Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 42/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

„Parafia dzieciom” - festyn na Strzemięcinie

Pod znakiem pięknej pogody, dobrej zabawy, rekreacji i zdrowej rywalizacji, przy wyjątkowo dobrej frekwencji, odbył się szósty już festyn parafii św. Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu-Strzemięcinie, zorganizowany przez Akcję Katolicką i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Jego cel można określić hasłem: „Parafia dzieciom” - całkowity dochód w wysokości 2500 zł został przekazany na obiady dla dzieci z najuboższych rodzin osiedla Strzemięcin, które uczą się w tutejszej szkole podstawowej i gimnazjum.
Organizacja festynu to trud pozyskania wielu sponsorów, wśród których wymienić należy Hurtownię Materiałów Budowlanych Betor z Grudziądza oraz Altomix - Odlewnię Metali Kolorowych z Grupy. Materiały piśmienne dostarczyła Hurtownia Wojmar z Dragacza, słodycze i gadżety - sklep „Kleks” państwa Szram, napoje - Hurtownia napojów Era z Dragacza, słodycze - Hurtownia Korycki z Grudziądza. Dzięki przychylności dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Wandy Dramaczonek w organizację konkursów sportowych włączyli się nauczyciele wychowania fizycznego z miejscowej szkoły. Za sprawą Gospodarstwa Agroturystycznego Karpiuk dzieci mogły korzystać z przejażdżek konnych. Atrakcją był pokaz sprzętu, który udostępniła Komenda Policji w Grudziądzu. Tym, którzy chociaż przez chwilę byli zamknięci w policyjnym radiowozie lub nacisnęli policyjny klakson, a także osobom starszym dokonywano pomiaru ciśnienia krwi, co było możliwe dzięki pomocy Grudziądzkiego Centrum Caritas. Na pobliskim stoisku Grudziądzkie Towarzystwo Kultury rozprowadzało wydawnictwa i kartki o naszym mieście.
Festyn upływał pod znakiem dobrej muzyki w wykonaniu zespołu „Otis” J. M. Maternowskiego i T. Sikorskiego, który występował na scenie urządzonej na pojeździe dostarczonym przez firmę Szklarbud, a prawidłowe nagłośnienie umożliwiła Administracja Spółdzielni Mieszkaniowej na Strzemięcinie. Z grilla znikały kiełbaski - dar Zakładów Mięsnych MAT w Świeciu, można było delektować się watą cukrową lub popcornem. W wolnej chwili należało sprawdzić, czy jeszcze jest w stanie nas unieść bryczka Ośrodka Jeździeckiego „Rywal” p. Masłowskiego. W kącie ogrodu przy plebanii dla wspominających z nostalgią czasy służby wojskowej I Ośrodek Szkolenia Kierowców przygotował wojskową grochówkę, do której wkład zapewniły Zakłady Mięsne w Grudziądzu. W garażu plebanii pod okiem Straży Miejskiej można było także postrzelać do tarczy z pistoletu pneumatycznego.
Już na godzinę przed oficjalnym otwarciem festynu przez proboszcza ks. prał. Henryka Kujaczyńskiego zaczęły gromadzić się dzieci. Dla nich przewidziano wiele nagród w konkursach i loterii fantowej, natomiast panie z parafii już rano po Mszy św. ofiarowały smaczne ciasta własnego wypieku. Szczególnym zainteresowaniem najmłodszych cieszył się pokaz sprzętu ratownictwa pożarowego oraz przejażdżki na kucyku, a także konkurs rysunkowy „Moja rodzina” i malowanie twarzy.
Wraz z zespołem „Otis” atmosferę rozgrzewał neoprezbiter ks. Jarek, kierujący tańcem przy ognisku, któremu w wieczornym konkursie wtórowała p. Elżbieta Langmesser. Przybyli związani z parafią i zaprzyjaźnieni goście. Około godz. 17.00 rozdano ufundowane przez Księdza Proboszcza nagrody rzeczowe dla młodzieży uczestniczącej w pięciu konkurencjach sportowych. W odbywającym się jednocześnie turnieju piłki nożnej, w którym sędziował p. Sławomir Zalewski, wzięły udział reprezentacje służby liturgicznej kilku sąsiednich parafii. W kategorii juniorów zwyciężyła drużyna parafii Podwyższenia Krzyża Świętego przed reprezentacją Strzemięcina i parafii św. Stanisława Biskupa na Rządzu. Nagrodzono również reprezentantów Straży Pożarnej, którzy zdecydowanie pokonali przedstawicieli Strzemięcina w głównym meczu o godz. 15.00. Wręczono nagrody drużynom seniorów służb liturgicznych (od II klasy gimnazjum), spośród których zwyciężyła reprezentacja parafii św. Józefa w Mniszku przed drużyną parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Lotnisku oraz Stanisława Biskupa na Rządzu. Chociaż niezaplanowany, odbył się również pokaz tańca Miniplayback Show.
Młodzież, zwłaszcza z KSM, długo gawędziła przy ognisku, a potem pomogła w pracach porządkowych. Drugi w tym roku festyn na Strzemięcinie (pierwszy odbył się 1 czerwca) zamknął czas wakacji. Parafia okazała się rodziną rodzin i wspólnotą wspólnot.

Reklama

Ks. Bartłomiej Sławiński

Dekanaty toruńskie

Odpust na Rudaku

W pierwszą niedzielę września parafia Opatrzności Bożej w Toruniu na Rudaku przeżywała uroczystość odpustową połączoną z dziękczynieniem za zebrane plony ziemi. Mszę św. odpustowo-dożynkową sprawował i homilię wygłosił ks. Wojciech Miszewski - redaktor toruńskiej edycji tygodnika Niedziela. Po Eucharystii odbył się festyn. Imprezę otworzył proboszcz ks. kan. Józef Klapiszewski, a całość prowadziła Agnieszka Brzezińska z zespołu „Claritas”. Straż pożarna zaprezentowała swój sprzęt, dzięki któremu mogliśmy podziwiać panoramę Torunia oraz poznać pracę strażaków. Oprócz zespołu „Claritas” grały i śpiewały zespoły parafialne, zespół taneczny z Domu Muz, Chór Seniora „Rudaczanka” pod dyr. Ariela Radomirskiego. Swój sprzęt zaprezentowała także Sekcja Kartingowa Toruńskiego Klubu Motorowego. Uczestnicy festynu mogli skorzystać z przejażdżki konnej z gospodarstwa agroturystycznego p. Roberta Bugajskiego. Odbyła się aukcja obrazów, z której dochód był przeznaczony na Bursę Młodzieżową w Grudziądzu, loteria fantowa, sprzedawano własne wyroby cukiernicze i napoje. Dla amatorów nie zabrakło grochówki i kiełbasek z rożna. Dzieci ze świetlicy środowiskowej przygotowały piękny wystrój, były baloniki, kwiaty i wystawa prac plastycznych. Rozstrzygnięto konkursy - dla dorosłych na wieniec dożynkowy i na laurkę w wykonaniu dzieci, z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II, a także na temat tajemnic światła Różańca świętego. Odbył się też konkurs piosenki ludowej. Nagrody dla laureatów konkursów ufundował Urząd Miasta. Ogromny wkład pracy parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i pomoc sponsorów zapewniły uśmiech na twarzach uczestników festynu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Danuta Zając

Pielgrzymka czcicieli Bożego Miłosierdzia

W dniach 29-31 sierpnia czciciele Miłosierdzia Bożego z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na toruńskich Stawkach pielgrzymowali do Doliny Miłosierdzia w Częstochowie i do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. W pielgrzymce brało udział 40 osób, pod duchowym przywództwem wikariusza ks. Jacka Raszkowskiego. Droga do Częstochowy upłynęła nam na śpiewie i modlitwie.
W piątek 29 sierpnia przed godz. 15.00 przybyliśmy do Doliny Miłosierdzia, gdzie przywitał nas ks. Maciej Ryś - opiekun naszej grupy pielgrzymkowej, natomiast o godz. 21.00 uczestniczyliśmy w Apelu u Tronu Jasnogórskiej Pani. Następnego dnia nasza droga wiodła do sanktuarium w Łagiewnikach. Ks. Jacek przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Krakowie. Część grupy udała się na Wawel, inni zwiedzali Stare Miasto. Wieczorem wróciliśmy do Częstochowy. O godz. 21.00 udaliśmy się przed obraz Matki Bożej, aby podziękować za przeżyty dzień. W niedzielę po Mszy św. poszliśmy pożegnać się z Panią Jasnogórską, odprawiliśmy Drogę Krzyżową na wałach, którą poprowadził ks. Jacek. Błogosławieństwa na drogę powrotną udzielił nam ks. Maciej, który zaprosił nas już na przyszły rok.
Pragniemy podziękować p. Alfredzie Frymarkiewicz, wiernej czcicielce Bożego Miłosierdzia, która już od kilku lat organizuje peregrynacje do Doliny Miłosierdzia, ks. Maciejowi Rysiowi za gościnność, ks. Jackowi Raszkowskiemu za opiekę duchową, a wszystkim za stworzenie rodzinnej i pełnej miłości, radosnej atmosfery.

Reklama

Uczestnicy pielgrzymki

Nowy rok pracy formacyjnej

19 września Bractwo św. Józefa Opiekuna Rodzin w parafii Chrystusa Króla w Toruniu rozpoczęło uroczyście nowy rok pracy formacyjnej. Jego program został oparty na haśle: Naśladując Jezusa, Maryję i Józefa, odnawiajmy autorytet ojcostwa i rodziny chrześcijańskiej.
Uroczystość rozpoczęto nabożeństwem Nowenny do św. Józefa z wystawieniem i adoracją Najświętszego Sakramentu oraz Mszą św. Nabożeństwu i Mszy św. przewodniczył bp Józef Szamocki. Ksiądz Biskup wygłosił też homilię, a po Mszy św. konferencję formacyjną pt. Św. Józef na nowo odkryty - dar na trzecie tysiąclecie. Podczas Mszy św. został odczytany akt nadania Biskupowi Józefowi honorowego członkostwa Bractwa św. Józefa Opiekuna Rodzin w Toruniu. Bractwo wyraża swoją wielką radość z faktu, że w swoim gronie ma już dwóch tak zacnych honorowych członków, księży biskupów - bp. Józefa Zawitkowskiego i bp. Józefa Szamockiego. Bogu niech będą dzięki.
Informujemy, że zgodnie ze statutem Bractwa, zatwierdzonym przez Biskupa Toruńskiego, jest możliwość tworzenia nowych Kół Bractwa św. Józefa Opiekuna Rodzin w parafiach diecezji toruńskiej. Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel. (0-56) 62-336-39 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: bractwojoseph@wp.pl

Adam Ławniczak - Rektor Bractwa

Wkrótce

Uniwersytet zaprasza na koncert

25 października (w sobotę) o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się Koncert Uniwersytecki. Wystąpią: Urszula Walaszczyk-Nogaj (sopran), Ewa Godlewska (sopran), Wiesław Raczkowski (tenor) oraz Chór Akademicki UMK i Toruńska Orkiestra Kameralna pod dyr. Tadeusza Wicherka. Zaprezentowane będą następujące utwory: O. Nicolaia - Uwertura Eine feste Burg op. 31, F. Mendelssohna - 95 Psalm op. 46, G. F. Haendla - Alleluja z oratorium Mesjasz. Koncert połączony jest z wykładem.

mw

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

2024-04-25 11:13

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

W wypowiedzi szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - ocenił w czwartek w Sejmie prezydent Andrzej Duda, komentując informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego dotyczącą kierunków polityki zagranicznej. Podkreślił, że niektóre wypowiedzi szefa MSZ wzbudziły jego niesmak.

Prezydent powiedział, że "nieco ze zdumieniem i dużym rozczarowaniem" przyjął zwłaszcza początek wystąpienia szefa MSZ. Według niego po pierwszych słowach Sikorskiego o wspólnym budowaniu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, "nastąpił atak na politykę, która była prowadzona przez ostatni rząd w ciągu poprzednich ośmiu lat".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję