Reklama

Polska

Bp Bronakowski: nie wolno nam rezygnować z walki o trzeźwość narodu

Z walki o trzeźwość narodu nigdy nie wolno nam zrezygnować – mówił bp Tadeusz Bronakowski podczas sympozjum „Ku trzeźwości narodu”, którego odbyło się w środę w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wśród prelegentów byli m.in. konsultanci Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości prof. Krzysztof Wojcieszek i ks. Marek Dziewiecki.

[ TEMATY ]

trzeźwość

sympozjum

bp Tadeusz Bronakowski

Katarzyna Cegielska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sympozjum uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz państwowych, posłowie Małgorzata Zwiercan i Krystyna Wróblewska, duszpasterze, siostry zakonne, świeccy zaangażowani w dzieło promowania trzeźwości oraz pracujący w organizacjach pomagających uzależnionym i studenci WSKSiM.

Słowo powitania wygłosił o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM. – Trzeba zrobić wszystko, by Polska miała zdrowe, wolne dzieci i młodzież. Wszyscy jesteśmy za trzeźwość odpowiedzialni w wymiarze osobistym i społecznym – zaznaczył o. Klafka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Tadeusz Bronakowski podkreślił, że nigdy w Polsce nie było tak dużego spożycia alkoholu. Jest to związane z szeroką dostępnością alkoholu, reklamy telewizyjne, które kształtują fałszywy obraz rzeczywistości. Zaznaczył, że kongres to podejmowanie wspólnej drogi. - Chcemy pokazać, jak wspólnie tę narodową drogę ku trzeźwości pokonywać – podkreślał bp Bronakowski.

Troska o trzeźwość jest wspólnym działaniem rodziny, państwa i Kościoła. - Nie wolno nam biernie stać i się przyglądać. Troska o trzeźwość jest darem naszej miłości względem ojczyzny. To obowiązek patriotyczny. To troska o piękno polskich rodzin – mówił biskup.

Wyraził pragnienie, by owocem sympozjum było powstanie wielu grup społecznych i religijnych, które podejmą troskę o promowanie trzeźwości, modlitwę i abstynencję w intencji osób, które przez alkohol utraciły swoją wolność. - Musi powstać nowa solidarność, solidarność o trzeźwość narodu – podkreślił.

Nawiązując do słów papieża Franciszka wypowiedzianych podczas spotkania z młodzieżą w Krakowie o tym, że jesteśmy na świecie, by zostawić ślad, a nie wegetować powiedział: - Musimy zostawić ślad miłości. Ten ślad to świadectwo pięknego życia wolnego od używek. Przypominając słowa kard. Wyszyńskiego oraz św. Jana Pawła II wzywał do walki, z której nikt i nic nie może nas dyspensować. - Z walki o trzeźwość narodu nigdy nie wolno nam zrezygnować – dodał.

Reklama

Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek, który przedstawił prace nad Narodowym Programem Trzeźwości - swoistą strategią służącą walce o trzeźwość narodu. Zaznaczył, że badania wykazują, że w Polsce jest więcej ludzi, którzy są abstynentami, ale mniejszość narzuca nam szkodliwą kulturę picia. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ abstynenci są rozproszeni i nie podejmują wspólnych działań. Natomiast lobby alkoholowe działa, by utrzymać zły stan rzeczy. Podkreślił, że człowiek, który jest w złym stanie wewnętrzny, doświadcza braku miłości, depresji itp. jest bardziej narażony na alkoholizm.

Prof. Wojcieszek zaznaczył, że mamy prawo informować ludzi o konsekwencjach nadmiernego spożywania alkoholu, ale nie możemy „wykładać cepem faktów” ponieważ będzie to bezskuteczne. Trzeba rozmawiać, by uwrażliwiać i pokazywać, że jako ludzie jesteśmy zobligowani do abstynencji w wielu wymiarach naszego życia takich jak praca, opieka nad dzieckiem, prowadzenie samochodu itp. - By osiągnąć swój cel konieczne jest stałe spotykanie się i konsensus działaczy społecznych, polityków, badaczy i obywateli – mówił prof. Wojcieszek. - Tym celem jest przerwanie tradycji normatywności picia w naszej kulturze narodowej – dodał prelegent.

Ks. dr Marek Dziewiecki przedstawił sprawę odpowiedzialności rodziny i Kościoła w trosce o trzeźwość narodu. - Mamy nie tylko sprzeciwiać się kulturze picia, ale także promować kulturę miłości i wolności – podkreślił prelegent.

Zaznaczył, że problem alkoholowy, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży nie jest związany z brakiem wiedzy, czy słabym sumieniem, ale z nieumiejętnością radzenia sobie z problemami życiowymi. - Problem z alkoholem to nie jest problem z alkoholem, ale problem z życiem. Kto nie umie żyć szybko zacznie mieć problem alkoholowy – mówił. Profilaktyka powinna skupiać się na budowaniu rodzin, w których każdy kocha każdego. Miłość bowiem sprawia, że chce się żyć i pozwala na radzenie sobie z bólem i emocjami. - Problem z alkoholem to skutek wielu składowych problemów życiowych – dodał ks. Dziewiecki.

Reklama

Co może uratować człowieka, który już jest uzależniony? - Potrzebna jest terapia miłości. Jest to tzw. miłość twarda, którą ja nazywam mądrą – mówił ks. Dziewiecki. Jeżeli chcemy pomóc komuś uzależnionemu musimy posiadać podstawową wiedzę na temat uzależnienia i sposobu postępowania takich osób. Osoby uzależnione są dobrymi manipulatorami i często są już niewrażliwe na miłość. - Jedyne na co są wrażliwe to ich własne cierpienie. Dlatego trzeba uczyć ludzi mądrej miłości, która kocha mimo wszystko, ale pozwala ponosić wszelkie konsekwencje picia. To jest wielka rola Kościoła – podkreślił prelegent.

Kolejna prelegentka Katarzyna Łukowska, zastępca dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych mówiła o odpowiedzialności samorządu i państwa za trzeźwość narodu. - Nie jest dobrze, gdy rządzący postrzegają alkohol jako źródło dochodu, a nie jako źródło strat. Jest to tzw. pijany budżet – mówiła. Straty ekonomiczne są wielokrotnie większe niż dochód z akcyzy. Badania pokazują, że alkohol spośród wszystkich substancji psychoaktywnych jest najbardziej niebezpieczną substancją zarówno dla używających go, jak i dla otoczenia. - Nie ma uzasadnienia dla nieodpowiedzialnego traktowania problemu alkoholowego – podkreślała. Jakie zatem działania można nazwać odpowiedzialnymi? Rządzący powinni ograniczyć lub zakazać reklamy alkoholu. Trzeba tworzyć skuteczne programy profilaktyczne, czyli takie, które dają nie tylko wiedzę na temat alkoholu, ale budzą świadomość i wrażliwość. - Czy państwo ma moc do realizowania tej odpowiedzialności? Tak. Ta moc wypływa z możliwości prawa stanowionego i egzekwowanego – mówiła Katarzyna Łukowska.

Reklama

W drugiej części kongresu redaktor Maciej Zdziarski przedstawił problem przedstawiania w mediach wartości, jaką jest trzeźwość. Postawił pytanie: w jaki sposób promować markę jaką jest „Trzeźwość”? - Wyzwaniem nie jest walka z alkoholem, ale promowanie trzeźwości, umiaru i abstynencji, jako społecznej normy, tak jak normą jest niebranie narkotyków – mówił red. Zdziarski. Ważnym zadaniem jest przedstawienia historii i świadectw ludzi, które będą żywą reklamą marki „Trzeźwość”.

Kolejnymi prelegentami byli przedstawiciele parlamentu, którzy mówili o inicjatywach rządzących na rzecz trzeźwości narodu. Poseł Małgorzata Zwiercan mówiła, że trzeba zrobić wszystko, by informacja na temat zagrożeń związanych z uzależnieniami dotarła do jak największej liczby osób. Parlamentarzyści powinni czynnie włączać się w wydarzenia związane z promowaniem trzeźwości. Poseł Zwiercan przedstawiła tekst uchwały Sejmu RP, która będzie procedowana w dniu jutrzejszym w Sejmie. - Trzeźwość to sposób myślenia. Trzeźwym tzn. być wolnym – czytamy w uchwale. Uchwała apeluje, by w roku 2017 podjąć wspólne działania na rzecz trzeźwości narodu.

Poseł Krystyna Wróblewska zwróciła uwagę na to, że trzeba troszczyć się o całego człowieka we wszystkich aspektach jego życia. Szczególnie troszczyć się o rodzinę i małżeństwo, ponieważ problemy rodzinne są jedną z częstszych przyczyn problemów alkoholowych. Przypomniała słowa św. Jana Pawła II, który wzywał, by wymagać od siebie nawet, gdy inni od nas nie wymagają. - Trzeba więcej działać niż mówić – podkreślała poseł Wróblewska.

Następnie duszpasterze, referenci zakonni i liderzy ruchów dzielili się podejmowanymi działaniami na rzecz trzeźwości.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

2017-03-08 16:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sympozjum z okazji 290-lecia kieleckiego Seminarium

Niedziela kielecka 51/2017, str. III

[ TEMATY ]

seminarium

sympozjum

T.D.

O genezie, znaczeniu, pięknie i zmianach w liturgii posoborowej mówił ks. prof. Stanisław Czerwik

O genezie, znaczeniu, pięknie i zmianach w liturgii posoborowej mówił ks. prof. Stanisław Czerwik

Kilka referatów naukowych pokazujących wkład profesorów WSD w rozwój teologii, biblistyki, homiletyki, liturgiki i innych dziedzin życia Kościoła, poświęcenie w gmachu uczelni tablicy dedykowanej biskupom i kapłanom represjonowanym w PRL, modlitwa i dyskusja – złożyły się 25 listopada br. na wydarzenie upamiętniające jubileuszowy 290. rok powołania kieleckiego Seminarium duchownego

Chrystus jest ten sam: wczoraj, dziś i zawsze. On był w pierwszych dniach tego Seminarium; w 1724 r. – kiedy kładziono kamień węgielny pod budowę tej uczelni; w 1726 r. – kiedy ówczesny biskup krakowski Felicjan Konstanty Szaniawski wydał dekret erygujący Seminarium, czy w 1727 r., kiedy rozpoczęła się tutaj nauka – powiedział, otwierając obrady, bp Jan Piotrowski. – Życzę w tej wędrówce czasu, abyście spotykając zacne osoby: czcigodnych księży rektorów, wśród nich bł. ks. Józefa Pawłowskiego, wspominając też znakomitych studentów tej uczelni, m.in. bł. Jerzego Matulewicza, odkrywali to, co piękne – mówił. Zachęcał do godnego i uważnego tworzenia nowej historii i kart naukowego dorobku tej uczelni.

CZYTAJ DALEJ

Fatima: Ponad 250 tys. pielgrzymów na obchodach 107. rocznicy maryjnych objawień

2024-05-13 12:44

[ TEMATY ]

Fatima

Adobe Stock

Ponad 250 tys. pielgrzymów z całego świata dotarło w poniedziałek do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, na uroczystości upamiętniające 107. rocznicę objawień maryjnych w tej miejscowości.

W rozpoczętych w niedzielę późnym wieczorem modlitwach uczestniczą w strugach deszczu pątnicy z ponad 30 państw świata, w tym kilkuset Polaków.

CZYTAJ DALEJ

PiS rozpoczyna zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ws. utrzymania niższych cen energii

2024-05-13 16:15

[ TEMATY ]

zbiórka podpisów

Karol Porwich/Niedziela

Prawo i Sprawiedliwość przystępuje do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który ma utrzymać ceny gazu i energii na obecnym poziomie - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem rozwiązania proponowane przez rząd, takie jak np. bon energetyczny, to "żadna osłona".

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Kaczyński podkreślał, że polskie społeczeństwo niebawem czekają "bardzo poważne podwyżki" w związku ze wzrostem opłat za prąd i gaz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję