W ramach inicjatywy różne instytucje i firmy zobowiązały się przekazać parafii 4 zł za każdego uczestnika biegu. Każdy z nich otrzyma koszulkę z logo sponsora.
„Pomysł Biegu Miłosierdzia wziął się z potrzeby konkretnego czynu miłosierdzia na rzecz drugiego człowieka – wyjaśnia ks. Andrzej Partika, pomysłodawca i organizator akcji, a zarazem kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. - Po dokładnym rozeznaniu okazało się, że wiele osób starszych ma problem z realizacją recept i wielokrotnie rezygnują z niektórych leków, gdyż po prostu ich nie stać”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwszy Bieg Miłosierdzia odbył się w 2014 r., w dniu kanonizacji św. Jana Pawła II. Zebrane wówczas fundusze pozwoliły na otwarcie kuchni dla bezdomnych. W trakcie drugiego Biegu udało się zebrać środki na uruchomienie łaźni. Po zeszłorocznym Biegu wykupiono prawie 2,5 tys. szkolnych obiadów dla dzieci z ubogich rodzin.
Przed 4 laty trasę pięciu kilometrów pokonało ponad 400 osób. Rok później na starcie odliczyło się 1000 uczestników. W 3. Biegu było już ponad 1400 osób. W tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania.
Reklama
Tegoroczny Bieg Miłosierdzia odbędzie się w niedzielę, 23 kwietnia. Wspólne świętowanie rozpocznie się Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 a następnie Mszą św. sprawowana przy ołtarzu polowym. Po Mszy zaplanowano wspólne przejście na teren Parku Lisiniec i rozpoczęcie Biegu Miłosierdzia. Imprezę zakończy rozdanie wszystkim uczestnikom pamiątkowych medali oraz ciepły posiłek.
Pallotyni posługujący w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia już od wielu lat pomagają osobom bezdomnym i będącym w trudnej sytuacji materialnej. Jednak ich posługa na rzecz drugiego człowieka nie ogranicza się tylko do tego.
W ciągu roku organizują m.in. doroczną Parafiadę, „tatową sobotę” dla dzieci i ich ojców oraz parafialny kurs tańca prowadzony są przez sędziego z Olimpijskiego Centrum Sportowego Tańca Towarzyskiego. Nie brakuje także inicjatyw stricte religijnych, jak np. Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego, spotkania kręgów biblijnych czy Msze św. dla przedszkolaków i ich rodziców. Od stycznia odbywają się także comiesięczne Msze św. dla osób poszukujących męża/żony.
Fundacja ufam Tobie została powołana do istnienia w dniu rozpoczęcia Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, czyli 8 grudnia 2015 r. Zamysłem założycieli było stworzenie instytucji, która jeszcze bardziej, niż tylko sama parafia, będzie wcielała w życie realizację uczynków miłosierdzia. Jest głównym zadaniem jest przede wszystkim podejmowanie działań zapobiegających wszelkim wykluczeniom społecznym. Ma ona na celu realizację zadań m. in. z dziedziny opieki i pomocy społecznej.
Dolina Miłosierdzia usytuowana jest u zachodnich podnóży Jasnej Góry. W 1947 r. księża pallotyni, którzy przejęli opiekę nad tym miejscem, rozpoczęli na miejscu starej cegielni budowę domu i kaplicy, w której głównym ołtarzu umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego namalowany według wizji św. Faustyny przez Adolfa Hyłę. Zabudowania te poświęcił w 1949 r. bp Teodor Kubina, pierwszy ordynariusz diecezji częstochowskiej. Od tamtego czasu nieprzerwanie w tym miejscu, zwanym Dolina Miłosierdzia, trwa kult związany z objawieniami św. Siostry Faustyny.