Reklama

Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin

Pogłębienie życia łaską

1 maja 2003 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła „Dyrektorium duszpasterstwa rodzin”, opracowane przez Radę do spraw Rodziny pod przewodnictwem bp. Stanisława Stefanka, a porządkujące pracę tego duszpasterstwa. - Istotną treścią Dyrektorium, a także jego celem było usystematyzowanie przygotowania dalszego, bliższego i bezpośredniego do małżeństwa. Chodziło o podanie propozycji różnych rodzajów duszpasterstwa rodzin, a także przygotowanie małżonków do dzieła ewangelizacji rodziny przez rodzinę - uważa bp Paweł Socha. Postulaty proponowane przez Dyrektorium oraz zarysowane w nim kierunki pracy w duszpasterstwie rodzin od tego roku są także wdrażane w naszej diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W drodzedo małżeństwa

Nowy dokument KEP kładzie nacisk m. in. na przygotowanie przyszłych małżonków do obowiązków rodzinnych i potrzebę tworzenia sieci poradni, które będą przeciwdziałać dezintegracji rodziny. Do bardzo ważnych obowiązków duszpasterstwa rodzin - wg bp. P. Sochy - należy przygotowanie do małżeństwa przez świadectwo wiary duszpasterza oraz świadectwo świętości rodziny. „Winno ono doprowadzić do takiej dojrzałości duchowej, żeby po zawarciu sakramentu młodzi małżonkowie byli do głębi przekonani, że bez Boga nie dadzą rady zrealizować podstawowych celów małżeństwa” - uważa Ksiądz Biskup. „Praca duszpasterska z młodymi ma doprowadzić do tego, że w przyszłości oni, jako małżonkowie i rodzice, będą utrzymywali więź wiary i miłości z Bogiem przez modlitwę i systematyczne korzystanie z sakramentów pokuty i Eucharystii, czyli uświadomią sobie, że w Bogu jest źródło ich miłości i mocy do pokonywania trudności, jakie niesie z sobą wielość zadań i obowiązków rodzinnych”. Nowe Dyrektorium podkreśla właśnie potrzebę dogłębnego przygotowania do życia w rodzinie przyszłych małżonków, zwłaszcza poprzez organizowanie kursów przedmałżeńskich, które powinny być rozbudowanym rocznym katechumenatem, studium wiary, teologii i zagadnień związanych z rodziną. Roczna katechizacja przedmałżeńska ma obejmować przynajmniej 25 spotkań (do tej pory w naszej diecezji kurs przedmałżeński trwał 2 tygodnie i obejmował od 12 do 14 katechez). Chodzi bowiem nie tylko o wiedzę o małżeństwie i rodzinie, ale o pogłębienie życia łaską uświęcającą, o korzystanie z sakramentów, tak by młodzi ludzi rodzącą się miłość potrafili realizować w zgodzie z sumieniem, ugruntowanym na tej wierze.
O doniosłości formacji przedmałżeńskiej mówił już sługa Boży bp Wilhelm Pluta. W Kursie przedmałżeńskim dla diecezji gorzowskiej napisał on: „Gwarancję zdrowego i szczęśliwego pożycia małżeńskiego da tylko człowiek z charakterem, duchowo i cieleśnie przygotowywany do zadań w małżeństwie przez dłuższy czas, to znaczy wychowany do małżeństwa. Rolę wychowawcy musi podjąć zarówno duszpasterz, jak też i rodzina. Przygotowanie do małżeństwa musi objąć i nauczanie, i wychowanie, zwłaszcza gdy jest mowa o tzw. kursie przedmałżeńskim”. Już jako biskup gorzowski bp W. Pluta uważał, że przygotowanie młodzieży do przyszłego życia w małżeństwie i rodzinie to zadanie, które wysuwa się na pierwszy plan w pracy duszpasterskiej i wychowawczej. W wydanym dla naszej diecezji Informatorze duszpasterstwa rodzin na rok 2004 czytamy: „Zadaniem katechizacji przedmałżeńskiej jest oddziaływanie nie tylko informacyjne, ale również formacyjne, stąd też łączyć należy trzy zasadnicze elementy: wspólnotowo-liturgiczny (modlitwa, Słowo Boże, sakrament), konferencyjny (podanie nauki chrześcijańskiej) i dialogowy (pytania, przedstawianie wątpliwości i odpowiedzi na nie). Dlatego oprócz tradycyjnych kursów przedmałżeńskich wprowadza się w naszej diecezji cykl katechez pt. Wieczory dla zakochanych, które cieszą się wśród młodych dużym zainteresowaniem.

Reklama

Budowanie rodziny

Po bardzo ważnym okresie przygotowania i po zawarciu małżeństwa rozpoczyna się zasadnicze duszpasterstwo rodzin, czyli stała formacja. Rodzina usiłująca żyć wiarą, trwać w Chrystusie i w Kościele, dbająca o swój rozwój i o swoje bezpieczeństwo wśród współczesnych zagrożeń, powinna znać wysiłki, jakie czyni Kościół, diecezja i parafia dla jej dobra. Dyrektorium jest kontynuacją troski Kościoła w Polsce o małżeństwa i rodziny podejmowanej od kilkudziesięciu lat. Podstawowy wysiłek tej troski skierowany jest na to, by małżeństwa i rodziny były prawdziwie chrześcijańskie. „Rodziny mają wiernie realizować treść ślubowania, czyli miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz trwałość małżeństwa” - uważa bp P. Socha. Dyrektorium wyznacza rodzinom szereg obowiązków. Za najważniejsze Ksiądz Biskup uważa dzieło ewangelizacji w łonie rodziny. „Chodzi o spełnianie posłannictwa kapłańskiego małżonków w ich funkcji prorockiej, kapłańskiej i królewskiej. Przez ewangelizację rozumie Dyrektorium także zaangażowanie się małżonków w dzieło apostolstwa rodzin, które znajdują się w kryzysie wiary lub w niebezpieczeństwie rozpadu więzi małżeńskiej” - wyjaśnia bp P. Socha.
W tworzeniu prawdziwie chrześcijańskiej rodziny ma także pomagać dobre poznanie własnej płciowości, poznanie diagnostycznych metod rozpoznawania okresu płodności i naturalnych metod planowania rodziny. Jest to bowiem - wg Dyrektorium - nieocenionym dobrem dla małżonków od początku ich wspólnego życia, które pozwala niejednokrotnie wyjść z labiryntu antykoncepcji, pozwala uniknąć konfliktu sumienia i innych trudności, z którymi boryka się wiele małżeństw. Diecezjalny Informator duszpasterstwa rodzin wskazuje więc, iż szczególną uwagę należy poświęcić duszpasterstwu młodych małżeństw i rodzin, gdyż zasadniczą trudność ich życia stanowi sprawa dzietności. Chodzi także o to, by przychodzący do poradni rodzinnej nie tylko wysłuchali informacji o naturalnych metodach rozpoznawania płodności, ale by się ich nauczyli, a do nauczenia się ich potrzebny jest dłuższy okres czasu, podyktowany koniecznością notowania obserwacji i zdobycia umiejętności ich interpretowania. Znajomość metod musi jednak iść w parze z otwartością na dar życia i ze świadomością odpowiedzialności za zrodzenie i wychowanie przyszłych obywateli Ojczyzny i nowych członków Kościoła. Bez utrwalenia takiej świadomości metody te mogą stać się formą małżeńskiego egoizmu, dlatego też Episkopat poleca, aby „w każdej parafii zadbać o umieszczenie w programie duszpasterskim katechez, głoszonych systematycznie małżonkom i rodzicom, np. co miesiąc”. „Kościół diecezjalny służy rodzinie formacją przedmałżeńską, sprawowaniem sakramentu małżeństwa, który uświęca małżeństwo i rodzinę, oraz posługą duszpasterską po zawarciu małżeństwa. Ten ostatni sposób realizuje się głównie przy okazji udzielania sakramentu chrztu dziecka, przygotowanie dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej, przygotowanie do bierzmowania, katechizację rodziców itp.” - mówi bp P. Socha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przeciwdziałanie zagrożeniom

„Trudne uwarunkowania codzienności sprawiają, że życie małżeńskie i rodzinne narażone jest na wiele zagrożeń - mówi ks. Dariusz Orłowski, diecezjalny duszpasterz rodzin - dlatego też wszyscy duszpasterze, a także zaangażowane osoby świeckie powinny poczuwać się do odpowiedzialności za rodzinę”. Nowe Dyrektorium kładzie więc szczególny nacisk na potrzebę rozbudowania sieci placówek, które niosą pomoc rodzinie, chodzi tu o domy samotnej matki, ośrodki opiekuńczo-wychowawcze, poradnie rodzinne, pomagające młodym małżeństwom w zakresie wychowania dzieci. Wszystkie te inicjatywy służą temu, by przeciwdziałać dezintegracji rodziny i kruchości związków, pomagać rozwiązywać konflikty. „Wobec narastających zagrożeń małżeństwa i rodziny i coraz trudniejszych wyzwań, stojących przed rodzinami - czytamy w Dyrektorium - jest rzeczą konieczną organizować pomoc rodzinom w odpowiednio szerokim zakresie”.
Poradnictwo rodzinne istnieje w większości parafii naszej diecezji. Do jego głównych zadań należy upowszechnianie wiedzy o odpowiedzialnym rodzicielstwie podczas spotkań w poradni oraz wygłaszanie katechez o małżeństwie i rodzinie. Wsparciem dla poradni rodzinnych są poradnie specjalistyczne, w których lekarze, psycholodzy, pedagodzy i prawnicy służą radą, nauką i pomocą małżonkom, narzeczonym, młodzieży i dzieciom w różnych sytuacjach życiowych. W naszej diecezji istnieją dwie takie poradnie: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna „Nazaret” przy ul. Drzymały 36 w Gorzowie Wlkp. oraz Specjalistyczna Poradnia Rodzinna przy ul. Kasprowicza 1 w Zielonej Górze, obydwie prowadzone są przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.
Dyrektorium uwzględnia również rodziny w sytuacjach trudnych: bezdzietność, dzieci niepełnosprawne, osoby uzależnione, podeszły wiek, wdowieństwo i wypadki losowe. Na szczególną uwagę zasługuje wiec działalność Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego. Kościół rozumie bowiem ból par niemogących mieć własnych dzieci, ale zamiast nieetycznych sztucznych zapłodnień, proponuje przyjęcie przez adopcję dziecka, które nie ma warunków rozwoju w środowisku własnej rodziny. Małżeństwom bezdzietnym należy duszpastersko pomóc w stopniowym dorastaniu do zgody na takie rozwiązanie.
Dyrektorium, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej, podejmuje też problem ponownych związków małżeńskich osób rozwiedzionych, tzw. związków niesakramentalnych i omawia zasady postępowania z nimi. W naszej diecezji już od dłuższego czasu prowadzone jest duszpasterstwo osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Stałe spotkania dla tej grupy osób odbywają się w Gorzowie Wlkp. w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 18.00, w Głogowie w kaplicy Domu „Uzdrowienie chorych” w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 16.00 oraz w Zielonej Górze w parafii pw. św. Brata Alberta w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 17.00 w kaplicy przy ul. Obywatelskiej.

W służbie rodzinie

Dyrektorium przypomina, że za czasów komunizmu zlikwidowano w Polsce wszelkie organizacje katolickie. Wobec czego rozwinęła się z czasem forma spotykania się w ruchach mających na celu przede wszystkim pogłębienie religijne, a następnie obronę życia dzieci poczętych. Obecnie formacji małżeńsko-rodzinnej służy wiele ruchów i stowarzyszeń, które bez przeszkód mogą się rozwijać. W naszej diecezją są to: Ruch Domowy Kościół, Spotkanie Małżeńskie „Dialog we dwoje”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Ruch Rodzin Nazaretańskich, a także Ruch Obrony Poczętego Życia „Gaudium vitae” czy Wspólnota „Wieczernik”, gromadząca rodziców dzieci uzależnionych.
Episkopat Polski przypomina też o potrzebie rzetelnego kształcenia i wychowywania obywatelskiego. „Katolik pełniący funkcje publiczne posła, radnego czy innego urzędnika jest w sumieniu zobowiązany do popierania polityki prorodzinnej” - czytamy w Dyrektorium. Episkopat uwzględnia też obowiązki rodziny względem społeczeństwa: „W każdej rodzinie powinno się rozwijać cnoty obywatelskie: otwarcie na drugiego człowieka, pokochanie go, zdolność przebaczania, solidność w życiu, rzetelność w pracy, troska o dobro wspólne itp.”. na koniec Dyrektorium wskazuje na potrzebę współpracy Kościoła z władzami politycznymi i lokalnymi oraz na potrzebę gruntownego przygotowania alumnów do duszpasterstwa rodzin, szczególnie podczas zajęć z teologii pastoralnej.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah do alumnów WSD: niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja

2024-05-15 19:25

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Robert Sarah

Kard. Robert Sarah

- Módlcie się cały czas, bo bez Jezusa nie możecie nic uczynić - mówił kard. Robert Sarah podczas Mszy św. sprawowanej w kościele seminaryjnym św. Witalisa we Włocławku. Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przybył do Polski w związku z diecezjalną pielgrzymką kapłanów diecezji włocławskiej do sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji, w Sieradzu. - Niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja - zwrócił się do alumnów.

W pierwszym dniu wizyty, 15 maja, gwinejski purpurat spotkał się z alumnami, moderatorami i wykładowcami włocławskiego WSD. Dzień rozpoczął się Mszą św. w seminaryjnym kościele, której przewodniczył kard. Sarah, a koncelebrowali m.in. biskup włocławski Krzysztof Wętkowski oraz biskup senior Stanisław Gębicki.

CZYTAJ DALEJ

SYLWETKA - Św. Szymon Stock (Szkot)

To kluczowa postać dla pobożności Szkaplerza. Św. Szymon urodził się w 1165 r. w hrabstwie Kent w Anglii. Rodziców miał bogobojnych. Hagiografowie podkreślają, że matka Szymona zanim go pierwszy raz nakarmiła po urodzeniu, ofiarowała go Matce Bożej, odmawiając na kolanach Zdrowaś Maryjo.
Uczył się w Oksfordzie i - jak przekazują kroniki - uczniem był wybitnym. Później wiódł przez jakiś czas życie pustelnicze, by po przybyciu Karmelitów na Wyspy wstąpić do zgromadzenia. Szybko poznano się na jego talentach oraz gorliwości i mianowano go w 1226 r. wikariuszem generalnym. W 1245 r. został wybrany szóstym przeorem generalnym Karmelitów. Wyróżniał się gorącym nabożeństwem do Matki Bożej. Maryja odwzajemniła to synowskie oddanie, objawiając się Szymonowi 16 lipca 1251 r. Święty tak relacjonował to widzenie: „Nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: «Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego»”. Św. Szymon dożył 100 lat. Zmarł w opinii świętości16 maja 1265 r.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24

[ TEMATY ]

film

Warszawa

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Film Krzysztofa Żurowskiego ma charakter poetyckiej impresji na temat życia świętego i dziejów jego kultu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję