Reklama

Polska

Polscy żołnierze rozpoczęli pielgrzymkę do Lourdes

Poranną Mszą św. celebrowaną przez biskupa polowego Józefa Guzdka w Katedrze Polowej rozpoczęła się 25. pielgrzymka polskich żołnierzy do Lourdes. Wojsko Polskie weźmie udział w rozpoczynającej się w piątek 58. Międzynarodowej Pielgrzymce Wojskowej w Lourdes. Żegnając pielgrzymów ordynariusz wojskowy życzył im, aby czas spędzony w podróży pozwolił im na nowo spojrzeć na swoje życie oraz bezpiecznego przebiegu pielgrzymki.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Lourdes

Graziako

- Jeżeli wybieracie się na pielgrzymi szlak, to proszę was byście mieli odwagę przemyśleć każdy obszar swojego życia. To będzie parę dni w oderwaniu od zwyczajnego rytmu, od zwykłych zajęć. Miejcie odwagę przemyśleć i skonfrontować Wasze myśli z myślami Bożymi – zachęcał w homilii bp Guzdek.

Życzył pielgrzymom w mundurach, aby po drodze „zmęczyły się ich głowy”. – Miejcie odwagę myśleć, miejcie odwagę porozmawiać z duszpasterzem - Życzę wielu przemyśleń w trakcie pielgrzymki, bo lepsze życie i dobre czyny będą konsekwencją dobrych przemyśleń – podkreślił.

Nawiązując do obchodzonej dziś w Kościele Uroczystości Zesłania Ducha Świętego zachęcił pielgrzymów do modlitwy o dary mądrości i rozumu.

Reklama

Mszę św. koncelebrował z bp Guzdkiem ks. ppłk Piotr Majka, proboszcz katedry polowej, który także udaje się na pielgrzymkę. Na koniec przed wejściem do katedry polowej pielgrzymi ustawili się do wspólnej fotografii z bp. Guzdkiem.

Dziś wieczorem pielgrzymi z różnych stron Polski (z Warszawy wyjechała tylko część liczącej 164 osób pielgrzymki) dotrą autokarami do Bolesławca. Do Lourdes przybędą w środę wieczorem. Wcześniej jeden dzień spędzą w francuskiej jednostce wojskowej, położonej na obrzeżach Paryża. W piątek pielgrzymi wezmą udział w ceremonii otwarcia 58. Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej w Lourdes, za której poprowadzenie są odpowiedzialni.

W programie przewidziano również m. in. nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz spotkanie z Polonią w Idron – małym miasteczku niedaleko Lourdes, Mszę św. dla delegacji polskiej w miejscu objawień maryjnych, tzw. Grocie Massabielle, procesję maryjną z lampionami oraz Mszę św. międzynarodową w bazylice pw. św. Piusa X. Pielgrzymi odwiedzą także grób francuskiej poetki, filantropki i polonofilki Rosy Bailly w Pau.

2016-05-15 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczynają się wakacyjne „Noce w Lourdes”

[ TEMATY ]

Lourdes

wakacje

Po pandemicznej przerwie wywołanej pandemią sanktuarium w Lourdes bardziej otwiera się na pielgrzymów. Zaczynając od dziś, przez cały lipiec i sierpień, odbywać się tam będą specjalne wieczorne nabożeństwa, zwane „Nocami w Lourdes”. W weekendy dodatkowo będą wystawiane przedstawienia poświęcone św. Bernadetcie Soubirous, której w tym miejscu ukazała się Matka Boża.

Rektor tego maryjnego sanktuarium poinformował, że każdego dnia o godz. 21.00 rozpocznie się tradycyjna procesja ze świecami, której towarzyszyć będzie specjalny spektakl świateł na bazylikach Matki Bożej Różańcowej i Niepokalanego Poczęcia NMP. Następnie, o godz. 22.30, przy Grocie Objawień odprawiana będzie Eucharystia.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powrócił do Rzymu z Afryki

2023-02-05 17:26

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek powrócił w niedzielę do Rzymu z Afryki. W czasie swej 40. zagranicznej pielgrzymki, która trwała sześć dni, odwiedził Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, dwa kraje zmagające się ze zbrojną przemocą i ubóstwem.

Samolot z papieżem wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję