i oferować chwile prawdziwego duchowego odpoczynku. Ma być oazą z dala od codziennego stresu, gdzie modlitwa staje się pokarmem dla chrześcijańskiego życia wiary, nadziei i miłości”. Za Franciszkiem powtórzył, że „modlitwa jest oddechem wiary, jest jej najwłaściwszym wyrazem. Jak niemy krzyk, który wydobywa się z serca tych, którzy wierzą i powierzają się Bogu”.

Reklama

Pomoce duszpasterskie

W związku z Jubileuszem Roku 2025 i Rokiem Modlitwy Watykan przygotował pomoce duszpasterskie. Zostały opublikowane katechezy o modlitwie, które papież Franciszek wygłosił podczas środowych audiencji, od 6 maja 2020 r. do 16 czerwca 2021 r. Ponadto ukazała się seria Notatki o modlitwie, promowana przez Dykasterię ds. Ewangelizacji, która składa się z ośmiu tomów udostępnionych na potrzeby konferencji episkopatów i wspólnot diecezjalnych. „Jest to przydatna pomoc w pogłębianiu i ponownym odkrywaniu centralnego miejsca modlitwy w różnych jej formach, inspirowanych działaniem Ducha Świętego” – czytamy na oficjalnej stronie Jubileuszu Roku 2025. Poszczególne tomy serii Notatki o modlitwie noszą tytuły: Modlitwa dziś. Wyzwanie, które należy wygrać; Modlitwa Psalmami; Modlitwa Jezusa; Podróż do Boga: Rozważania dotyczące świętych i grzeszników; Przypowieści o modlitwie; Kościół w modlitwie; Modlitwa Najświętszej Maryi Panny i świętych i Modlitwa Pana: Ojcze nasz.

Wartość modlitwy

O tym, czym jest modlitwa i dlaczego jest taka ważna, mówi nam ks. prof. Stanisław Urbański, specjalista w zakresie teologii duchowości, autor książek m.in. o modlitwie. Kapłan wskazuje, że modlitwa ma ogromną wartość w życiu człowieka i dlatego konieczne jest jej odkrywanie. – Modlitwa pomaga nam w drodze do świętości – podkreśla.

– Bóg, będąc pełnią świętości, pragnie podzielić się pełnią swojej miłości z człowiekiem. Dlatego chrześcijanin w sakramencie chrztu św. otrzymuje cnoty teologalne: miłość, wiarę i nadzieję oraz dary Ducha Świętego. Od człowieka zależy, czy te dary nadprzyrodzone rozwija stopniowo, wraz z rozwojem swego życia, czy leżą w nim one jak ziarenka w pustej donicy. Ten rozwój można porównać do rozwoju drzewka, które gdy się rozwija, wypuszcza przepiękne gałęzie i wyrasta na piękne drzewo. Podobnie w życiu duchowym – na szczycie tych gałęzi chrześcijanin osiąga miłość, wiarę i nadzieję oraz rozwinięte dary Ducha Świętego. Jest to pięknie rozwinięta miłość, którą człowiek odpowiada na miłość Boga. Właśnie w tym pomaga modlitwa – zaznacza ks. Urbański.

Reklama

Rok Modlitwy jest okazją do ciągłego uczenia się modlitwy i jej rozwoju. Na to również wskazuje nasz rozmówca. – Rozwój modlitwy jest podłożem rozwoju miłości do Boga, a życie sakramentalne jest działaniem łaski we współpracy z człowiekiem. Dzięki spotkaniu z Bogiem w modlitwie, adoracji i sakramentach zmienia się moja relacja do Boga, do samego siebie i do drugiego człowieka – zapewnia ks. Urbański.

Uczenie się modlitwy

Ten kolejny etap w drodze do Jubileuszu Roku 2025 powinien wzbudzić w nas pragnienie uczenia się modlitwy, pogłębiania jej i doskonalenia. – W sercu każdego chrześcijanina powinny rozbrzmiewać nieustannie słowa prośby Apostołów: „Panie, naucz nas modlić się” (Łk 11, 1). Zwłaszcza że modlitwa jest bardzo ważnym wykładnikiem autentyczności całego życia duchowego. Należy dogłębnie rozwijać cztery istotne rodzaje modlitwy: uwielbienie, dziękczynienie, przebłaganie i błaganie. Chrześcijanin nie może zatrzymać się tylko na odmawianiu modlitwy ustnej, czyli na wypełnianiu obowiązku modlitwy. Modlitwa będąca żywym i osobowym spotkaniem z Bogiem stanowi fundamentalny element życia duchowego – wyjaśnia ks. Urbański.

W Roku Modlitwy wpatrujemy się w przykład samego Jezusa. – Chrystus w samotności szuka spotkania z Ojcem i całe Jego życie doczesne jest przykładem modlitwy. Sam również uczy Apostołów modlitwy i modli się przed Przemienieniem, przed ustanowieniem Dwunastu, po rozmnożeniu chleba. Ludzie uważają Go za męża modlitwy, skoro przynoszą do Niego dzieci, aby się za nie pomodlił. Jezus także przynagla swoich uczniów do modlitwy, ponieważ prowadzi ona do umocnienia w chwilach próby. Szczególnie wyraża to modlitwa Jezusa w Ogrójcu, w chwili trudnego wypełniania woli Ojca. Jezus zapewnia uczniów, że jest zawsze z nimi. A zatem modlitwa jest czymś niezwykle istotnym dla utrzymania silnej więzi z Chrystusem i trwania w Nim – kontynuuje ksiądz profesor.

Zarówno papież Franciszek, jak i abp Fisichella zwracają uwagę na wspólnotowy wymiar modlitwy. – Chrześcijańskie życie wiary i modlitwy jest nie do pomyślenia bez włączenia w Mistyczne Ciało. Modlitwa w pierwszym rzędzie jest uczestnictwem w modlitwie Kościoła, w jego liturgii – przypomina ks. Urbański i zachęca, aby również wierni świeccy sięgali do modlitwy brewiarzowej, do modlitwy psalmami.

2024-03-05 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa różańcowa

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

Paweł Wysoki

Październik nazywany jest miesiącem różańcowym. Kościół w tym czasie szczególnie zaleca tę prostą i zarazem głęboką modlitwę.
Tradycja monastycznej modlitwy zwraca uwagę na ciągłą potrzebę trwania w Bożej obecności. Kolejno anachoreci, benedyktyni, cystersi, kartuzi słysząc słowa: "Nieustannie się módlcie" (1Tes 5,17), na wzór Chrystusa uświęcali poszczególne pory dnia i nocy, obok Eucharystii, rozważaniem Ojcze nasz oraz modlitwą stu pięćdziesięcioma psalmami. Wschodni chrześcijanie, wzrastając w tradycji medytacji, wprowadzili powtarzanie wybranych słów Pisma: "Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu" czy "Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną". Czyniono to w rytm oddechu, posługiwano się często kamykami, by zliczyć ilość powtórzeń i pomóc w skupieniu.

CZYTAJ DALEJ

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Wychowywanie ciebie jest moją pasją” – mówiła mi moja mama. Choć nie rozumiałam do końca tych słów, wywoływały na mojej twarzy uśmiech. Czułam się potrzebna.

Od dziecka chodziliśmy z rodzicami do muzeów, na wernisaże i wieczory literackie, do kina i teatru. Nie wiem, kiedy to się wydarzyło, ale mama stała się moją najbliższą przyjaciółką. I tak zostało do dziś. Zawsze pomagała mi w spełnianiu marzeń, miała dla mnie czas i cierpliwość, motywowała, żebym wszystko próbowała zrobić sama. Pokonywanie trudności dawało mi poczucie, że jeśli podejmę jakieś wyzwanie, to na pewno mu podołam. Mama prowadziła mnie na wszystkie zajęcia, które sobie wymarzyłam. Nigdy na mnie nie krzyczała, nigdy mnie nie uderzyła. Starała się mnie wychować, pokazując konsekwencje błędnych zachowań. Nie okłamywałam mamy, bo mówiła, że ma do mnie zaufanie...

CZYTAJ DALEJ

Przekazywać dziedzictwo Orzecha

2024-05-29 09:00

Magdalena Lewandowska

Eucharystia w intencji ks. Stanisława Orzechowskiego w kaplicy DA Wawrzyny

Eucharystia w intencji ks. Stanisława Orzechowskiego w kaplicy DA Wawrzyny

Wychowankowie i przyjaciele ks. Stanisława Orzechowskiego zebrali się w 3. rocznicę jego śmierci, by podziękować za jego życie i świadectwo wiary.

Eucharystii w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny” przewodniczył ks. Wojciech Zięba, proboszcz parafii NMP Częstochowskiej, a wcześniej przez 14 lat współpracownik Orzecha w prowadzeniu "Wawrzynów". Mszę św. koncelebrowało 9 kapłanów, m.in. kanclerz wrocławskiej kurii ks. Jacek Froniewski, ks. Aleksander Radecki i prowincjał Polskiej Prowincji Klaretynów o. Piotr Bęza, który głosił homilię. On także przez 6 lat współpracował z Orzechem jako duszpasterz akademicki. – Przyciągała nas do Orzecha jego ogromna autentyczność i szczerość, wiara i miłość do Jezusa potwierdzona życiem – mówił o. Bęza – Mimo, że już za życia był „legendą”, to pamiętam jego ogromny dystans do siebie. Autorytet, który od razu budził i to nie przez to, że był duży, ale przez to co i jak mówił. To był kapłan, który nie bał się pytań i nie bał się odpowiadać na trudne pytania – dodawał klaretyn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję