Reklama

Polska

Licheń: 8 tys. uczestników zlotu motocykli i pojazdów zabytkowych

Ponad 8 tysięcy motocykli zjechało dziś z całego kraju do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym w ramach IV Ogólnopolskiego Otwarcia Sezonu Motocykli i Pojazdów Zabytkowych. Jak podkreślają organizatorzy z klubu motocyklowego Knight Riders z Łodzi, był to największy zlot z dotychczas zorganizowanych w tym miejscu.

[ TEMATY ]

zjazd

Krzysztof Mizera/pl.wikipedia.org

„Idea zlotu spopularyzowała się i wielu katolików lubi do Lichenia przyjeżdżać na motocyklach. Bardzo się z tego cieszymy, zwłaszcza, że z roku na rok w naszym zlocie uczestniczy coraz więcej pojazdów” – powiedział Marian Sulerz, dyrektor klubu Knight Riders z Łodzi.

Na parkingu przy ul. Toruńskiej, czyli popularnym lotnisku, od wczesnych godzin rannych przybywało jednośladów. Były wśród nich zarówno potężne krążowniki szos, jak i małolitrażowe skutery.

Jednym z uczestników zlotu był pan Arkadiusz Kiernicki, z miejscowości Dębe Kolonia z okolic Kalisza, konstruktor-amator, który samodzielnie zbudował pojazd, na którym przyjechał do Lichenia. „Zamiłowanie do motocykli miałem już w czasach szkolnych. Zawsze marzyłem, aby samodzielnie zbudować motocykl. Wcześniej brakowało bądź to czasu, bądź pieniędzy. Jednak w końcu udało mi się zbudować pojazd, którym obecnie jeżdżę. Nie jest to standardowy motocykl, tylko trójkołowiec, w którym umieściłem silnik od samochodu renault. Maszyna może osiągać 140 km/h” – zdradził motocyklista.

Przed godz. 12.00 uczestnicy zlotu udali się na mszę św. do największej świątyni w Polsce. Liturgii przewodniczył ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium. W słowie skierowanym do wiernych powiedział, że pomimo przynależności do różnych klubów motocyklowych, które niekoniecznie czują do siebie sympatię, poprzez chrzest „wszyscy zostaliśmy włączeni do klubu klubów, czyli do wspólnoty dzieci Bożych”.

Po Mszy św. księża marianie udali się na parking, aby pokropić wodą święconą wszystkie znajdujące się tam pojazdy. Została także odmówiona specjalna modlitwa z prośbą o bezpieczną jazdę w trakcie rozpoczynającego się sezonu motorowego. Na koniec wszystkie pojazdy, które dziś zjechały do Lichenia, wzięły udział w wielkiej paradzie ulicami Lichenia i okolicznych miejscowości.

Reklama

Dopisała także pogoda, o którą obawiali się organizatorzy – przez cały dzień nad Licheniem świeciło słońce, co bez wątpienia przyczyniło się do tak licznej frekwencji. W wydarzeniu uczestniczyli motocykliści z całego kraju.

Zlot był także okazją do podziwiania aut zabytkowych. Na wewnętrznym parkingu, tuż przy bazylice, można było podziwiać warszawę, nysę, cadillaca, mercedesy, fiaty, syreny i wiele innych aut, które kilkadziesiąt lat temu królowały na polskich drogach.

IV Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Motocykli i Pojazdów Zabytkowych zorganizował klub motocyklowy Knight Riders z Łodzi.

2016-04-30 18:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Tagle z Filipin mówić będzie o wolności na Zjeździe Gnieźnieńskim

[ TEMATY ]

zjazd

YouTube.com

Kard. Luis Antonio Tagle

Kard. Luis Antonio Tagle

Jeden z głównych referatów X Zjazdu Gnieźnieńskiego nt. "Wiara, czyli wolność" wygłosi kard. Luis Antonio Tagle, arcybiskup Manili, stolicy Filipin. Zjazd odbywa się w tym roku pod hasłem: „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”.

Kard. Tagle bywa nazywany „Wojtyłą z Azji”. Znany ze swej wrażliwości, duchowej głębi, otwartości i radosnego charakteru. Uchodzi za jedynego duchownego, który doprowadzał Benedykta XVI do śmiechu. Jeden z najpopularniejszych kardynałów na Facebooku. Niektórzy przewidują, że będzie w przyszłości poważnym kandydatem na papieża.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję