Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 15/2024, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Episkopat Flickr

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasnogórski Różaniec Rodzin

Za Kościół święty, papieża, o pokój na świecie, za ojczyznę, o nawrócenie grzeszników, poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci, świętość małżeństw i rodzin, nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne – to główne intencje Jasnogórskiego Różańca Rodzin. Nowa inicjatywa paulinów wpisuje się w peregrynację Obrazu Nawiedzenia w archidiecezji częstochowskiej. Ojciec Nikodem Kilnar, który pełni posługę jednania małżeństw rozbitych oraz będących w kryzysie, wyraził nadzieję, że modlitwa choćby jednym dziesiątkiem Różańca w rodzinnym gronie stanie się okazją do przekazywania wiary młodemu pokoleniu, będzie też źródłem wzrostu wzajemnej miłości oraz duchowym owocem zaplanowanej na lata 2024-25 peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w parafiach i we wspólnotach Kościoła częstochowskiego. – Ufamy, że owocem tej modlitwy stanie się regularny udział w niedzielnej Eucharystii dorosłych i dzieci. Czas peregrynacji i naszej modlitwy różańcowej w rodzinach niech będzie szczególnym momentem, gdy będziemy prosić Matkę Bożą o jedność i świętość naszych małżeństw i rodzin – zachęcał paulin. Osoby, które będą chciały włączyć się w to dzieło, mogą się wpisać do księgi „Jasnogórski Różaniec Rodzin”. Będzie ona wędrować po parafiach wspólnie z Obrazem Nawiedzenia.

Inicjatorami tej modlitwy są: Klasztor Paulinów na Jasnej Górze, Jasnogórski Instytut Maryjny, Stanisław Maria Szańca, czciciel Matki Bożej Królowej Polski, oraz o. Nikodem Kilnar.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka obrońców życia

Z apelem do ludzi dobrej woli o podjęcie zdecydowanych działań obywatelskich w związku z zaplanowanymi projektami ustaw proaborcyjnych zwrócili się na Jasnej Górze uczestnicy 44. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Obrońców Życia. Podkreślono, że projekty ustaw nie tylko są sprzeczne z polską racją stanu i godzą w porządek konstytucyjny RP, ale też są zamachem na fundamentalne wartości cywilizacyjne wynikające wprost z prawa naturalnego. Obrońcy Życia podkreślali, że agresywna postawa m.in. skrajnie feministycznych środowisk nie może usprawiedliwiać zaniechania troski i konkretnych działań na rzecz prawa do życia każdego człowieka od jego poczęcia. Na jedno z ważnych wyzwań, które stanowią wychowanie i edukacja młodego pokolenia w duchu szacunku do życia, zwrócił uwagę Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. – Chodzi przede wszystkim o młodych ludzi, bo tu mamy duży problem, tu mamy odejście od Kościoła, odejście od autorytetu, taką kulturę obrazkową, w którą bardzo trudno jest się przebić z prawdziwymi treściami, o co chodzi w aborcji eugenicznej czy dlaczego warto mieć dzieci – powiedział Wojciech Zięba.

Reklama

Obrońcy życia apelują także do polityków i dziennikarzy o niekierowanie się ideologicznymi uprzedzeniami i formułowanie przekazu w przestrzeni publicznej na podstawie rzetelnej wiedzy naukowej. Uważają za niedopuszczalne wykorzystywanie prawa człowieka do życia do celów politycznych.

Tegoroczne spotkanie na Jasnej Górze było również okazją do świętowania 25-lecia powstania Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, przypomnienia początków działań pro-life, które sięgają 1980 r. i ściśle wiążą się z pielgrzymkami na Jasną Górę.

Jasnogórski flesz

• 19 kwietnia – maturzyści diecezji bielsko-żywieckiej, misyjne czuwanie Rodziny Arnoldowej;

• 20 kwietnia – Krajowe Forum Zelatorów Świeckich Żywego Różańca, nocna pielgrzymka z Piekar Śląskich w intencji osób zranionych w Kościele;

• 20-21 kwietnia – pielgrzymka karawaningowa, pielgrzymka motocyklistów – Rajd Katyński.

2024-04-09 14:22

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeor Jasnej Góry o pielgrzymowaniu, świętowaniu i optymizmie

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

I w tym roku z Jasnej Góry popłynie to samo przesłanie, choć może wybrzmi jeszcze mocniej: „Bóg kocha każdego człowieka” - podkreśla przeor Sanktuarium przed uroczystością Wniebowzięcia NMP. O. Samuel Pacholski pielgrzymki piesze nazywa laboratorium życia i wiary, zaprasza do wspólnego świętowania, które choć w cieniu wojny jest wyrazem radości ze spotkania z Bogiem i przypomnieniem, że On upomni się o każdego kto mu zawierza.

- Jeżeli w naszym życiu przeżywamy pewne tragedie to nie dlatego, że Pan Bóg zapomniał o człowieku albo chce go bezlitośnie karać, ale On upomina się o nas, o całe nasze życie. Nie tylko to w wymiarze doczesnym, ale też w wymiarze wiecznym - zauważa jasnogórski przeor. Podkreśla, że jako ludzie wierzący musimy z optymizmem patrzeć w przyszłość i przypominać sobie, że „nasze życie nie zależy od pieniądza, od tego ile będziemy mieli gazu i węgla na zimę” i choć są to rzeczy ważne, a politycy są od tego, żeby te problemy rozwiązywać, to my „zachowujemy wiarę, że Bóg upomni się o każdego kto mu zawierza”.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleźć człowieka

Niedziela toruńska 33/2016, str. 7-8

[ TEMATY ]

Toruń

Anna Głos

Za pierwsze zarobione pieniądze nabyć butelkę kosztownego alkoholu. Po pracy wypić piwo, oglądając jednocześnie jego reklamy ze sympatycznymi zwierzakami. Na weselu podać wódkę, bo tak zarządziły mama z teściową. Opić narodziny pierwszego syna i wnuka. Niektórzy nazywają to tradycją. Jednak, gdy ta tradycja zaczyna zamieniać się w dramat uzależnienia od alkoholu, wówczas traci swój urok, a zamienia się w problem, o którym trudno mówić
Z ks. Dawidem Szymaniakiem posługującym wśród osób z uzależnieniem alkoholowym rozmawia Joanna Kruczyńska

JOANNA KRUCZYŃSKA: – Z jakim nastawieniem rozpoczynał Ksiądz posługę duszpasterską wśród uzależnionych od alkoholu w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w podtoruńskich Czerniewicach?

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

[ TEMATY ]

#PodcastUmajony

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję