Reklama

Franciszek

Papież przyjął ofiary nadużyć seksualnych

W niedzielę rano 27 września między 8 a 9 na terenie seminarium duchownego św. Karola Boromeusza w Filadelfii papież Franciszek przyjął 5 ofiar nadużyć seksualnych, dokonanych w przeszłości przez księży. W tym gronie były 3 kobiety i 2 mężczyzn, a każdej z tych osób towarzyszyli członek rodziny lub opiekun. Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI.

[ TEMATY ]

Franciszek na Kubie i w USA

Grzegorz Gałązka

Oznajmił ponadto, że w spotkaniu wzięli udział także metropolita Bostonu kard. Seán Patrick O'Malley, który jest przewodniczącym ustanowionej przez papieża Komisji ds. Opieki nad Nieletnimi, metropolita Filadelfii abp Charles Chaput i jego biskup pomocniczy Michael J. Fitzgerald, stojący na czele archidiecezjalnej komisji ds. ochrony nieletnich.

Według ks. Lombardiego, papież najpierw przywitał się z gośćmi, wysłuchał ich świadectw, powiedział im kilka słów ogólnych, a następnie pozdrowił oddzielnie każdą osobę, rozmawiał z nią, wyrażając zrozumienie dla ich cierpień, swój ból i uczucie wstydu - zwłaszcza gdy chodzi o urazy, jakich doświadczyły te osoby ze strony duchowieństwa lub pracowników kościelnych. Ponownie zapewnił o zaangażowaniu swoim i całego Kościoła, aby wszystkie ofiary zostały wysłuchane i aby naprawiono im doznaną niesprawiedliwość, aby winni zostali ukarani. Powtórzył, że tego rodzaju przestępstwa winny być zwalczane przez skuteczne zapobieganie im w Kościele i w społeczeństwie.

Ojciec Święty podziękował też ofiarom za ich istotny wkład w przywrócenie prawdy i za rozpoczęcie drogi uzdrawiania sytuacji.

Jak poinformował ks. Lombardi, spotkanie Franciszka z ofiarami nadużyć trwało około pół godziny i zakończyło się udzieleniem wszystkim błogosławieństwa przez papieża.

2015-09-27 17:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość Jezusa chroni przed pozorami i poprawnością polityczną

[ TEMATY ]

Franciszek na Kubie i w USA

Grzegorz Gałązka

- Dla każdego, kto poczuł spojrzenie Jezusa, jego współobywatele nie są tymi, z których „się żyje”, których się wykorzystuje i nadużywa - powiedział Franciszek podczas Mszy św. na Placu Rewolucji w Holguín. Papież nawiązując do obchodzonego dzisiaj święta św. Mateusza i jego nawrócenia podkreślił, że "miłość Jezusa leczy krótkowzroczność i pobudza nas do patrzenia dalej, abyśmy nie popadali w pozory lub w poprawność polityczną". Ojciec Święty szczególnie podziękował Kościołowi na Kubie za tzw. "domy misyjne", które są znakami obecności Boga i miłości braterskiej.

Publikujemy tekst papieskiej homilii.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 12:11

[ TEMATY ]

opłatek

Krakow

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Arcybiskup Marek Jędraszewski

Arcybiskup Marek Jędraszewski

- Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku, za to wielkie dobro jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

W czasie Mszy św., odprawionej przed opłatkiem, homilię wygłosił kapelan Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, ks. Wiesław Popielarczyk. Podkreślił, że należy zaufać Bogu, by móc pokonywać codzienne trudności. Zauważył, że leśnicy są niezwykłą grupą osób, troszczących się o polskie lasy, by przynosiły pożytek. Pszczelarze przypominają, by dbać o środowisko i aby ludzie znali podstawowe prawdy związane z jego ochroną. – Jesteśmy tu, by dać świadectwo naszej wiary, ufności Bogu, by nabrać siły, odwagi – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję