Reklama

Polska

W 1000 roku europejski Kościół był niepodzielony

Z rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Pawłem Rytel-Andrianikiem rozmawia Artur Stelmasiak.

[ TEMATY ]

rzecznik

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

zjazd gnieźnieński

Artur Stelmasiak

Artur Stelmasiak - Po co był ten Zjazd Gnieźnieński? Takie inicjatywy są nam do czegoś potrzebne?

- To jest wspomnienie wielkiego i historycznego Zjazdu, który odbył się 1016 lat temu. Dlatego bardzo się cieszę, że dziś ma on wymiar ekumeniczny, bo przecież w 1000 roku nie było podziału na katolików, prawosławnych i protestantów. W Europie Kościół był jeden i niepodzielony.

- Nie boi się Ksiądz, że my tu sobie razem podebatujemy, a jak wszyscy wrócą do swoich katolickich, protestanckich i katolickich parafii, to i tak wszystko zostanie tak jak było?

- Moim zdaniem nie. Dla ludzi, którzy zobaczą, że biskup prawosławny i luterański spotykają się z biskupem katolickim, to jest jasny sygnał. W ten właśnie sposób zmniejsza się bariery między wiernymi różnych wyznań. Sam pracowałem w parafii, gdzie były całe wsie prawosławne i z doświadczenia wiem, że kontakty duchownych są bardzo ważne dla zwykłych ludzi. Zjazd Gnieźnieński pokazuje, że dobry przykład idzie z góry.

- Jakie są powody tego ekumenicznego zbliżenia?

- Chrześcijanie już dawno zauważyli, że więcej ich łączy niż dzieli. Obecnie ważne dla nas wszystkich wartości są często zagrożone, a wspólna obrona jest jednym z powodów naszego współdziałania i zbliżenia. To można było zobaczyć podczas spotkania patriarchy Cyryla z Papieżem Franciszkiem, kiedy razem stanęli w obronie prześladowanych chrześcijan i chrześcijańskich wartości. W tym miejscu warto przypomnieć, że pierwsze takie spotkanie pomiędzy lokalnymi Kościołami miało miejsce w Polsce, kiedy to przewodniczący KEP abp Józef Michalik podpisał orędzie z Cyrylem w Warszawie. To właśnie jest przykład, kiedy mniejsze i lokalne inicjatywy mogą doprowadzić do zbliżenia na dużo większa skalę.

- Obecnie tych zagrożeń dla ewangelicznych wartości jest bardzo dużo. Czy ekumenizm jest więc przyszłością?

- Tak, bo bez ekumenizmu w ogóle trudno sobie wyobrazić chrześcijaństwo.

- Dialog odbywa się na różnych płaszczyznach. Także narodowej i państwowej. Czy Polacy powinni się uczyć od Kościołów jak ze sobą rozmawiać?

- O tym mówił również Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Zjazdu Gnieźnieńskiego. Wskazał, że Polacy także powinni szukać porozumienia wokół tych wartości, które są dla nas wszystkich ważne.

2016-03-12 22:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Turkson: osobisty grzech sprawia, że nasze Kościoły i wspólnoty stają się niewiarygodnymi świadkami

[ TEMATY ]

grzech

zjazd gnieźnieński

Włodzimierz Rędzioch

- Złe pragnienia i nawyki, pochodzące z wnętrza każdego człowieka zniekształcają nasz sposób rozumienia Ewangelii i sprawiają, że nasze Kościoły mogą stać się niewiarygodnymi świadkami – mówił kard. Peter Turkson w homilii podczas Mszy św. na zakończenie XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. – Jeśli chcemy realizować cele Zjazdów, czyli budować europejską wspólnotę ducha poprzez świadectwo chrześcijańskiej wiary, nie możemy pozwolić, by jej światło zaciemniły nasze wady charakteru – podkreślił.

Kard. Turkson nawiązał w homilii nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, mówiącej o sporze uczniów Jezusa o to, kto z nich jest największy (Mk 9, 30-37). Wspominał też o Ewangelii z 22 niedzieli zwykłej, gdzie ewangelista Marek cytuje słowa Jezusa: „Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym” (Mk 7,15). Podkreślił, że ambicja i chęć samo-wywyższenia było złem, które utrudniało uczniom zrozumienie nauki Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej diecezji

2022-09-29 08:57

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

archidiecezja.pl

Chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu – zapowiada biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Biskup przypomina w nim znaczenie charyzmatów w Kościele, w którym „Chrystus działa przez ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

2022-09-29 09:50

[ TEMATY ]

archaniołowie

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję