Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Modlitwa niosąca wolność

W Starym Lipowcu w Gminie Księżpol miało miejsce podsumowanie 57. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 11/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Joanna Ferens

Z krzyżem Zbawiciela przeszli ulicami parafii

Z krzyżem Zbawiciela przeszli ulicami parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O podjętej inicjatywie, jaką było nabożeństwo Drogi Krzyżowej prowadzonej przez członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka powiedziała w rozmowie Anna Pyzio, w która w Krucjacie trwa już od 25. lat. – Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na problem, skalę i konsekwencje alkoholizmu oraz na wartość trzeźwości i wewnętrzną wolność, jaką niesie abstynencja. Jest to czas szczególnej modlitwy za osoby uwikłane w nałogi, za osoby, które wspierają alkoholików w wyjściu z choroby. To czas inicjatyw mających na celu poszukiwanie rozwiązań problemu, a także inicjatyw promujących abstynencję. My w naszej kaplicy spotykaliśmy się przez cały tydzień, przepraszając Boga za grzechy przeciw godności człowieka i dziecka Bożego. Poza tym mamy w naszej miejscowości duży problem alkoholowy, w ciągu ostatnich lat zmarło kilka osób z powodu nadużywania alkoholu. Dlatego z troską chcemy wyjść do tych wszystkich, którzy cierpią z powodu alkoholizmu, zarówno samych uzależnionych, jak również ich rodzin – tłumaczyła.

Głębokie znaczenie

Wartość i znaczenie takich inicjatyw dostrzega i docenia ks. Adam Sobczak, proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym: – Jest taka sytuacja, że w rodzinach mamy problem alkoholowy, ja sam również to przeżyłem kiedyś w mojej rodzinie. Podęliśmy abstynencję i przenosimy to dalej, aby dawać ludziom nadzieję. Cieszę się, że ludzie się zaangażowali, szczególnie ci, którzy są dotknięci problemem. Przede wszystkim chcemy wspierać osoby trzeźwiejące, które widzą problem i chcą się z niego wydostać. Oni bardzo potrzebują naszej modlitwy, wsparcia i pomocy. Poprzez tę Drogę Krzyżową w intencji osób uzależnionych zwracamy się do Pana Boga o ratunek, dodatkowo podejmując abstynencję poprzez Krucjatę Wyzwolenia Człowieka – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dar świadectwa

Podczas drogi krzyżowej można było również usłyszeć świadectwa niepijących alkoholików oraz ich rodzin. – Przyjechałam tutaj z wielką radością, aby Bogu podziękować za mojego męża i aby powiedzieć wszystkim kobietom, żeby kochały swoich mężów. To słowo kocham mimo wszystko daje wiele siły człowiekowi, który pije. Mój mąż był trzeźwym alkoholikiem przez ponad 25 lat, a ja to uzyskałam ciepłem, dobrym słowem, miłością i życzliwością. Bardzo dużo dały nam także grupy wsparcia i Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Dziś mogę powiedzieć, że bardzo mi brakuje mojego męża, który już odszedł do Pana – podkreślała Halina, żona, obecnie już nieżyjącego, alkoholika.

Wierni zgromadzili się w kaplicy św. Jadwigi Królowej (należącej do parafii w Majdanie Starym), skąd wyruszyli na ulicę miejscowości. W czytanie rozważań zaangażowali się również członkowie wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca oraz mieszkańcy Lipowca. Po modlitwie wszyscy chętni mogli zadeklarować chęć przystąpienia do dzieła Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Na zakończenie uczestnicy spotkali się w wiejskiej świetlicy na gorącej herbacie i kawie oraz słodkim poczęstunku, aby cieszyć się swoją obecnością i wspólnie uczcić dzień Pański.

2024-03-13 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: sierpień szczególną okazją, by pomóc osobom z chorobą alkoholową

[ TEMATY ]

alkoholizm

alkoholicy

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Apostolstwo trzeźwości

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Choroba alkoholowa dotyka osób w różnym wieku, niezależnie od wykształcenia, wykonywanego zawodu czy pozycji społecznej. Sierpień – miesiąc trzeźwości – to okazja, by dotrzeć do nich z propozycją specjalistycznej pomocy i terapii – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu dodał, że bardzo wiele osób nadużywających alkoholu nie zdaje sobie sprawy z trudnej sytuacji, w której się znajdują. „Specjaliści określają alkoholizm jako skomplikowaną i podstępną chorobę, mającą różne postaci oraz objawy, bardzo często dalece odbiegające od potocznego rozumienia oraz odbioru przez społeczeństwo ludzi z problemem alkoholowym” - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Papież pobłogosławił pierwszemu laureatowi Nagrody św. Jana Pawła II

2024-05-22 15:46

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Nagroda św. Jana Pawła II

Centrum Pokoju i Sprawiedliwości

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji laureata Nagrody św. Jana Pawła II, ks. Leonarda Olobo kierującego Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności papieża Polaka oraz jego wpływu na życie Kościoła i świata.

W porannej audiencji uczestniczyła też ambasador Hanna Suchocka, należąca do 13-osobowej międzynarodowej kapituły przyznającej to prestiżowe wyróżnienie oraz ks. Paweł Ptasznik, przewodniczący Rady Administracyjnej Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 15. Pielgrzymka Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego

2024-05-22 20:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook

„Maryjo, powiedz: Którędy droga?" - to motto Pielgrzymki Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się na Jasnej Górze. Podczas pielgrzymki uczniowie zastanawiali się jak w różnorodności powołań i dróg życiowych znaleźć swoje miejsce.

- Spotykamy się u Matki Bożej, żeby tutaj zaczerpnąć sił, żeby patrząc na naszego patrona bł. kard. S. Wyszyńskiego uczyć się od niego miłości do Boga, Matki Najświętszej, do Ojczyzny. Chcemy uczyć się też szacunku do drugiego człowieka, to wszystko jest bardzo potrzebne - powiedziała wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Iwona Czarcińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję