Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 9/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowe propozycje

Duszpasterstwa Akademickiego „Salomon”

DA „Salomon” od dwóch lat działa przy Wydziale Teologicznym UMK. Swoje propozycje kieruje jednak do wszystkich studentów i pracowników wyższych uczelni.
Do tej pory wypracowaliśmy trzy formy spotkań. W każdą środę spotykamy się w kaplicy Centrum Dialogu Społecznego (ul. Łazienna 22) na Mszy św. We wtorki zapraszamy w to samo miejsce na adorację z medytacją biblijną - Sam na sam z Chrystusem. W poniedziałki natomiast spotykamy się w gmachu Wydziału Teologicznego UMK na spotkaniach tematycznych:
- drugi poniedziałek miesiąca: Szkoła modlitwy - prowadzi ks. Krzysztof Dębiec;
- trzeci poniedziałek: Bliżej Biblii - prowadzi ks. dr Dariusz Kotecki;
- czwarty poniedziałek: Pogadanki z etyki - prowadzi ks. dr Tomasz Dutkiewicz.
Wszystkie spotykania rozpoczynają się o godz. 19.00.
W marcu zapraszamy na dwa nowe spotkania warsztatowe:
- 6 i 13 marca warsztaty muzyczne, które prowadzić będą: Tomek Kamiński (organizacja zespołu muzycznego, skrzypce), Grażyna Łobaszewska (wokal), Jacek Pelc (perkusja), Piotr Olszewski (gitara klasyczna), Grzegorz Nadolny (gitara basowa);
- warsztaty teatru i pantomimy, które zainauguruje seria spotkań z Krzysztofem Najdowskim (15-19 marca).
Chętnych do udziału w warsztatach proszę o kontakt:
ks. Marian Tomasz Kowalski
Rynek Staromiejski 30/4, 87-100 Toruń
tel. (0-56) 621-12-06, tel. kom. 505 05-73-14
e-mail: dawt@uni.torun.pl
Ilość miejsc ograniczona!
Więcej informacji można znaleźć na stronach Duszpasterstwa: www.dawt.uni.torun.pl

Ks. Marian Tomasz Kowalski

Dekanat Chełmno

Spotkanie z seniorami

Tradycją w parafii św. Katarzyny w Wielkiem Czystem stały się spotkania z seniorami, organizowane przez parafialny oddział Akcji Katolickiej, przy życzliwej pomocy Ilony Krzywdzińskiej - dyrektor Szkoły Podstawowej w Małem Czystem. 11 stycznia zaproszeni goście zjawili się w świetlicy szkolnej, gdzie zostali powitani przez prezes AK Barbarę Ogonowską. Goście obejrzeli przedstawienie jasełkowe przygotowane przez dzieci pod kierunkiem Marioli Ordońskiej i Małgorzaty Żebrowskiej. Następnie przy opłatku składano sobie życzenia noworoczne, którym przewodził proboszcz ks. Kazimierz Zadurski. Podczas biesiadowania zebranym przy stole umilał czas grą i śpiewem syn organisty Tadeusza Błaszaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Małgorzata Żebrowska

Dekanat Radzyń

W ministranckim gronie

24 stycznia w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grucie zostało zorganizowane spotkanie ministrantów codziennie służących podczas Mszy św. Proboszcz ks. Henryk Szczodrowski i ks. Józef Drewek podsumowali uczestnictwo w służbie Bogu oraz przedstawili plany na 2004 rok. Rozważano, co chłopcy mogą zrobić dla swojej parafii i jaki powinni stanowić przykład, by przyciągnąć młodzież do tak zacnej służby. Każdy ministrant powinien odznaczać się pobożnością, być grzeczny i koleżeński. Obecnie koło ministrantów w Grucie liczy 44 chłopców, w tym jest 6 lektorów.
Na zakończenie spotkania zaplanowano niespodziankę - kulig, podczas którego ministranci wraz z księżmi, panem organistą i kościelnym spędzili trzy godziny na wspaniałej zabawie połączonej z poczęstunkiem.

Cz. D.

Dekanaty toruńskie

Oratorium w Rabce

Sześćdziesięcioro dzieci z Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu wraz z dyrektorem ks. Józefem Gibałą pojechało na zimowisko do Rabki - słynnej miejscowości uzdrowiskowej, przepięknie położonej w Beskidach. Mieszkaliśmy w domu wczasowym „Krokus”. Po przyjeździe poszliśmy zwiedzać uzdrowisko. Wieczorem odbyła się dyskoteka, na której dzieci wspaniale się bawiły. Drugiego dnia pojechaliśmy do Zakopanego, gdzie najpierw podziwialiśmy skocznię narciarską, na której niedawno Adam Małysz zajął drugie miejsce w Pucharze Świata. Ruszyliśmy nawet wyżej - krzesełkowym wyciągiem na Szymoszkową Polanę. Niektóre dzieci po raz pierwszy w ten sposób podziwiały ośnieżone Tatry. Z Gubałówki zjechaliśmy tradycyjnie kolejką linową. Zwiedziliśmy kościół Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Potem każde z dzieci chciało kupić jakąś pamiątkę z gór i zawieźć rodzicom upominek.
Największą chyba atrakcją był kulig w prawdziwych góralskich saniach ciągniętych przez konie, oświetlane trzymanymi przez dzieci pochodniami. Była też tradycyjna tatrzańska watra z poczęstunkiem. Jak co roku pojechaliśmy do krakowskiego Aquaparku, by spędzić trzy godziny na świetnej zabawie w wodzie. Później nawiedziliśmy świątynię Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, gdzie wielkie wrażenie zrobił na dzieciach ołtarz, nad którym znajduje się globus z zaznaczonymi wszystkimi kontynentami. Dzieci po modlitwie wychodziły z kościoła pełne zadumy. Odwiedziliśmy także Muzeum im. Władysława Orkana, które mieści się w drewnianym, XVII-wiecznym kościółku. Dzieci podziwiały nie tylko sztukę sakralną, ale i wielki zbiór strojów góralskich oraz przedmiotów codziennego użytku. Odwiedziliśmy także garncarza, który pokazywał, jak na kole można wyrabiać z gliny przepiękne ludowe cacka. Dzieci naprawdę z podziwem i szacunkiem obserwowały pracę mistrza. Zwiedziliśmy też skansen starych wagonów i parowozów w Chabówce.
Program zimowiska, możliwy do zrealizowania dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Torunia, obfitował zarówno w atrakcje kulturalne, jak i przeżycia duchowe. Realizowaliśmy przy okazji program terapeutyczny z profilaktyki uzależnień, bawiliśmy się, wypoczywaliśmy. Dzieci były zachwycone. Pod koniec turnusu dotarła do nas wiadomość, że dyrektor ks. Józef Gibała został przez toruńskie Nowości odznaczony „Kryształowym sercem” za pracę charytatywną na rzecz dzieci. Nasi wychowankowie przyjęli ten fakt okrzykami radości, a ks. Józef „pofrunął” wraz z krzesłem pod sufit góralskiego domu.

Reklama

Anna Lewandowska

Pożegnanie z kolędami

Kolędy należą do wielowiekowego skarbca naszej polskiej pobożności, dlatego dłużej niż w innych krajach śpiewamy je podczas liturgii, aż do święta Ofiarowania Pańskiego. Jako zespół „Claritas” zostaliśmy zaproszeni w niedzielę 1 lutego do parafii św. Barbary w Świętem (dekanat Łasin), aby razem z lokalną wspólnotą na czele z proboszczem ks. Romanem Bartoszewskim wyśpiewać tajemnicę narodzenia Pana zawartą w kolędach. W pięknym, ponad 300-letnim kościele odbyły się dwa koncerty kolęd, natomiast trzeci w kaplicy w Tymawie, która jest filią parafii w Świętem. Niezapomniany klimat, stworzony przez rozśpiewanych parafian i wyrażony w radosnym kolędowaniu Jezusowi, z pewnością na trwałe zapisał się w pamięci wielu uczestników.
Następnego dnia, w święto Ofiarowania Pańskiego, odwiedziliśmy parafię Wszystkich Świętych i św. Hieronima w Raciążku (diecezja włocławska). Tu również, przygotowując oprawę muzyczną uroczystości, mieliśmy okazję koncertować dla licznie zgromadzonych parafian.
Gorąco dziękujemy wszystkim, z którymi spotkaliśmy się w czasie koncertów - za ich udział, włączanie się do wspólnego śpiewania, niezapomniane wrażenia oraz życzliwe przyjęcie.

Zespół „Claritas”

Wkrótce

Koncert Tomka Kamińskiego i akademickie rekolekcje wielkopostne
Duszpasterstwo Akademickie „Salomon” działające przy Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu zaprasza pracowników i studentów wyższych uczelni na akademickie rekolekcje wielkopostne pod hasłem: „A zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem” (Ga 4, 7).
Rekolekcje odbędą się w dniach 1-4 marca br. w katedrze pw. Świętych Janów w Toruniu, początek zawsze o godz. 19.00.
Nauki prowadzi o. Jan Olszewski OFMConv, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów w Łagiewnikach.
Pierwszy dzień rekolekcji połączony będzie z koncertem Tomka Kamińskiego promującym nową płytę z pieśniami wielkopostnymi.

Ks. Marian Tomasz Kowalski

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

[ TEMATY ]

profanacja

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Rzecznik diecezji gliwickiej ks. Krystian Piechaczek powiedział, że w nocy z poniedziałku na wtorek nieznani sprawcy rozbili taberankulum, z którego zabrali cyboria (pojemniki na Najświętszy Sakrament), małą monstrancję oraz relikwiarz św. Faustyny. W kościele i poza nim znaleziono rozrzucone i sprofanowne konsekrowane hostie. Skradziono także ekran, na którym wyświetlane były pieśni religijne podczas nabożeństw. Parafia nie oszacowała jeszcze strat.

CZYTAJ DALEJ

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję