Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: uroczystości ku czci św. Rocha

„Św. Roch jest szczególnym przypomnieniem prawdy o miłosierdziu” – mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, redaktor i dziennikarz Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który 16 sierpnia przewodniczył Mszy św. ku czci św. Rocha w kościele rektorackim pw. św. Rocha i Sebastiana w Częstochowie.

[ TEMATY ]

odpust

św. Roch

Bożena Sztajner/Niedziela

Kościół na cmentarzu św. Rocha. Niedaleko kościoła znajdują się mogiły z doczesnymi szczątkami powstańców styczniowych, którzy walczyli o niepodległość ojczyzny na ziemi częstochowskiej

Kościół na cmentarzu św. Rocha. Niedaleko kościoła znajdują się mogiły z doczesnymi szczątkami powstańców styczniowych, którzy walczyli o niepodległość ojczyzny na ziemi częstochowskiej

Mszę św. koncelebrowali: ks. Janusz Parkitny, prokurator w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie i rektor kościoła pw. św. Rocha i Sebastiana w Częstochowie oraz ks. Łukasz Dyktyński, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Podczas liturgii asystowali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej.

W homilii ks. Mariusz Frukacz nawiązując do Roku Miłosierdzia podkreślił, że „Św. Roch uczy nas pochylenia się nad drugim człowiekiem, szczególnie tym cierpiącym, potrzebującym naszej pomocy, obecności miłosiernej”

„Dzisiaj bardzo wielu ludzi ma poranione serca. Tak bardzo łatwo jest zranić drugiego człowieka złym słowem, kłamstwem” – zauważył ks. Frukacz i dodał nawiązując do tekstu Ewangelii: „Musimy umieć pochylić w pokorze do nóg naszych bliźnich jak „ewangeliczne psy” i lizać rany drugiego człowieka, w postawie służby”.

Redaktor „Niedzieli” przypomniał, że „Eucharystia uczy nas miłości, dostrzeżenia drugiego człowieka, który cierpi” i wskazał na konfesjonał jako „szczególne miejsce w świątyni, w którym człowiek doświadcza miłosierdzia” - Konfesjonał jest miejscem szczególnego pochylenia się miłosiernego Boga nad poranionym przez grzech człowiekiem – mówił ks. Frukacz i dodał: „Niech konfesjonały nigdy nie będą opuszczone przez spowiedników i penitentów, bo inaczej pozostaną zimne”.

Ks. Frukacz przypomniał słowa, które wypowiedział sługa Boży kard. Stefan Wyszyński na Jasnej Górze w 1958 r. podczas ogólnopolskiej pielgrzymki pisarzy i prosił ich, aby jak psy lizali rany narodu: „Język leczący rany nędzarza! Język liżący rany, gdy nikt już nie chce tego czynić, «psi język». … macie być psami, może jedynymi, którym została jeszcze odrobina miłości do człowieka pokaleczonego i poranionego! Wasz język musi im służyć, gdy ludzie wielcy i wspaniali, ucztujący w pałacach, już nie widzą człowieka poranionego, wyrzuconego na ulicę, wciąż jeszcze bitego i kopanego! Ktoś musi się nad nimi zlitować, bo to przecież twój brat, twój rodak! A chociaż byłby i twoim wrogiem – człowiekiem jest! [...] Nazwałem Was «psami» dlatego, że to właściwie Wy musicie użyć swego języka, aby «wylizać rany» pobitych. I nie cofnę tej nazwy! Bądźcie raczej psami, abyście tylko pełnili zadanie, które tak jest potrzebne cierpiącej duszy Narodu” – przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia ks. Frukacz.

Reklama

Redaktor „Niedzieli” przypomniał również, że św. Jan Paweł II w rozważaniu podczas audiencji generalnej 29 kwietnia 1992 r., kiedy w Polsce zmagano się o kształt wolności i o świętość ludzkiego życia powtórzył słowa Prymasa Tysiąclecia: „ I pierwszy biskup i pierwszy Papież chce być takim liżącym rany naszego narodu psem. Chce być sługą. Niczego innego nie pragnę dla siebie” – mówił Jan Paweł II.

Podczas uroczystej Mszy św. główny celebrans poświęcił nowe konfesjonały w świątyni. Uroczystości zakończyły się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, odmówieniem litanii do św. Rocha i ucałowaniem relikwii tego Świętego.

Na zakończenie Mszy św. ks. Janusz Parkitny zaapelował do wiernych o modlitwę o powołania kapłańskie – Niech nigdy nie braknie kapłanów, którzy będą pochylać się nad nami w konfesjonałach – mówił ks. Parkitny.

Świątynię pw. św. Rocha i Sebastiana w Częstochowie zbudowano w latach 1641-1642 staraniem o. Andrzeja Gołdonowskiego, prowincjała Ojców Paulinów. Została ona uroczyście poświęcona 22 października 1680 r. przez biskupa Mikołaja Oborskiego. Opiekę duszpasterską przy tym kościele do połowy XIX w. sprawowali Ojcowi Paulini. Następnie służył, jako kościół filialny i cmentarny. Rektorat erygował biskup Stefan Bareła 15 listopada 1969 r. wyłączając z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego cmentarz grzebalny wraz ze znajdującym się na nim kościołem pw. świętych Rocha i Sebastiana.

2016-08-17 06:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Św. Roch” i „św. Jan Paweł II”. Nowe dzwony w Gliniance

W IV Niedzielę Adwentu bp Romuald Kamiński pobłogosławił w parafii św. Wawrzyńca w Gliniane dwa dzwony. Razem ważą prawie 400 kilogramów. Na jednym z dzwonów znajduje się wizerunek św. Jana Pawła II, na drugim - św. Rocha.

W parafii w Gliniance św. Roch był czczony od pokoleń. Jego wizerunek wisi przy chrzcielnicy, a podczas wspomnienia liturgicznego tego świętego odbywał się obrzęd błogosławieństwa zwierzyny hodowlanej. W czasie pandemii wierni zaczęli szczególnie przyzywać wstawiennictwa patrona chroniącego od zarazy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do działań na rzecz pokoju

2022-12-07 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Do działania na rzecz pokoju, zwłaszcza na Ukrainie, pamiętając o straszliwych zbrodniach, jakich dopuszczali się Niemcy na obywatelach polskich narodowości żydowskiej zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję