Święta nietypowe
8.09 – Dzień Dobrych Wiadomości
Wyzwanie: spośród wszystkich wiadomości wyłapujmy zwłaszcza te pozytywne, które napawają optymizmem i nadzieją. Im więcej będziemy klikać w dobre wiadomości na naszych elektronicznych narzędziach, tym więcej będzie się ich pojawiało. Warto zacząć skupiać się na pozytywnych aspektach życia!
Pomóż w rozwoju naszego portalu
9.09 – Dzień Recyklingu Baterii
Jest obchodzony w dniu urodzin Galvaniego – wynalazcy baterii. Ponieważ mogą one stwarzać zagrożenie dla ludzi i środowiska (bateria z zegarka może skazić 1 m3 gleby albo kilkaset litrów wody), warto pamiętać o ich wrzucaniu do odpowiednich pojemników – znajdziemy je m.in. w większości supermarketów.
14.09 - Dzień Pierwszej Pomocy
Zasady jej udzielania warto sobie przypominać albo... się ich nauczyć, wszak niemal połowa Polaków przyznaje, że nie potrafiłaby w nagłej sytuacji pomóc drugiej osobie. Nie każdy wie, że zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem. Działajmy więc, lecz nie z przymusu, a z potrzeby serca.
8 września. Dzień Fizjoterapii
Ból w dolnym odcinku kręgosłupa? Można temu zaradzić.
Reklama
Dzień, który zwraca uwagę na rolę fizjoterapii i fizjoterapeutów w leczeniu osób z dysfunkcjami narządu ruchu i chorób wewnętrznych, obchodzony jest od 1996 r. na całym świecie. Każdego roku wybierane jest inne hasło przewodnie. Tegoroczne brzmi: „Popraw jakość życia. Fizjoterapia receptą na przyszłość” i wskazuje na problem bólu dolnego odcinka kręgosłupa. To – jak podaje Krajowa Izba Fizjoterapeutów – główna przyczyna niepełnosprawności na całym świecie. Przewiduje się, że do 2050 r. liczba osób z takimi dolegliwościami osiągnie 843 mln. Główne czynniki ryzyka to te ergonomiczne – związane z pracą, otyłość i palenie tytoniu. Częstość występowania dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa wzrasta wraz z wiekiem do 80. roku życia, przy czym najwięcej przypadków występuje w wieku 50-55 lat, głównie wśród kobiet w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Australii i terenach wokół niej (por. kif.info.pl).
Lekiem i czynnikiem zapobiegającym bólowi dolnego odcinka kręgosłupa są odpowiednio dopasowane ćwiczenia. Fizjoterapeuta dzięki konkretnym zaleceniom pomoże uporać się z bólem, co umożliwi powrót do normalnego życia. A zacząć można już teraz od wykonywania mostków, okrężnych ruchów miednicy, napinania mięśni brzucha czy robienia kociego grzbietu.
Zdrowego kręgosłupa dla wszystkich!
Ciekawostka
Jeden z piękniejszych w Nowej Zelandii
Bridal Veil Falls Walkway, zwany też welonem ślubnym, to oszałamiający wodospad na rzece Pakoka w Raglan w regionie Waikato. Powstał na skutek wybuchu wulkanu ok. 2,5 mln lat temu. Znajduje się na obszarze 217 ha rezerwatu krajobrazowego Waireinga. Woda spadająca z wysokości 55 m z czasem spowodowała powstanie dużego basenu u podstawy wodospadu. Można go podziwiać z 4 platform widokowych oraz zejść do jego podstawy dobrze utrzymaną ścieżką po 261 stopniach wyciętych w skale.
Żelazne zęby
Reklama
Waran z Komodo to największa jaszczurka z obecnie żyjących. Zwierzęta te są silne, szybkie i potrafią poradzić sobie z ofiarami znacznie większymi od siebie, takimi jak jelenie czy konie. Mają jeszcze jedną imponującą cechę: ich 60 ostrych jak brzytwa zębów, które wymieniają przez całe życie, jest pokrytych żelazną powłoką, co pomaga im w polowaniach. Nowe badania zębów waranów z Komodo ujawniły warstwy żelaza wzdłuż ich ząbkowanych krawędzi i końcówek. Jest go tak dużo, że zęby są zabarwione na pomarańczowo. Badania te prowadzą do nowych pytań, np. czy zęby wymarłych gatunków, takich jak dinozaury, też zawierały żelazo?
Czy wiesz, co...
...odkryto podczas ekshumacji Polki?
Maria Skłodowska-Curie zmarła 90 lat temu w wieku 66 lat. Polka jako pierwsza kobieta zdobyła Nagrodę Nobla i jako jedyna otrzymała to wyróżnienie w dwóch różnych dziedzinach: w 1903 r. z fizyki – za badania nad promieniowaniem i w 1911 r. z chemii – za wyizolowanie radu. Niestety, za swoje badania zapłaciła najwyższą cenę. W 1934 r. wykryto u niej zaawansowaną chorobę popromienną i niedokrwistość aplastyczną, czyli rzadką chorobę krwi, pojawiającą się, gdy szpik kostny nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej liczby nowych krwinek. Kiedy Skłodowska-Curie zmarła, jej ciało było tak radioaktywne, że musiała zostać pochowana w trumnie wyłożonej ołowiem. Prawda o tym wyszła na jaw w 1995 r., kiedy przenoszono jej szczątki do paryskiego Panteonu. W pobliżu jej grobu poziom promieniowania nie odbiegał od normy, ale kiedy go otwarto, nieznacznie wzrósł. Trumna wydawała się wykonana z drewna, po otwarciu okazało się jednak, że wyłożono ją warstwą ołowiu o grubości ok. 2,5 mm. Po 90 latach szczątki uczonej wciąż pozostają radioaktywne.
Myśl na tydzień
„Ze szczęściem czasami bywa tak jak z okularami, szuka się ich, a one siedzą na nosie”.
Phil Bosmans
Pamiętaj o życzeniach!
8.09 – Maria, Adrianna, Serafina
9.09 – Aniela, Piotr, Sergiusz
10.09 – Łukasz, Mikołaj, Aldona
11.09 – Dagna, Jacek, Hiacynta
12.09 – Maria, Gwidona, Marlena
Reklama
13.09 – Jan, Eugenia, Filip
14.09 – Bernard, Cyprian, Roksana
Wydarzyło się
• 8.09.1717 – biskup chełmski Krzysztof Jan Szembek koronował koronami papieskimi obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
• 9.09.1972 – podczas salonu motoryzacyjnego w Turynie odbyła się oficjalna prezentacja Fiata 126.
• 10.09.1831 – Fryderyk Chopin przybył do Paryża.
• 11.09.1997 – amerykańska sonda Mars Global Surveyor osiągnęła orbitę Marsa.
• 12.09.1934 – utworzono Ententę Bałtycką – sojusz Litwy, Łotwy i Estonii.
• 13.09.1865 – na filarze mostu Kierbedzia w Warszawie wyznaczono komisyjnie układ wysokości Zero Wisły.
• 14.09.1970 – papież Paweł VI podjął decyzję o rozwiązaniu Gwardii Palatyńskiej i Gwardii Szlacheckiej.•