Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Patronka ewangelizacji

Nawrócona grzesznica, pierwszy świadek Zmartwychwstania, równa apostołom, patronka ewangelizacji – takimi określeniami nazywana jest św. Maria Magdalena, ta, która pozostała Chrystusowi wierna do końca, ta, której On jako pierwszej ogłosił nowinę o Zmartwychwstaniu i której polecił tę wielką nowinę nieść do apostołów i na cały świat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta wyjątkowa święta na miejsce swoich jedynych objawień wybrała Ziemię Biłgorajską, kiedy to w 1603 r. na skraju Puszczy Solskiej ośmiu pastuszków usłyszało dziwne dźwięki. Udali się więc za rozchodzącym się głosem i zobaczyli na drzewie dwa wiszące dzwony. Gdy podeszli bliżej, dzwony zniknęły, a ich oczom ukazała się piękna kobieta. Uśmiechała się do nich, ale nie wypowiedziała żadnego słowa. Następnie objawienia powtórzyły się w roku 1615. Wówczas Maria Magdalena ukazała się bartnikowi wybierającemu miód w lesie. Kilka lat po pierwszym objawieniu dało się słyszeć w puszczy ponowny dźwięk dzwonów, który przywołał pasterzy. Jeden z nich pobiegł na miejsce i usłyszał wtedy wezwanie: „Idź, człowiecze, opowiedz o tym świętym miejscu, aby miano je we czci i by oddawano tu chwałę św. Marii Magdalenie”. Mężczyzna udał się do pobliskiej wsi i opowiedział innym o całym zdarzeniu.

Posłuszni temu wezwaniu od wielu lat wierni z parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, dziś już w diecezjalnym sanktuarium ku jej czci, oddają Bogu chwałę za jej wstawiennictwem. Rzesze wiernych z całego kraju ściągają na uroczystości odpustowe, które mają miejsce 22 lipca. Zostały one wyniesione przez papieża Franciszka do rangi święta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tegoroczne uroczystości odpustowe rozpoczęły się już 21 lipca od Mszy św. wieczornej sprawowanej w intencji zmarłych parafian, którą odprawiał ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji, ks. dr Rafał Sarzyński. Po Eucharystii wierni przeszli w procesji na cmentarz parafialny, gdzie modlono się o życie wieczne dla zmarłych parafian.

Główne uroczystości odpustowe ku czci patronki parafii odbyły się w poniedziałek, 22 lipca, a wszystkich zebranych kapłanów, parafian i gości witał kustosz diecezjalnego sanktuarium, ks. Witold Batycki. – Już od dnia wczorajszego radujemy się św. Marią Magdaleną, naszą wielką Patronką, o której św. Elżbieta mawiała, że jest ona jedyną świętą, której Bóg niczego nie odmówi. Wypraszajmy zatem za jej wstawiennictwem potrzebne łaski dla naszych rodzin, dla naszej Ojczyzny i dla nas samych. Bardzo serdecznie witam księdza biskupa, wszystkich kapłanów, braci i siostry zakonne oraz wszystkich was, którzy modlicie się dziś za przyczyną św. Marii Magdaleny – powiedział.

Reklama

Odpustową sumę celebrował i wygłosił słowo Boże ordynariusz diecezji łuckiej w Ukrainie bp Witalij Skomarowski, który w homilii zwrócił szczególną uwagę na osobę św. Marii Magdaleny jako patronki ewangelizacji. – Św. Maria Magdalena jest patronką i orędowniczką w drodze nawrócenia ku ewangelicznej doskonałości. Ona jest patronką ewangelizacji, Dobrej Nowiny, świadectwa chrześcijańskiego. Nie tak dawno papież Franciszek postanowił, aby obchód coroczny św. Marii Magdaleny posiadał stopień święta w całym Kościele. Zrobił to, aby ukazać i podkreślić godność kobiety, aby zastanowić się nad potrzebą nowej ewangelizacji i wielkością Bożego Miłosierdzia. Maria Magdalena zostaje posłana, aby zanieść Dobrą Nowinę braciom. Ona staje się apostołką nowej i wspaniałej nadziei. Św. Maria Magdalena zrozumiała, że jej życie będzie miało sens tylko wtedy, gdy poświęci je na służbę Bogu i braciom. I tak czyniła. Uwolniona od zła, które ją przygniatało, służyła razem z innymi kobietami Chrystusowi i Jego uczniom, była wierna aż po krzyż, pod którym stała. Jest obrazem wszystkich kobiet na cmentarzach, matek, córek, sióstr pełnych bólu i smutku. Niech jej wstawiennictwo pomoże nam też przeżyć doświadczenie spotkania z Chrystusem, aby w godzinie płaczu i opuszczenia usłyszeć zmartwychwstałego Jezusa, który napełnia nas radością i nadzieją. Prośmy za nas tu zebranych, szczególnie za tych, którzy przeżywają trudne momenty życia. Prośmy o umęczony naród ukraiński, o dar wytrwałości i pokoju, o zaprzestanie wojny – wzywał.

– To wielka łaska być dziś u św. Marii Magdaleny – zaznaczał w rozmowie Maciej Oleszczuk. – Św. Maria Magdalena zostawiła nam tutaj, w Puszczy Solskiej wielkie przesłanie, powiedziała, iż Bóg Najwyższy chce, aby oddawać właśnie tutaj cześć Bogu i św. Marii Magdalenie. To jest przesłanie dla całej naszej Ziemi Biłgorajskiej. Ja jako radny Młodzieżowej Rady Powiatu i jako ceremoniarz, jako młody człowiek, przychodzę tu dziś, aby razem z innymi ludźmi uwielbiać Pana Boga za dar św. Marii Magdaleny, że dał nam ją za patronkę. Została ona posłana do nas z wyjątkową misją. I dziś ufam też głęboko i wierzę, że św. Maria Magdalena jest aktualną świętą na dzisiejsze czasy, by dzisiejszy świat powrócił do Boga, do Ewangelii, do tego, co ważne, do tego, co jest w życiu cenne, czemu warto życie poświęcić – tłumaczył.

Reklama

Dziekan ks. Witold Batycki w rozmowie zaznaczył również fakt, iż św. Maria Magdalena jest oficjalnie patronką Biłgoraja. – Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą władzy nadanej jej przez papieża Franciszka, wydała dekret ustanawiający św. Marię Magdalenę patronką Miasta Biłgoraja. Biłgoraj jest związany najbardziej ze św. Marią Magdaleną i my tutaj szczególnie zapraszamy, aby do naszego sanktuarium pielgrzymować, aby modlić się za jej wstawiennictwem. Choć jest wiele miejsc związanych z kultem św. Marii Magdaleny, to my szczycimy się tym, że jesteśmy jedynym takim miejscem na świecie, gdzie ta wspaniała święta objawiała się. W 2016 r. bp Marian Rojek ustanowił tutaj diecezjalne sanktuarium św. Marii Magdaleny, a od 2019 r. posiadamy również w naszej świątyni jej relikwie, które otrzymaliśmy z katedry św. Karola Boromeusza w Mediolanie – wyjaśniał.

Po Mszy św. została odśpiewana litania do św. Marii Magdaleny i w procesji z wystawionym Najświętszym Sakramentem wierni oddawali cześć Bogu oraz modlili się za wstawiennictwem tej, która pierwsza ujrzała Zmartwychwstałego Pana i zaniosła tę nowinę apostołom. Ks. Witold Batycki na zakończenie zachęcał również do nawiedzenia kapliczki św. Marii Magdaleny, gdzie według tradycji objawiła się ta wyjątkowa święta, a gdzie także jest studnia z bijącą ze źródła wodą.

– W mojej rodzinie odpust ku czci św. Marii Magdaleny to zawsze było jedno z największych świąt w ciągu całego roku. Ze względu na to, że zawsze odbywa się on 22 lipca i nie jest przenoszony na niedzielę, moi rodzice i dziadkowie brali w pracy wolny dzień, odświętnie się ubieraliśmy i całą rodziną szliśmy do kościoła. Po sumie wspólnie odwiedzaliśmy kapliczkę, żeby pomodlić się w miejscu objawień i napić się cudownej wody. Zjeżdżała się do nas cała rodzina, i ta bliższa i ta dalsza. Piękną i cudowną patronkę tutaj mamy, bo przecież jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie się objawiła. Wybrała naszą ziemię i nie wolno nam o tym zapominać – mówiła w rozmowie jedna z parafianek.

Odpustowe świętowanie zakończyło uwielbienie ze św. Marią Magdaleną wraz z modlitwą wstawienniczą prowadzone przez Wspólnotę Przyjaciół Oblubieńca.

2024-08-07 08:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż jest zwycięstwem

W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyła się adoracja krzyża, przygotowana w ramach comiesięcznych spotkań przez Wspólnotę Przyjaciół Oblubieńca.

Adoracja krzyża pomaga dźwigać cierpienia, a także pokazuje wielką miłość Pana Boga. – Myślę, że patrzenie na krzyż i uświadomienie sobie jego wartości w życiu pomaga w przeżywaniu cierpienia. Uświadamiamy sobie wówczas, że cierpienie ma sens, skoro Chrystus przez cierpienie i posłuszeństwo Ojcu zbawił świat, to i moje cierpienie może mieć wartość. Dlatego nie muszę od niego uciekać, nie muszę go szukać, ale zawsze mogę je ofiarować w bardzo konkretnej intencji i patrzenie na krzyż mi w tym pomaga. Widzę też w krzyżu wielką miłość Pana Boga, widzę kogoś, kto za mnie, całkowicie za darmo, nie pytając mnie nawet o zdanie, oddał swoje życie. I kiedy patrzę na krzyż to sobie uświadamiam, że jest ktoś, kto mnie kocha i to jest niesamowita wartość i moc – tłumaczył ks. Mateusz Januszewski.
CZYTAJ DALEJ

Jaka jest najkrótsza i najskuteczniejsza modlitwa? Konferencja ks. Mariusza Frukacza

Kiedy wprowadzono drugą część modlitwy „Zdrowaś Maryjo”. Kto jest w jej centrum? Jaka jest najkrótsza i najskuteczniejsza modlitwa? – o tym więcej można usłyszeć w Konferencji ks. Mariusza Frukacza.

Pomiędzy pierwszą, a drugą częścią modlitwy „Zdrowaś Maryjo” jest „łącznik”, którym jest Imię Jezus. I my czasem tak pospiesznie odmawiając modlitwę „Zdrowaś Maryjo”, nie zastanawiamy się nad tym, że w centrum tej modlitwy jest Imię Jezus: „owoc żywota Twojego Jezus”.
CZYTAJ DALEJ

Drzwi Święte: znak Bożego Miłosierdzia

Tradycja Roku Świętego, zapoczątkowana przez papieża Bonifacego VIII w 1300 roku, ma swoje korzenie w starotestamentowym Roku Łaski. Wywodzi się z głębokiej tęsknoty ludzkiego serca za przebaczeniem i naprawieniem sytuacji, w świadomości, że sam ludzki wysiłek nie wystarczy, że tylko dzięki Bożej łasce człowiek może odwrócić się od zła i powrócić do pierwotnej niewinności, zgodnie z zamysłem Stwórcy. Pielgrzymki do miejsc świętych zawsze były wyrazem skruchy i woli nawrócenia - zmiany kierunku.

W roku Pańskim 1423 papież Marcin V po raz pierwszy w historii otworzył Drzwi Święte w Bazylice św. Jana na Lateranie. W Bazylice Watykańskiej otwarcie Drzwi Świętych miało miejsce po raz pierwszy w Boże Narodzenie 1499 roku, z woli papieża Aleksandra VI, który postanowił otworzyć te bramy Bożego Miłosierdzia nie tylko w Bazylice św. Jana na Lateranie, ale także w innych rzymskich bazylikach: św. Piotra, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami. Małe boczne wejście do Bazyliki św. Piotra po prawej stronie atrium zostało powiększone i nadano mu nowe znaczenie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję