Reklama

Parafia pw. św. Katarzyny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Golczewo
Siedziba: Trzechel 26
Liczba wiernych: 1 040
Proboszcz: ks. Henryk Marszałek
Kościoły filialne: Dzisna - pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Łożnica - pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Wspólnoty: Żywy Różaniec (3 róże), Rada Parafialna, Rada Gospodarcza, Grupa Synodalna, Poradnictwo Rodzinne, Parafialny Zespół Caritas, Schola, Klub Piłkarski Orzeł Łożnica, ministranci (21)
Czasopisma: „Niedziela” - 5 egzemplarzy

Trzechel jest wsią położoną 16 km na płn.- zach. od Nowogardu. Otoczona jest lasami Puszczy Goleniowskiej, przepływa tu Trzechelska Struga będąca dopływem Wołczenicy. Okolica była wcześnie zasiedlona, jak o tym świadczy odkryte w 1934 r. cmentarzysko kurhanowe z epoki brązu. W 1272 r. książę Barnim I podarował 100 włók ziemi znajdującej się na terenie Dąbrowy Trzechelskiej klasztorowi w Grobe - na wyspie Uznam. W drugiej połowie XIII w. biskup Herman von Gleichen przekazał te tereny von Eversteinowi. Jako jego lennicy wymienieni są von Zastriow i von Behr. W II połowie XVII w. wieś weszła w skład domeny państwowej. Rozwijać poczęła się w XIX w., kiedy to pobudowano kościół, a w pobliżu wsi, w odległości 2 km przechodziła linia kolejki wąskotorowej ze Stepnicy do Golczewa. Do dziś zachowały się domy szachulcowe z XIX w.
Kościół pw. św. Katarzyny wybudowano w XIX w., w stylu neogotyckim. Jako budulca użyto kostki granitowej, ułożonej w 19 warstw. Kościół ma plan prostokąta, prezbiterium jest wydzielone i zamknięte 3-bocznie. Od zachodu posiada kwadratową wieżę, przykrytą smukłym ośmiobocznym hełmem. Oba schodkowe szczyty kościoła wykonano z cegły. Teren przykościelny ogrodzony jest murem kamienno-ceglanym, rosną na nim lipy i 3 tuje (żywotniki).
Wnętrze przykryte jest stropem drewnianym, belkowanym. Wyposażenie wewnątrz kościoła jest neogotyckie, z okresu budowy kościoła. Nastawa ołtarza to jakby przekrój gotyckiego kościoła. W części zasadniczej są trzy płyciny (środkowa wyższa od dwóch bocznych). Całość jest strzeliście zwieńczona, posiada przypory, a na nich pinakle. W środkowej płyciźnie nad tabernakulum umieszczona jest figura św. Katarzyny. Inne zabytkowe sprzęty to: chrzcielnica, lichtarz, mosiężny krzyż ołtarzowy, organy.
Kościół po II wojnie światowej dla kultu katolickiego, (21 listopada 1945 r.) poświęcił ks. Bogdan Szczepanowski TChr. Początkowo świątynia należała do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie. Samodzielną parafię erygowano 4 marca 1964 r. Pierwszym administratorem parafii był ks. Zenon Świątkowski (1957-1958), dalej księża: Leon Lis (1958-1964), Michał Sulej (1964-1966), Józef Walewicz (1966-1973), Adolf Tarnowski (1973-1977), Stanisław Bełczącki (1977-1983), Michał Sporek (1983-1987), Czesław Grajkowski (1987-1991), Dariusz Kiljan (1991-1993), Marek Piotrowski (1993-1998). Po nim parafię objął 20 sierpnia 1998 r. obecny proboszcz ks. Henryk Marszałek. Ksiądz Proboszcz otrzymał święcenia kapłańskie w 1990 r.
Pracował jako wikariusz w Dobrej Nowogardzkiej i w Dolicach. Przeniesiony do Szczecina był wikariuszem w bazylice archikatedralnej oraz w parafii pw. Przemienienia Pańskiego na Gumieńcach. W tym czasie dodatkowo był redaktorem Katolickiego Radia Plus. Trzechel jest jego pierwszą samodzielnie prowadzoną parafią.
Dzisiaj do parafii należy 9 miejscowości. Największe z nich to: Łożnica, Trzechel, Budzieszewice, Dzisna. Parafia jest rozległa terytorialnie. Najdalej od siedziby parafii wysuniętą miejscowością jest Babigoszcz, położony w odległości 18 km. Niedzielną Mszę św. w siedzibie parafii sprawuje Ksiądz Proboszcz o godz. 9.00; w kościołach filialnych: w Łożnicy o godz. 10.30 i w Dzisnej o godz. 12.00. Następnie pomaga sąsiedniej parafii w Strzelewie, odprawiając Mszę św. o godz. 13.30 w Czermnicy. W tygodniu Msza św. odprawiana jest w kościele parafialnym we wtorek i sobotę o godz. 17.00; w Łożnicy w środę o godz. 16.00 i w piątek o godz. 17.00, w Dzisnej w czwartek o 16.00.
Ksiądz Proboszcz nieustannie pracuje nad ożywieniem ducha religijnego swoich parafian poprzez zwiększenie frekwencji na niedzielnej Mszy św. (obecnie wynosi ona około 30%). Parafia cieszy się z wyświęcenia na kapłana (29 maja 2004 r.) pierwszego mieszkańca Trzechla - ks. Marcina Smoliga. Z Łożnicy natomiast, pochodzi brat zakonny Łukasz Borodziewicz. Co roku Trzechel gości grupę pielgrzymów pieszych udających się na Jasną Górę. Przychodząc z Gryfic, nocują oni u gościnnych mieszkańców Trzechla, skąd po porannej Mszy św. udają się w dalszą drogę pątniczą do Goleniowa.
Na terenie parafii znajduje się szkoła podstawowa w Budzieszewicach. Uczęszcza do niej 66 dzieci. Katechizuje je Ksiądz Proboszcz (13 godz. tygodniowo).
Oba kościoły filialne - w Dzisnej i Łożnicy to budowle zabytkowe, zbudowane w konstrukcji ryglowej. Wymagają stałej troski i znacznych nakładów finansowych, są jednak chlubą parafii. Szczególne znaczenie ma kościół w Dzisnej, prawdziwa perła naszego regionu. Świątynia ta - pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika powstała w 1595 r. i jest najstarszą tego typu budowlą na Pomorzu Zachodnim. Łatwo można do niej dojechać, położona jest bowiem zaledwie 2 km od Babigoszczy, miejscowości znajdującej się na głównej trasie Szczecin - Świnoujście. Apeluję do środowiska przewodników PTTK i pilotów wycieczek, by częściej włączali ten obiekt w program swoich wycieczek. Ich uczestnicy będą im wdzięczni i oczarowani wnętrzem świątyni. Ks. Henryk dba o zabytek, ostatnie remonty i konserwacje przywróciły mu świetność. Dotacji udzieliło Ministerstwo Kultury. Remont budowlany polegał na malowaniu ścian zewnętrznych i wewnętrznych, impregnacji elementów drewnianych, uzupełnieniu szyb w oknach, wymianie instalacji elektrycznej. Remont konserwatorski objął pięć elementów wyposażenia świątyni: ołtarz, ambonę, fasety, strop i emporę muzyczną. Kościół został zabezpieczony, otrzymując system sygnalizacji antywłamaniowej i przeciwpożarowej. Jest teraz jednym z najlepiej zabezpieczonych obiektów na Pomorzu Zachodnim i w Polsce.
W 2001 r. udało się odremontować dom parafialny w Trzechlu. Zakupiono elementy wyposażenia wnętrza kościoła i jego otoczenia w Łożnicy, sprzęt sportowy dla świetlicy w Trzechlu oraz sprzęt sportowy dla piłkarzy w Łożnicy.
Obecnie Ksiądz Proboszcz czyni starania o pozyskanie sponsorów, którzy pomogliby w przeprowadzeniu koniecznego remontu wieży kościoła w Łożnicy. Środki na malowanie kościoła w Trzechlu zostały już zgromadzone i wkrótce się ono rozpocznie.
Chciałbym wspomnieć o wielkiej pasji ks. Henryka, którą jest sport, a najważniejszą dla niego dyscypliną sportową jest piłka nożna. Jest kapelanem drużyny piłkarskiej Orzeł Łożnica, która walczy o awans z klasy A do okręgówki. Ks. Henryk czuje się także związany na dobre i na złe ze szczecińską Pogonią. Piłkarzom służy posługą ojca duchownego. Jest wśród nich bardzo duże zapotrzebowanie na przewodnictwo duchowe i chętnie korzystają z tej posługi.
Ksiądz Proboszcz, charakteryzując swoich parafian, mówi, iż dokuczają im negatywne zjawiska społeczne, takie jak: bieda, brak pracy, zniechęcenie, marazm. Podkreśla, że mimo to potrafią się dzielić ze swoim proboszczem tym, co mają. Chętnie angażują się w działania duszpasterskie i gospodarcze, sprzątanie kościoła i jego zdobienie na niedzielę, pranie bielizny kościelnej, porządki wokół kościoła (koszenie trawy itp.). Wiedząc, że nie zatrudnia gospodyni, zapraszają na posiłki. „W tak funkcjonującej parafii chce się być i z radością pracować na większą chwałę Bożą i pożytek wiernych” - stwierdza Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Nowenna do Miłosierdzia Bożego w 2023 roku rozpoczyna się 7 kwietnia i zakończy się w sobotę przed Świętem Miłosierdzia Bożego, 15 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00

[ TEMATY ]

kalwaria

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Kalwaria - Golgota

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję