Reklama

Polska

W 1000 roku europejski Kościół był niepodzielony

Z rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Pawłem Rytel-Andrianikiem rozmawia Artur Stelmasiak.

[ TEMATY ]

rzecznik

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

zjazd gnieźnieński

Artur Stelmasiak

Artur Stelmasiak - Po co był ten Zjazd Gnieźnieński? Takie inicjatywy są nam do czegoś potrzebne?

- To jest wspomnienie wielkiego i historycznego Zjazdu, który odbył się 1016 lat temu. Dlatego bardzo się cieszę, że dziś ma on wymiar ekumeniczny, bo przecież w 1000 roku nie było podziału na katolików, prawosławnych i protestantów. W Europie Kościół był jeden i niepodzielony.

- Nie boi się Ksiądz, że my tu sobie razem podebatujemy, a jak wszyscy wrócą do swoich katolickich, protestanckich i katolickich parafii, to i tak wszystko zostanie tak jak było?

- Moim zdaniem nie. Dla ludzi, którzy zobaczą, że biskup prawosławny i luterański spotykają się z biskupem katolickim, to jest jasny sygnał. W ten właśnie sposób zmniejsza się bariery między wiernymi różnych wyznań. Sam pracowałem w parafii, gdzie były całe wsie prawosławne i z doświadczenia wiem, że kontakty duchownych są bardzo ważne dla zwykłych ludzi. Zjazd Gnieźnieński pokazuje, że dobry przykład idzie z góry.

- Jakie są powody tego ekumenicznego zbliżenia?

- Chrześcijanie już dawno zauważyli, że więcej ich łączy niż dzieli. Obecnie ważne dla nas wszystkich wartości są często zagrożone, a wspólna obrona jest jednym z powodów naszego współdziałania i zbliżenia. To można było zobaczyć podczas spotkania patriarchy Cyryla z Papieżem Franciszkiem, kiedy razem stanęli w obronie prześladowanych chrześcijan i chrześcijańskich wartości. W tym miejscu warto przypomnieć, że pierwsze takie spotkanie pomiędzy lokalnymi Kościołami miało miejsce w Polsce, kiedy to przewodniczący KEP abp Józef Michalik podpisał orędzie z Cyrylem w Warszawie. To właśnie jest przykład, kiedy mniejsze i lokalne inicjatywy mogą doprowadzić do zbliżenia na dużo większa skalę.

- Obecnie tych zagrożeń dla ewangelicznych wartości jest bardzo dużo. Czy ekumenizm jest więc przyszłością?

- Tak, bo bez ekumenizmu w ogóle trudno sobie wyobrazić chrześcijaństwo.

- Dialog odbywa się na różnych płaszczyznach. Także narodowej i państwowej. Czy Polacy powinni się uczyć od Kościołów jak ze sobą rozmawiać?

- O tym mówił również Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Zjazdu Gnieźnieńskiego. Wskazał, że Polacy także powinni szukać porozumienia wokół tych wartości, które są dla nas wszystkich ważne.

2016-03-12 22:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: pamiętajmy o ofiarach Holokaustu

[ TEMATY ]

rzecznik

Auschwitz

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Tak jak co roku, pamiętajmy o ofiarach Holokaustu i wszystkich ofiarach obozów zagłady. Wyrazem naszej pamięci i modlitwy może być, podobnie jak w minionych latach, zapalenie świecy dziś wieczorem o godz. 18.00” – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik, nawiązując do obchodzonej 27 stycznia 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, połączonej z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Rzecznik Episkopatu nawiązał do historii najbardziej znanego niemieckiego obozu zagłady. „Auschwitz-Birkenau to miejsce, w którym dokonała się jedna z największych i najokrutniejszych zbrodni w dziejach ludzkości. Ta tragedia nie skończyła się w dniu wyzwolenia obozu 27 stycznia 1945 r. Jej konsekwencje trwają do dziś. Dzieciom zamordowano rodziców, rodzicom dzieci, ginęły całe rodziny, a ci więźniowie, którzy ocaleli noszą w sobie głęboką traumę – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję