Reklama

Niedziela Sandomierska

Bp Nitkiewicz: czujemy się odpowiedzialni za każde ludzkie życie

Czujemy się odpowiedzialni za każde ludzkie życie, szczególnie za życie nienarodzonych – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 4 czerwca w Ostrowcu Świętokrzyskim. Odbył się tam „Marsz godności życia i rodziny”, w którym wzięło kilkaset osób oraz poświęcone zostało nowo otwarte „Okno życia”.

[ TEMATY ]

marsz

bp Krzysztof Nitkiewicz

Bożena Sztajner/Niedziela

„Marsz godności życia i rodziny” poprzedziła Msza św. w intencji ochrony życia od mementu jego poczęcia do naturalnej śmierci, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z kapłanami odpowiedzialnymi za duszpasterstwo małżeństw i rodzin oraz księżmi z ostrowieckich parafii.

We wspólnej modlitwie uczestniczyły osoby zaangażowane w ruchy pro life, młodzież i dzieci ze wspólnot i ruchów duszpasterskich, Chór „Bemolki Świętokrzyskie” ze Szkoły Muzycznej, członkowie Rycerzy Kolumba, Ruchu Domowego Kościoła, wolontariusze z Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie oraz liczni mieszkańcy miasta.

Reklama

W homilii bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązując do obchodzonej uroczystości Zesłania Ducha Świętego powiedział, że Duch Święty uzdalnia człowieka do podejmowania wielkich wyzwań, do stwarzania lepszego i piękniejszego świata, gdyż jest Duchem Stworzycielem.

- Do takich wyzwań, które mogą jawić się jako coś „ponad siły”, należy obrona życia. Słyszymy, co prawda z każdej strony, od lewicy po prawicę: jesteśmy za życiem! Pomimo tego, życie ludzkie nie stanowi dla wszystkich wartości absolutnej. Dzieje się tak, ponieważ w przekonaniu wielu osób, co sankcjonują także przepisy, dopuszczalne są wyjątki, kiedy można zabić nienarodzone dziecko, a w niektórych krajach również nieuleczalnie chorego – mówił bp Nitkiewicz.

Biskup przypomniał, że św. Jan Paweł II naucza, że odrzucenie życia jest zawsze zabójstwem i odrzuceniem Chrystusa, gdyż Syn Boży przez swoje wcielenie zjednoczył się z każdym człowiekiem.

Reklama

- Dotyczy to zarówno zgładzenia dziecka w wyniku legalnej aborcji, jak i zadania mu śmierci zaraz po urodzeniu. Tymczasem środowiska liberalno – lewicowe i związane z nimi media mówią w pierwszym wypadku o niezbywalnym prawie, a kobiety, które publicznie przyznają się do aborcji, nazywają bohaterkami. W drugim zaś przypadku, te same siły podsycają polemikę wokół matki, która zabiła dopiero co urodzone dziecko, relacjonują każdy ruch organów ścigania i sądu. Z tragedii robią medialny spektakl i biznes. A przecież pomiędzy jedną i drugą sytuacją nie ma różnicy – mówił biskup.

Ordynariusz zwrócił uwagę na to, że zabijanie dzieci nienarodzonych, niewinnych i całkowicie bezbronnych, obciąża sumienia nas wszystkich.

- To kainowe znamię, którym jesteśmy naznaczeni nawet, jeśli nie mieliśmy wpływu na konkretny przypadek aborcji. Nie możemy być bierni, bo milczenie jest również winą. Nie odmawiajmy naszego głosu tym, którzy jeszcze mówić nie potrafią. Przynajmniej w ten sposób będą oni mogli zaistnieć w przestrzeni publicznej, upomnieć się o swoje prawa. Dzisiejszy marsz jest przede wszystkim ich marszem, a otwarcie kolejnego „okna życia” drogą do ratowania dzieci – podkreślał hierarcha.

Biskup dodał, że czujemy się odpowiedzialni za każde ludzkie życie, szczególnie za życie nienarodzonych i dlatego będziemy robili wszystko, co tylko w naszej mocy, aby je chronić.

- Nie potępiamy nikogo, kto dokonał aborcji lub się do niej przyczynił. Modlimy się w intencji tych osób i mamy nadzieję, że któregoś dnia dołączą one do naszego marszu – mówił bp Nitkiewicz.

Podczas Mszy św. ordynariusz nadał tytuł „Protektor Vitae” Małgorzacie i Grzegorzowi Krysa, zaangażowanym w poradnictwo rodzinne, działania na rzecz ochrony życia i w Ruch Domowego Kościoła.

Tytuł „Protector Vitae" ustanowiono w diecezji sandomierskiej przed kilku laty. Tym tytułem ordynariusz diecezji wyróżnia osoby nadzwyczaj zatroskane o owocne głoszenie innym wartości życia oraz zaangażowane na rzecz wielorakiej ochrony życia ludzkiego.

- To wyróżnienie traktujemy, jako uhonorowanie działań wielu ludzi, rodzin i małżeństw, które dokładają starań w tym mieście na rzecz ochrony życia. Bez ich pomocy sami nie moglibyśmy wiele zdziałać. Jest to także podziękowanie Panu Bogu za dar naszego życia, za dar naszych rodziców oraz podziękowanie za dar naszego rodzicielstwa, bo sami jesteśmy rodzicami piętki dzieci i trudno sobie wyobrazić jak za to Bogu nie dziękować. Zdajemy sobie sprawę, że sami jesteśmy tylko Jego narzędziami dziele ochrony każdego życia – mówiła Małgorzata Krysa.

Po zakończeniu Mszy św. zebrani wyruszyli w „Marszu dla godności życia i rodziny”, który przeszedł ulicami Okólną, 3-go maja, Kilińskiego i Focha do Hospicjum im. Jana Pawła II.

We wspólnej manifestacji nie zabrakło także parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych. Podczas Marszu schola parafialna śpiewała piosenki religijne oraz zachęcano mieszkańców do włączenia się we wspólne wsparcie w sprawie ochrony życia.

Na zakończenie marszu bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił „Okno życia”, które zostało przygotowane przy ostrowieckim hospicjum oraz dwa ambulanse medyczne.

- Od kilku lat planowaliśmy wraz z Akcją Katolicką otwarcie takiego miejsca, które dawałoby możliwość matkom niemogącym wychować dziecka na przekazanie go do adopcji. Dzięki temu, że w hospicjum cały czas czuwają pielęgniarki oraz personel medyczny, otwarcie „Okna życia” stało się możliwe. Patronem tego domu jest św. Jan Paweł II, który był wielkim orędownikiem obrony i ochrony życia, więc tym bardziej jest to jak najbardziej trafne i odpowiednie miejsce, aby wspólnie troszczyć się o każde zagrożone życie – poinformował ks. Paweł Anioł, dyrektor hospicjum.

„Marsz dla życia i rodziny” zakończony został piknikiem rodzinnym zorganizowanym przy Hospicjum im. św. Jana Pawła II, gdzie dla dzieci i rodzin przygotowano wiele atrakcji.

2017-06-04 20:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońcy życia ze Szczecina biorą udział w Marszu dla Życia w Brukseli

[ TEMATY ]

marsz

obrońcy życia

Archiwum oraganizatorów marszu

W niedzielę 30 marca przez ulice Brukseli przejdzie V Marsz dla Życia. Swój udział w tej manifestacji zapowiedzieli także Polacy - obrońcy życia ze Szczecina. Szczecińskich obrońców życia, którzy uczestniczyli w Marszach dla Życia zarówno na terenie wielu miast Polski, jak i wielu europejskich stolicach (Rzym, Berlin, Paryż, Koszyce, Praga) nie mogło zabraknąć w mieście, w którym zapadają bardzo ważne, często fundamentalne decyzje dotyczące współczesnego mieszkańca Europy. W V Belgijskim Marszu dla Życia weźmie udział 50-osobowa grupa obrońców życia skupionych w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w Szczecinie.

CZYTAJ DALEJ

Odwiedziny w „Niedzieli”

Dziennikarz musi dużo czytać – stwierdziły jednogłośnie dzieci pierwszokomunijne z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach.

Dzieci przyjechały 24 maja do redakcji „Niedzieli” razem z ks. Grzegorzem Kałużą, wikariuszem parafii i swoimi rodzicami. W trakcie spotkania pytały o pracę dziennikarza. W świat pracy dziennikarskiej wprowadzał je ks. Mariusz Frukacz. Dzieci szczególnie zainteresowane były kamerami telewizyjnymi. Stąd spotkanie z pracownikami studia telewizyjnego i radiowego było dla nich niezwykłym przeżyciem. Również chętnie udzielały wywiadów w studiu radiowym. O pracy dziennikarza telewizyjnego i radiowego opowiedzieli im: Michał Janik, Magda Nowak i Anna Przewoźnik.

CZYTAJ DALEJ

Polski Kościół prawosławny wstrzymuje udział w wydarzeniach ekumenicznych po ordynacji kobiet u luteran

2022-05-24 15:28

[ TEMATY ]

prawosławie

Jorge Lascar/Foter.com/CC-BY

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny nie uznaje ordynacji kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP i zapowiedział zawieszenie członkostwa w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) "w przypadku nasilenia się problemu". Na razie natomiast nie będzie uczestniczył w wydarzeniach z udziałem "prezbiterek". List o takiej treści prawosławny metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa skierował do prezesa PRE bp. Andrzeja Malickiego.

- Kościoły mają możliwość zachowania własnych zasad i autonomii, lecz na gruncie ekumenicznym starają się szanować różnorodność - skomentował całą sytuację dla KAI bp Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteran i b. prezes PRE.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję