Reklama

Niedziela Częstochowska

Akcja Katolicka współpracuje ze szkołą

Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej podpisał porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie.

[ TEMATY ]

współpraca

Renata Olczyk – wiceprezes DIAK

27 lutego w gabinecie dyrektora Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie podpisano porozumienie o wzajemnej współpracy. Porozumienie sygnowali: dyrektor Augustyna mgr Jacek Grzegorzewski i prezes DIAK dr Artur Dąbrowski.

„W naszej placówce i poza nią zarówno nauczyciele, jak i uczniowie angażują się w wiele inicjatyw. Akcja Katolicka żywo włączy się w promocję działań szkolnego wolontariatu czy wydarzeń o charakterze patriotyczno-religijnym” – mówi Jacek Grzegorzewski, dyrektor placówki.

„Podpisanie porozumienia, to wydarzenie bez precedensu. Zarówno dyrekcja, nauczyciele Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych, jak i sami uczniowie, zdają sobie sprawę

Reklama

z sytuacji w starzenia się społeczeństwa. Razem podejmiemy działania zmierzające do uwrażliwienia społeczności uczniowskiej i środowiska lokalnego, na sprawy seniorów”, mówi Artur Dąbrowski, prezes DIAK.

Porozumienie zawarte 21 lutego, jest pierwszą tego typu inicjatywą współpracy pomiędzy naszym stowarzyszeniem kościelnym, w jego dwudziestoletniej historii, a placówką oświatową. Obydwa podmioty we współpracy zobowiązały się do poszanowania własnej autonomii, wspierania wzajemnych działań i podejmowania wspólnych inicjatyw.

2017-02-22 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Współpraca z uczelnią

Zespół Szkół nr 1 został objęty patronatem Wojskowej Akademii Technicznej.

Porozumienie o współpracy zostało podpisane pod koniec listopada przez dr. hab. Monikę Szyłkowską prorektor ds. studenckich WAT oraz dr. Marcina Pilarskiego dyrektora ZS nr 1. Wojskowa Akademia Techniczna to uczelnia przyszłości, która kształci studentów w poczuciu odpowiedzialności za Polskę, umacnianiu zasad demokracji i poszanowania praw człowieka. Akademia będzie wsparciem dla „Prymasówki” w kształtowaniu osobowości i światopoglądu uczniów zgodnie z hasłem: Bóg, Honor, Ojczyzna. W ramach porozumienia młodzież tarnobrzeskiej szkoły będzie mogła korzystać z bogatej oferty wykładów on-line organizowanych przez uczelnię, uczestniczyć w szkoleniach edukacyjnych a także dniach otwartych. Przyszli absolwenci będą mogli zasilić szeregi studentów uczelni na studiach wojskowych i cywilnych. Dyrekcji „Prymasówki” zależy na tym, by stwarzać nowe możliwości dla młodzieży, dlatego też zamiarem dyrektora jest utworzenie Oddziału Przygotowania Wojskowego przy kierunku technik informatyk z obsługą dronów. Taki kierunek to przyszłość, szansa na kształcenie na elitarnych uczelniach. Planem dyrektora jest również podpisanie kolejnych porozumień o współpracy z przedsiębiorstwami branży wojskowej. Dzięki tym przedsięwzięciom uczniowie będą mogli poznać nowatorskie technologie zbrojeniowe, systemy ogniowe i bezzałogowe, by kiedyś zasilić Siły Zbrojne RP lub objąć wysokie stanowiska na globalnym rynku pracy.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

[ TEMATY ]

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję