Reklama

Polska

Maryja ukoronowana w Lakewood

[ TEMATY ]

obraz

USA

Archiwum parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 18 października w Lakewood w New Jersey odbyła się koronacja Ikony Matki Bożej Częstochowskiej w kościele St. Mary of the Lake.

Już od godz. 2 po południu w świątyni w Lakewood zgromadzili się liczni wierni, aby uczestniczyc w podniosłej uroczystości. Po prawej stronie, przy bocznej nawie, przygotowano w biało-czerwonych barwach podium dla obrazu. Modlitwę różńcową przed mszą św., którą prowadziła współorganizator Joanna Kwiatek z parafii St. Mary of the Lake, przeplatały pieśni maryjne oraz opowiadania z historii obrazu. Punktualnie o godz. 2:30 nastąpiło uroczyste wprowadzenie obrazu w asyście Rycerzy Niepokalanej, celebransóww wraz z ministrantami, dzieci i młodzieży w strojach krakowskich, pocztu sztandarowego oraz rodzin niosących poduszki z koronami.

Na rozpoczęcie mszy św. przywitał wszystkich uczestników prowincjał paulinów w USA o. Mikołaj Socha. Następnie głos zabrał ks. Piotr Supierz, odczytując list abp. Zygmunta Zimowskiego - Przewodniczącego Papieskiej Rady do Spraw Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych w Watykanie, zapewniając o jego duchowej łączności ze wszystkimi uczestnikami uroczystości i jednocześnie przekazując na ręce ks. Mariana Kokorzyckiego papieski, perłowy różaniec jako dar od ks. arcybiskupa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczynając mszę św., zaproszony z Polski arcybiskup metropolii częstochowskiej Wacław Depo podkreślił tytuł „Matki niezawodnej nadziei”. W mszy s´w. współuczestniczyli także zaproszeni na tę uroczystość kapłani z Polski, Watykanu i USA: ks. prałat Piotr Supierz - sekretarz arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, ks. dr Remigiusz Stacherski - kustosz Sanktuarium Maryjnego w Popowie Kościelnym, ks. kanonik Mariusz Trojanowski - sekretarz arcybiskupa Wacława Depo, proboszcz parafii St. Mary of the Lake Fr. Michael Sullivan, o. Waldemar Ła?tkowski - proboszcz parafii s´w. Jana Pawła w Perth Amboy, ks. kanonik Mirosław Kro´l - proboszcz parafii s´w. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, ks. prałat Cezary Chwilczyński oraz prowincjał paulinów w USA o. Mikołaj Socha. Przybyły również siostry służebniczki z Cherry Hill.

Reklama

Archiwum parafii

Homilię wygłosił abp Wacław Depo. Przypominając o miłości Polaków do Matki Bożej, zwrócił uwagę, że w piękną geografię kultu maryjnego wśród Polonii wpisuje się Lakewood w stanie New Jersey. Nawiązując do tego podniosłego aktu ukoronowania obrazu Jasnogórskiej Matki , który na ziemi polskiej stawał się świadkiem Jej tajemnic pośrednictwa pomiędzy Bogiem a ludźmi, podkreślił szczególne wyzwania, które stawia sekularyzacja współczesnego świata, przypominając, że „Bóg może działać tylko tam, gdzie Mu człowiek pozwoli działać i zaprosi Go do swojego życia”.

Zwrócił również uwagę, że „brak wpatrywania się w oblicze Maryi, a z tym brakiem związana jest utrata prawdy o Jezusie, który stał się z Niej człowiekiem, uniemożliwia nam ludziom XXI wieku wniknięcie w tajemnicę Boga i powoduje zwątpienie w istnienie samego Boga i jego zamysłu wobec różnych wydarzeń, czy kataklizmów”.

Kończąc homilię, wyraźnie podkreślił wagę życia ludzkiego, wskazując, że „niektóre kraje Azji mogą nas zawstydzać, bo kiedy my dyskutujemy w parlamentach o początkach życia, kiedy ono się zaczyna, to oni dopisują w metrykach owe 9 miesięcy, a więc tajemnicę od momentu poczęcia - czy nas to nie zawstydza?”

Po homilii odbył się obrzęd koronacji. Pierwszym punktem obrzędu było odczytanie dekretu koronacyjnego przez abp. Wacława Depo, który następnie w ciszy nałożył korony na skronie Dzieciątka Jezus i Maryi. Fanfarami hymnu jasnogórskiego zakończono koronację. Następnie ukoronowany już obraz przeniesiono do lewej nawy i umieszczono w przygotowanej pozłacanej oprawie.

Po okadzeniu przed Cudownym Wizerunkiem rodziny odczytały tekst zawierzenia Matce Bożej. Następnie w procesji z darami uczestniczyli uczniowie polskiej szkoły w Lakewood z Dziecięcego Zespołu Pieśni i tańca „Maki” wraz z Rycerzami Niepokalanej. Oprawę w czasie mszy s´w. zapewniła muzyczna grupa z parafii św. Jana Pawła II z Perth Amboy pod przewodnictwem redemptorysty o. Łukasza Drożaka.

Reklama

Na zakończenie po odśpiewaniu pieśni „Ave Maryja” przez Cori Scotti ks. Marian Kokorzycki odczytał Akt Zobowiązania Duchowej Wierności, po którym abp Wacław Depo dokonał błogosławieństwa i poświęcenia obrazów przyniesionych z domów przez parafian.

Przed rozesłaniem wszystkim obecnym oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie koronacji, podziękował ks. Marian Kokorzycki. Do podziękowań dołączył się abp. Wacław Depo, gratulując ks. Marianowi i parafianom determinacji w dążeniu do spełnienia marzeń lokalnej Polonii o koronacji i dedykując myśl matki ks. Twardowskiego - „Synu nie bądź nigdy ważny, ale zawsze bądź wdzięczny, wdzięczność jest rozproszoną po świecie miłością”.

Po mszy s´w. kapłani i zaproszeni goście udali się na spotkanie pożegnalne przed powrotem abp. Wacława Depo do Polski.

2015-10-23 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od ludzi uwielbiona, od płomieni ocalona

Niedziela przemyska 41/2012, str. 8

[ TEMATY ]

obraz

ARKADIUSZ BEDNARCZYK

Madonna ze. Ognistą z brzozowskiej kolegiaty

Madonna ze. Ognistą z brzozowskiej kolegiaty

W tym roku mija właśnie 355 lat od Jej cudownego ocalenia... W kolegiacie brzozowskiej w jednej z kaplic znajduje się niezwykły wizerunek. To otaczana od wieków czcią brzozowian Madonna zwana Ognistą.
Obraz, który pochodzi z pierwszej połowy XVII lub nawet z końca XVI wieku cudownie ocalał ze spalonego w czasie najazdu wojsk Rakoczego na Brzozów, w 1657 r., wcześniejszego kościoła. Brzozów został wówczas zdobyty i brutalnie złupiony przez oddział siedmiogrodzki. Zniszczono archiwum miejskie, a śmierć poniósł burmistrz Brzozowa Stanisław Cegłowicz. Przypomnijmy, iż 6 grudnia 1656 r. Jerzy II Rakoczy podpisał ze Szwedami sojusz, na mocy którego miał się dokonać rozbiór Rzeczypospolitej, a on sam miał otrzymać Małopolskę (tzw. sojusz w Radnot). W 1957 r. wojska Siedmiogrodzian wkroczyły w granice Rzeczypospolitej; zaatakowały także Podkarpacie. Wiele miasteczek zostało zniszczonych. Tak było z Brzozowem. Spłonął drewniany kościół. Obraz Madonny ze starego kościoła znaleziono w zgliszczach, cudownie nienaruszony. Cieszył się kultem w parafii zapewne na długo przed nieszczęsnym najazdem. Malowidło przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem. Specjalnie dla ocalonego obrazu wzniesiono w 1785 r. kaplicę, gdzie umieszczono łaskami słynący wizerunek.
Z brzozowskiego obrazu możemy odczytać swoisty kod... Maria adoruje śpiącego Jezusa i wpatruje się w Dziecinę. Jan Chrzciciel przedstawiony jako chłopiec trzyma w lewej dłoni gałązkę kwiatu, dziś pozłacaną – zapewne symbolu i zapowiedzi męczeństwa nowo narodzonego Dziecięcia. Palec prawej ręki przykłada lekko do ust jakby prosząc, by nie budzić Dzieciątka. Uroczysta koronacja obrazu Madonny Ognistej – bo tak ją nazwano – odbyła się z woli biskupa przemyskiego 18 sierpnia w roku 1858. Na ołtarzu znalazła się inskrypcja informując iż: „Obraz ten Najświętszej Dziewicy po zupełnym spaleniu pierwszego drewnianego kościoła brzozowskiego przez Kozaków i Węgrów w dniu 12 marca 1657 r., gdy wszystko inne zostało obrócone w popiół, sam jeden został znaleziony w popiele, bez najmniejszego uszkodzenia. Ten obraz dla potomności, po dobrym odnowieniu z wyjątkiem twarzy osób, których nic nie odnawiano, został wystawiony do czci wiernych w 1692 r. W roku 1758 12 sierpnia został uroczyście wprowadzony do tej kaplicy zbudowanej przez biskupa przemyskiego Wacława z Bogusławic Sierakowskiego”. Brzozowska Madonna reprezentuje typ tzw. „Maryi czuwającej nad śpiącym Dzieciątkiem”. Artysta – dzisiaj nieznany – dał poprzez swoje dzieło wyraz przekonaniu, iż Madonna czuwa nad każdym z nas tak samo jak nad swoim Synem i to nie tylko w ciągu dnia, w pracy, szkole czy wśród innych codziennych zajęć, ale również wówczas, kiedy udajemy się na spoczynek. W kaplicy także na uwagę zasługuje fresk obrazujący znalezienie obrazu pochodzący z początku XX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Weigel: deklaracja "Dignitas infinita" mogłaby być lepsza

2024-04-26 10:55

[ TEMATY ]

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

Chociaż opublikowana 8 kwietnia deklaracja Dykasterii Nauki Wiary „Dignitas infinita” zawiera wiele ważnych stwierdzeń dotyczących obrony życia i godności człowieka, to dokument ten mógłby być jeszcze lepszy - uważa znany amerykański intelektualista katolicki i biograf św. Jana Pawła II, prof. George Weigel. Swoje uwagi na ten temat zawarł w felietonie opublikowanym na łamach portalu „The First Things”.

Zdaniem prof. Weigla najbardziej uderzający w watykańskim dokumencie doktrynalnym jest brak odniesień do encykliki Veritatis splendor św. Jana Pawła II z 1993 r. i jego nauczania, że niektóre czyny są „wewnętrznie złe”, że są poważnie złe z samej swojej natury, niezależnie od okoliczności. Zaznacza, iż fakt, że niektóre działania są złe „jest podstawą, na której Kościół potępia wykorzystywanie seksualne, aborcję, eutanazję, wspomagane samobójstwo i współczesne formy niewolnictwa, takie jak handel ludźmi”. Zgadza się, że jak mówi deklaracja, są to „poważne naruszenia godności ludzkiej”, ale dokument ten nie mówi dlaczego tak jest. „Nie dlatego, że obrażają nasze uczucia lub wrażliwość na ludzką godność, ale dlatego, że możemy wiedzieć na podstawie rozumu, że zawsze są one poważnie złe i to należało to jasno stwierdzić” - uważa.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Caritas pomogła znaleźć pracę 70 tys. bezrobotnym w 2023 roku

2024-04-26 19:05

[ TEMATY ]

Caritas

bezrobotni

Hiszpania

Adobe.Stock.pl

W 2023 roku Caritas pomogła 70 tys. bezrobotnych znaleźć zatrudnienie, wynika z szacunków kierownictwa tej organizacji. Zgodnie z jej danymi w ubiegłym roku Caritas na rozwijanie programów wsparcia zatrudnienia wydała 136,8 mln euro, czyli o 16,4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dyrekcja organizacji sprecyzowała, że z kwoty ten ponad 100 tys. euro zostało przeznaczonych na rozwój inicjatyw w ramach tzw. ekonomii społecznej. Działania te polegały przede wszystkim na prowadzeniu szkoleń zawodowych służących usamodzielnieniu się na rynku pracy, w tym podjęciu aktywności zawodowej na podstawie samozatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję