Reklama

Polska

Organizatorzy podsumowali Dni w Diecezjach

Ponad 130 tys. z 134 krajów wzięło udział w Dniach w Diecezjach poprzedzających wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży. W poniedziałek w Krakowie podsumowano przygotowania i przebieg tygodnia w diecezjach.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

Mazur/episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rzeczniczka Komitetu Organizacyjnego ŚDM Dorota Abdelmoula podkreśliła, że Dni w Diecezjach były okazją do ożywienia Kościoła lokalnego, który w osobie biskupów, kapłanów i młodzieży wspólnie przez trzy lata przygotowywał organizację Światowych Dni Młodzieży.

Rzeczniczka podała także najnowsze statystyki Dni w Diecezjach organizowanych przez 43 diecezje. Wzięło w nich ponad 130 tys. młodych z całego świata, którym pomagało 40 tys. wolontariuszy. Do przyjęcia pielgrzymów zgłosiło się ponad 258 tys. rodzin. Przez 30 miesięcy diecezje przygotowywały program, który w jak najciekawszy sposób zaprezentował walory polskich regionów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreślił bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP, przygotowania do Dni w Diecezjach, jak i sam pobyt pielgrzymów były czasem odkrywania tego, kim jesteśmy jako Polacy i chrześcijanie. - To wyjątkowe doświadczenie wiary, wspólnoty Kościoła, ale to także promocja Polski i okazja do ciekawych spotkań – powiedział biskup.

Brazylijczyk Victor Cysne ze wspólnoty Shalom Community podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że czas Dni w Diecezjach były okazją do poznania fenomenu, jakim jest polskie zaangażowanie w życie Kościoła, czego owocem była ogromna aktywność rodzin w przyjęciu uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Pierwszym punktem programu Dni w Diecezjach było przywitanie grup w parafiach. Pielgrzymi ciepło przyjmowani byli przez mieszkańców miast. Na Pomorzu kościoły, które przyjmowały zagranicznych gości, oznaczone były flagami państw pochodzenia grup. W wielu miastach powitanie pielgrzymów było świętem dla wszystkich mieszkańców.

Stolica powitała pielgrzymów koncertem na placu Piłsudskiego, gdzie powstała specjalnie zaprojektowana wielka, wielopoziomowa scena. Wystąpiło na niej kilkuset artystów z wielu krajów. Wśród polskich wykonawców na scenie pojawiły się wyjątkowe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Muniek Staszczyk, Natalia Szroeder, Zbigniew Wodecki, Piotr Kupicha, Janusz Radek, Piotr Cugowski oraz Sound ‘n’ Grace. Na scenie pojawiła się orkiestra i chór pod batutą Piotra Rubika, który zaprezentował swoje największe przeboje.

Reklama

Niezwykłe widowisko zorganizowała nie tylko Warszawa. We Wrocławiu czterdziestotysięczny tłum pielgrzymów, wolontariuszy i mieszkańców Dolnego Śląska uczestniczył w koncercie nana Stadionie Miejskim, gdzie odbył się koncert „Singing Europe”. W jego trakcie trzytysięczny chór zaśpiewał najbardziej znane utwory z wielu krajów Europy. Do śpiewu uczestników koncertu zaprosiła także siostra Cristina Scuccia, zakonnica która wygrała „The Voice of Italy”.

- Zapełniliśmy po brzegi trybuny stadionu, pielgrzymi aktywnie włączyli się w ten koncert animując tłum zgromadzony na trybunach – opowiedziała Aleksandra Cach z wrocławskiego centrum diecezjalnego ŚDM.

W Roku Miłosierdzia szczególnym tematem Dni w Diecezjach było właśnie Boże Miłosierdzie. Po raz pierwszy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży zaproszeni byli nie tylko do uczestnictwa w przygotowanym dla nich programie artystycznym, kulturalnym, modlitewnym, czy integracyjnym, ale zaangażowani byli w czynienie konkretnych uczynków miłosierdzia.

Pielgrzymi chcieli pozostawić Polakom pamiątkę po swoim pobycie w diecezjach. Uczestnicy Dni w Diecezjach w diecezji płockiej spotkali się w podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Przasnyszu oraz chorymi przebywającymi w płońskim hospicjum, natomiast goście archidiecezji częstochowskiej na głównym placu Zawiercia zjedli z potrzebującymi podwieczorek. W Lublinie grupy wzięli udział w spotkaniach z seniorami, podopiecznymi domów opieki i więźniami lubelskiego aresztu. Tam też przeprowadzona została akcja oddawania krwi. Posługę w hospicjum i domu dziecka podjęli pielgrzymi w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Reklama

W remont domu pomocy społecznej zaangażowali się goście w archidiecezji gnieźnieńskiej, a w odnowienie ośrodka MONAR - w diecezji ełckiej.

Z Bożym Miłosierdziem związane były organizowane w wielu diecezjach pielgrzymki. W Łodzi blisko 1,5 tys. młodych ludzi przeszło szlakiem świętej Faustyny, biorąc udział „Drodze Miłosierdzia”, która prowadzi z dawnego Parku Wenecja do łódzkiej archikatedry. Tę drogę przed laty pokonała Helena Kowalska, która tu w Łodzi po raz pierwszy, usłyszała słowa Chrystusa do niej skierowane. Przy każdej ze stacji, obok krótkich rozważań zaczerpniętych z Dzienniczka siostry Faustyny i niezwykle przejmującej muzyki medytacyjnej, uczestnicy „Drogi Miłosierdzia” byli świadkami scenek pantomimy, związanej z krzyżem.

Wyjątkowości pielgrzymowania na Jasną Górę, które jest jednym z charakterystycznych rysów polskiej pobożności, doświadczyli uczestnicy Dni w Diecezjach na terenie arch. częstochowskiej, katowickiej, łódzkiej i diec. sosnowieckiej. 25 kilometrów z Przeprośnej Górki przeszło ponad 700 młodych Francuzów. Pielgrzymkę odbywają też młodzi zza naszej wschodniej granicy.

Jak podkreśliła Dorota Abdelmoula Dni w Diecezjach były także czasem nawiązywania niezwykłych, międzynarodowych relacji. – Kiedy przyszedł czas pożegnania, na twarzach zagranicznych gości pojawił się smutek, a w oczach łzy - powiedziała Aleksandra Cach, która w Wrocławiu przyjmowała swoich rówieśników.

Dni w Diecezji zakończyły się w niedzielę 24 lipca. W poniedziałek młodzi wyruszyli do Krakowa, by uczestniczyć w wydarzeniach centralnych Światowych Dni Młodzieży.

2016-07-25 20:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM: videoblog o miłosierdziu z Łagiewnik

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

faustyna2016.com

Videoblog „Wszystko w JEDNYM” to propozycja Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia dla młodzieży przygotowującej się na ŚDM Kraków 2016. Siostry zaproponowały popularny na YouTubie format Q&A, czyli pytań i odpowiedzi. Administratorki facebookowego profilu Faustyna2016 są przekonane, że odpowiedzi na wszystkie pytania człowiek znajdzie w Bożym miłosierdziu.

„Po konferencjach w ramach „Łagiewnickich 22”, ludzie stawiali nam pytania, które wynikały z ich refleksji czy doświadczenia miłosierdzia lub też problemów z tym doświadczeniem. Uważamy te pytania za bardzo ważne i same kiedyś szukałyśmy na nie odpowiedzi” – mówi s. Gaudia Skass ZMBM, współodpowiedzialna za duchowe przygotowania młodych na ŚDM Kraków 2016 w światowym centrum kultu Bożego miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję