Reklama

Wiara

Cały Boga - jak Maryja!

Szkoła modlitwy św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Im większych darów pragniemy od Boga, tym więcej musimy włożyć trudu, aby je otrzymać. Największym darem Boga jest Mądrość. Nie ma innego sposobu na otrzymanie Bożych darów jak tylko poprzez modlitwę. Modlitwa jest kanałem, poprzez który Bóg udziela swoich łask, a szczególnie łaski Mądrości. Nie znajduje Boga ten, kto nie szuka, nie otrzymuje od Boga ten, kto nie prosi z mocą i wytrwałością. Nie oczekuj od Boga wielkich darów, jeśli twoja modlitwa do Niego jest tak skąpa i mizerna. Cały musisz być Boga, a nie oddawać Mu tylko z tego, co ci zbywa. Czasem przecież nawet modlitwa jest tylko maleńkim fragmentem twojego życia. Cały jesteś dla świata, a jak coś ci jeszcze zostanie, to oddajesz to Bogu. A przecież masz w całości należeć do Boga, a nie do świata. Jeśli cały jesteś świata, to od świata oczekuj darów. Jeśli cały będziesz Boga, to od Boga możesz oczekiwać wszelkich łask. Przyglądaj się swojej modlitwie, bo ona pozwoli ci zobaczyć, czyj bardziej jesteś – Boga, czy świata?.

Modlitwa to mocne pragnienie Boga, a nie zwykły kaprys

Jezus Chrystus to wszystko, czego możecie i czego winniście pragnąć. On jest tą jedną jedyną perłą, dla której, aby ją kupić, powinniście sprzedać wszystko, co posiadacie. Ta Perła schowana jest w modlitwie. Jeśli nie pragniesz modlitwy, to znaczy, że nie zależy ci na tej Perle. Modlitwa to mocne i szczere pragnienie Boga, a nie zwykły kaprys. Modlić się oznacza mieć zawsze otwarte drzwi dla Jezusa Chrystusa, to błagać zawsze, aby wszedł, to pozwolić Mu ustanowić pomiędzy Nim a nami relację jedynej bliskości, relację zjednoczenia i miłości. Nie chodzi więc o to, abym na modlitwie się sobie przyglądał i myślał, czy jestem z siebie zadowolony, lecz abym o sobie zapomniał, abym stał się „pustym” i „odrzucił” siebie, oczyścił całkowicie serce, aby zrobić miejsce Bogu. Nie zachowuj się na modlitwie jak rozkapryszone dziecko, ale jak prawdziwy syn Boży, bo modlitwa to nie twój osobisty kaprys, ale wielka szansa na komunię z Wszechmogącym Bogiem.

Aby znaleźć łaskę Boga, trzeba znaleźć Maryję

Udoskonalać modlitwę to ciągle na nowo poszukiwać środków, które pozwolą otrzymać od Boga pełnię Jego łask. Najdoskonalszym środkiem, który otwiera nam dostęp do Boga jest modlitwa przez wstawiennictwo Maryi. Ona cała była Jego i dlatego najlepiej może nas nauczyć w pełni należeć do Boga. Możemy prosić ją, aby udzieliła nam trochę ze swojej doskonałej uległości wobec Ducha, ażeby nam uświadomiła braki, opór wobec działania Ducha w nas. Pozwólmy, aby Duch nas przemieniał pod spojrzeniem Maryi. Rozmyślajmy o Maryi, ażeby Ona w naszym imieniu rozmyślała o Bogu. Nigdzie stworzenie nie spotka Boga tak blisko i nigdzie tak proporcjonalnie do swojej słabości jak w Maryi, ponieważ dlatego właśnie zszedł do Niej.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: w Adwencie patrzmy na Maryję

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Maryja

archidiecezja krakowska

Niepokalane poczęcie jest znakiem szczególnego wybrania Maryi, a jego konsekwencją było także Jej wniebowzięcie, które stało się równocześnie zapowiedzią dla wszystkich wierzących, którzy złączyli swój los i swoje życie ze zmartwychwstałym Chrystusem – mówił abp Marek Jędraszewski, który w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny sprawował Eucharystię w akademickiej kolegiacie św. Anny w Krakowie.

Arcybiskup w czasie homilii skoncentrował się na „drugim imieniu Maryi” – jak to określił papież Benedykt XVI – kecharitoméne, co z greki tłumaczy się jako „pełna łaski”. Zarówno to określenie Maryi, jak i zmartwychwstanie Chrystusa wyrażone są w greckim czasie przeszłym, którego używa się do opisania zjawisk, które się wydarzyły i nadal trwają. – Chrystus zmartwychwstał i żyje – nic Jego życia nie przerwie. Kecharitoméne – obdarzona i na trwale przemieniona przez łaskę – mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

2023-02-01 13:08

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda od wtorku przebywają z oficjalną wizytą na Łotwie. W środę prezydent Duda wziął udział w konferencji prasowej wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję