Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz: rozpoczęły się przygotowania do III Synodu Diecezji Sandomierskiej

O tym, że zbliżający się III Synod Diecezji Sandomierskiej powinien być ukierunkowany na wewnętrzną odnowę Kościoła lokalnego i na odważne wychodzenie do świata z misją ewangelizacyjną, wskazywano podczas posiedzenia komisji przygotowawczej, które odbyło się 10 lutego br. w Sandomierzu. W spotkaniu uczestniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

[ TEMATY ]

synod

bp Krzysztof Nitkiewicz

Artur Stelmasiak

Uczestnicy posiedzenia podkreślili w dyskusji potrzebę otwarcia się na światło Ducha Świętego i dokonania pogłębionej refleksji nad sytuacją Kościoła lokalnego.

- Owocem tej refleksji mają być nie tylko zalecenia duszpasterskie i normy prawa partykularnego ale również wypracowanie wspólnotowego stylu działania – poinformował KAI ks. Tomasz Lis, rzecznik diecezji sandomierskiej.

Reklama

Zdaniem uczestników piątkowych obrad, III Synod Diecezji Sandomierskiej, którego oficjalne otwarcie planowane jest na 25 marca br., winien spowodować większą integrację duchowieństwa i wiernych.

Mimo, że minie wkrótce 25 lat od zmiany granic diecezji sandomierskiej, w wyniku czego utraciła ona część terytorium na rzecz diecezji radomskiej, a powiększyła się o obszary wchodzące niegdyś do diecezji przemyskiej i lubelskiej, nie nastąpiła jeszcze całkowita integracji duchowieństwa, wiernych oraz ujednolicenie panujących zwyczajów.

W trakcie posiedzenia komisji, w którym uczestniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, rekomendowane zostało utworzenie komisji synodalnych, które będą współpracować ściśle z duszpasterzami, wiernymi świeckimi i ekspertami z różnych dziedzin.

Reklama

Uczestnicy zaproponowali powołanie obok komisji głównej następujących synodalnych komisji do spraw teologii, kultu Bożego i sakramentów; ewangelizacji; duchowieństwa; instytutów życia konsekrowanego; wiernych świeckich; duszpasterstwa; charytatywnych i ekonomicznych. Będą miały one swoje podkomisje, np. ds. młodzieży; małżeństwa i rodziny oraz sanktuariów.

Dokumenty robocze przygotowane przez komisje będą dyskutowane we wszystkich 25 dekanatach przez zespoły synodalne złożone z kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich z dekanalnych rad duszpasterskich. Zebrany w ten sposób materiał posłuży przy redakcji statutów synodalnych.

2017-02-11 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Nitkiewicz: pragniemy odrodzenia Polski

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Nitkiewicz

Bożena Sztajner/Niedziela

Pragniemy odrodzenia Polski we wszystkich wymiarach, od duchowego po materialny, od tego zależy jej niepodległość – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz 11 listopada w Sandomierzu. W bazylice katedralnej odbyły się uroczystości związane z 96. rocznicą odzyskania niepodległości Polski.

Podczas homilii biskup sandomierski wskazał na wielkie i odpowiedzialne zadania, jakie łączą wspólne działania Kościoła i Państwa.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Opiekunka Boga. A jak Bogu jest pod twoją opieką?

2022-05-22 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock

Postójmy z Maryją przy garnkach, popatrzmy, jak rozwiesza pranie, zmywa podłogę – w domu, do którego Jezus wrócił z Nią i Józefem, „i był im poddany”. Niech ten obraz się w nas „rozrośnie” i wyda owoce.

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi. Łk 2,51-52

CZYTAJ DALEJ

Zakończyła się Ogólnopolska Konferencja "Pedagogika Duszy i Ciała"

2022-05-24 15:59

ks. Łukasz Romańczuk

dr Agnieszka Lisiecka - Bednarczyk wygłosiła wykład: "Budowanie relacji jako cel i metoda wychowawcza

dr Agnieszka Lisiecka - Bednarczyk wygłosiła wykład:

W sali wykładowej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Pedagogika Duszy i Ciała”. W prelekcjach stacjonarnie i online uczestniczyli studenci oraz wykładowcy z całej Polski.

Na początku konferencji głos zabrał ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT we Wrocławiu. W część wykładową wprowadził ks. dr Bartosz Mitkiewicz, koordynator wydarzenia oraz dr Agnieszka Lisiecka-Bednarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję