Reklama

Z życia diecezji

Na rozpisany przez parafialny oddział Akcji Katolickiej w Krośnie Odrz. konkurs papieski „25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II” wpłynęło 300 prac plastycznych, listów do Papieża, wierszy, esejów i rozprawek. Ich autorzy to uczniowie trzech miejskich podstawówek, Szkoły Podstawowej w Radnicy, krośnieńskiego Gimnazjum oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krosno Odrz.

Konkurs Papieski

Dzieci z klas I-III wykonywały prace plastyczne o tematyce „Papież i dzieci”, uczniowie klas IV-VII pisali listy do Ojca Świętego, a młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna tworzyła wiersze, eseje i rozprawki „Czy i za co Jan Paweł II powinien dostać Pokojową Nagrodę Nobla”.
Za prace plastyczne jury w składzie: Danuta Jasińska, Danuta Korba, Alicja Zawiasa i Tomasz Kucharski przyznało cztery równorzędne nagrody: Alicji Stefańczyk z SP 1 w Krośnie, Kindze Antolak i Marcie Prałat z SP 2 w Krośnie i Małgorzacie Gilewskiej z SP w Radnicy. Przyznano też wyróżnienia, które otrzymali: Estera Cychowska (SP 1, Krosno), Magdalena Szczecińska, Maciej Ejsmont, Maja Pelec, Angelika Mikuta, Kamil Adamów, Patryk Legun, Klaudia Ogiejsko, Mariusz Tokarski, Angelika Schoułton, Marcin Mackojć, Nikola i Kamil Kwiatkowscy, Arleta Łukasiewicz i Klaudia Olszewski (wszyscy SP 2, Krosno), Magda Jasińska, Michał Dominikowski, Anita Pietrenko, Kamil Sadowski i Marta Kościk (SP 3, Krosno) oraz Paula Machorowska (SP, Radnica). Prace plastyczne nadesłało 231 uczniów.
Za najładniejsze listy pisane do Papieża komisja konkursowa przyznała trzy równorzędne nagrody, które otrzymali: Maciej Szaciłło i Natalia Serwich z SP 1 w Krośnie oraz Paulina Mazur z SP 2. Przyznano też sześć wyróżnień, dla Katarzyny Gilewskiej, Angeliki Lewandowskiej, Izabeli Mróz i Marty Piotrowskiej z SP w Radnicy, Dominiki Mazur z SP 1 w Krośnie oraz dla Szymona Pietrenko z SP 3 w Krośnie.
Nagrody w kategorii esej, wiersz i rozprawka otrzymali w komplecie uczniowie krośnieńskiego Gimnazjum: Adriana Szajnocha, Magdalena Nowak, Malwina Matuszak i Małgorzata Szkućko. Pięciu uczniów otrzymało wyróżnienia i byli to: Łukasz Łuszczek i Agnieszka Piróg z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Dariusz Jóźwiak, Aurelia Wawrowska i Wahili Chiari Arcia z Gimnazjum.
Uroczyste wręczenie nagród, dyplomów i wyróżnień miało miejsce w sobotę, 11 października, w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi po Mszy św. odprawionej w intencji Ojca Świętego. W kościele odbyła się też wystawa pokonkursowych prac.
Organizatorzy serdecznie dziękują dzieciom i młodzieży za wiele pięknych prac, a dyrektorom szkół i katechetom za rozpropagowanie i zorganizowanie konkursów w szkołach.

Reklama

Piotr Miechowicz

Żary

Rajd do św. Franciszka

Nasz rajd rowerowy rozpoczęliśmy przy kościele parafialnym z błogosławieństwem ks. prob. Stanisława Pojnara i pod nadzorem katechetek i rodziców. Ponad 70 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 dotarło do celu po 14 km i spotkaliśmy się z grupą ponad 60 uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lipinkach Łużyckich, którzy wędrowali pieszo z katechetkami i opiekunami oraz ks. prob. Andrzejem Tomkowskim. Wspólna Msza św., z homilią goszczącego nas ks. prob. Witolda Kosickiego, pokrzepiła nasze siły duchowe. Ks. Andrzej służył w konfesjonale, by każdy uczestnik mógł czerpać ze źródła miłości - Komunii świętej. Tak pokrzepieni na duchu udaliśmy się na pobliskie boisko, gdzie pokrzepiliśmy też siły fizyczne. Pełni sił i energii stoczyliśmy dwa mecze piłki nożnej drużyn: chłopięcej i dziewczęcej, i chociaż liczebność drużyn przekraczała normy, to miejsca nie zabrakło, a nawet sił do minifestiwalu piosenki, zakończonego wręczeniem nagród. Wspólny Różaniec i błogosławieństwo dodały nam sił i radości na drogę powrotną. Jeszcze przez kilka dni echo o rajdzie roznosiło się po szkole, kiedy słyszeliśmy pytanie: „A kiedy znowu będzie następny rajd?” i narzekania na zakwasy w nogach.
Dziękując za modlitwę, życzliwość i współpracę - w imieniu wdzięcznych katechetek z parafii św. Józefa -

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Honorata Świacka

Ojcze Święty!

Z okazji jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Biskupi diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wraz z kapłanami, rodzinami zakonnymi, liderami grup i stowarzyszeń oraz wiernymi świeckimi przekazali Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II wyrazy pamięci w modlitwie oraz najlepsze życzenia i podziękowania. W skierowanym na ręce Ojca Świętego liście napisali m. in.: „Dziękujemy Tobie, Ojcze Święty, za nauczanie, jakie nam przekazałaś w czasie dziewięciu podróży do umiłowanej Ojczyzny. Świadomy zagrożeń, jakie stają przed nami po zmianach politycznych, ciągle napominasz nas, byśmy stawali się coraz bardziej dojrzałymi w wierze. Byśmy umieli odróżniać dobro od zła i czerpać moc z Boga, kroczyli drogą prawdy i miłości Chrystusowej. Wdzięczni za tak wielkie dobra, jakie spływają na nas i na naszą Ojczyznę oraz na świat cały przez posługę Twoją, Ojcze Święty, łączymy się duchowo z przedstawicielami Kościoła świętego i delegacjami z Polski, zgromadzonymi w Rzymie w modlitwie i dziękczynieniu Bogu za błogosławiony Pontyfikat ukochanego Jana Pawła II. Modlimy się dla Dostojnego Jubilata o siły i zdrowie, byś mógł być przedłużeniem zbawczej mocy Boga we współczesnym świecie tak bardzo spragnionym Bożej prawdy oraz Bożej miłości i pokoju”.

Reklama

Forum Kobiet

Na konferencji prasowej, która odbyła się 3 października w siedzibie zielonogórskiego oddziału Civitas Christiana, Forum Kobiet Polskich zaprotestowało przeciwko przyjętemu przez rząd „Krajowemu programowi działań na rzecz kobiet”. Forum Kobiet Polskich zrzesza 56 organizacji kobiecych i w ich imieniu wyraziło „poważne zaniepokojenie sytuacją kobiet w Polsce z powodu narastającego bezrobocia, dramatycznego kryzysu w służbie zdrowia oraz wycofania przez rząd pomocy dla kobiet spełniających ważne społecznie funkcje macierzyńskie i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W czasie zielonogórskiej konferencji prasowej Barbara Adamczak, wiceprezes Forum Kobiet Polskich, przedstawiła szkodliwe dla kobiet rozwiązania o ideologicznym, skrajnie feministycznym charakterze, które zawiera rządowy program działań na rzecz kobiet. Dokument ten m.in. postuluje zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w 2004 r., co nie jest akceptowane przez większość kobiet; narusza wolność wypowiedzi, narzucając mediom „feministyczną poprawność”, związaną ze specyficznie rozumianą równością kobiet, zobowiązując Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do nakładania sankcji poprzez pozbawianie koncesji; za zasadniczą przyczynę problemów kobiet bezzasadnie uznaje przywiązanie do tradycyjnej roli matki i żony.

Głogów

W ramach świętowanie 25. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II KIK w Głogowie wraz z instytucjami kulturalnymi i naukowymi miasta przygotował cykl imprez pt. „Głogowianie - Ojcu Świętemu”. Honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem objął bp diecezjalny Adam Dyczkowski. Zapraszamy jeszcze do obejrzenia 21 października (wtorek) widowiska „Opowieść o Karolu Wojtyle” przygotowanego przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Głogowie oraz 26 października (niedziela) do wysłuchania Tryptyku rzymskiego w interpretacji głogowskich artystów i koncertu Chóru „Beati Cantores”, które odbędą się w kolegiacie Najświętszej Maryi Panny, początek o godz. 18.00 (wstęp wolny).

Jednym zdaniem

4 października w sanktuarium Pani Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbył się Dzień Skupienia animatorów Kościoła Domowego. Podczas Mszy św. bp Paweł Socha wręczył misje kanoniczne doradcom życia rodzinnego.

4 października bp Adam Dyczkowski uczestniczył w 70-leciu Liceum Ogólnokształcącego w Kętach, do którego uczęszczał. W trakcie uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ojcu Biskupa, który był w tej szkole dyrektorem i nauczycielem.

6 października Mszą św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze rozpoczęły się obchody V Lubuskiego Tygodnia Seniora.

7 października bp Adam Dyczkowski przewodniczył uroczystej Mszy św. na zakończenie Roku Różańca Świętego w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Łagowie.

7 października w zielonogórskim KIK-u Dorota Tułasiewicz mówiła na temat: „Dla Boga wychowuję i kształcę - opowieść o bł. Natalii Tułasiewicz”.

8 października bp Adam Dyczkowski uczestniczył w inauguracji roku akademickiego w Collegium Polonicum w Słubicach.

8 października w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. bp Edward Dajczak przewodniczył Mszy św. kończącej XX Gorzowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej i wygłosił konferencję na temat: „Klimat i blask prawdy”.

9 października w ramach spotkań zielonogórskiego duszpasterstwa nauczycieli po Mszy św. dla pedagogów i wychowawców w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w kawiarni „Pod Aniołami” odbył się wykład dr Bożeny Olszak-Krzyżanowskiej pt. „Tożamość nauczyciela”.

Zaproszenia

W Domu Rekolekcyjno-Powołaniowym w Paradyżu odbędą się spotkania dla młodzieży męskiej: w dniach 24-26 października „Przy Otwartej Bramie” i w dniach 28-30 listopada „Dekalog - V”. Początek w piątek o godz. 17.00, zakończenie w niedzielę we wczesnych godzinach popołudniowych. Koszt uczestnictwa 20 zł. Spotkania adresowane są do chłopców ze szkoły średniej lub z ostatnich klas gimnazjum. Zgłoszenia przyjazdu, nie później niż tydzień przed datą spotkania, należy przekazywać telefonicznie (0-68) 381-10-21 wew. 29 lub kom. 0-601 39-02-10.

Akcja Katolicka zaprasza swoich członków i wszystkich zainteresowanych na Dzień Skupiania, który odbędzie się 25 października w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie.

Wspólnota „Pustynia w Mieście” zaprasza na dni skupienia i rekolekcje do domu wspólnoty w Lesznie Dolnym koło Szprotawy. Podczas pobytu w domu istnieje możliwość rozmowy z ojcem duchowym oraz skorzystania z konferencji tematycznych na kasetach. Rekolekcje można przeżywać indywidualnie lub grupowo, po wcześniejszym ustaleniu terminu i szczegółów pobytu. Najbliższy termin rekolekcji grupowych: 21-23 listopada. Zgłoszenia należy kierować telefonicznie na nr tel. (0-68) 376-60-71 lub pisemnie na adres: Wspólnota „Pustynia w Mieście”, Leszno Dolne 38, 67-321 Leszno Górne.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Piątek, 19 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

[ TEMATY ]

Caritas

Europa

Afryka

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Jednocześnie obaj przewodniczący podkreślili, że Afryka nie jest kontynentem w potrzebie i ubóstwie. Afryka, to również bardzo zróżnicowany, rozwijający się kontynent, który stoi wobec różnych możliwości. Tym, czego najbardziej potrzebuje, jest międzynarodowa sprawiedliwość i solidarność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję