Reklama

Garbów - Cukrownia

Festiwal radości i modlitwy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

A ja chcę wielbić na harfie
Twoją wierność, mój Boże!
Będę Ci grał na cytrze, Święty Izraela
Rozradują się moje wargi,
Gdy będę Ci śpiewał,
I dusza moja, którą odkupiłeś
Również mój język przez cały dzień
Będzie głosił Twoją sprawiedliwość
(Ps 71, 22-24)

Jedną z form wysławiania Boga i Maryi w „słodkiej” garbowskiej parafii jest Festiwal Pieśni Maryjnej „Ave Maria”. Jest to doskonała okazja do tego, by przez śpiew uwielbiać Maryję, Bożą Rodzicielkę i oddawać hołd Jej Synowi. Festiwal organizowany jest od 1994 r. w parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny.
Tegoroczny Festiwal, który odbył się 29 maja, był dziesiątym, jubileuszowym. Rozpoczął się Litanią Loretańską oraz powitaniem przez proboszcza, ks. Mariana Szubę, wszystkich uczestników, gości, jury oraz mieszkańców parafii. Celem festiwalu jest propagowanie piosenki religijnej jako formy ewangelizacji i jedności, prezentacja umiejętności i artystycznego dorobku wykonawców, ożywienie religijnego ruchu artystycznego, integracja środowiska młodzieży chrześcijańskiej poprzez wspólną pracę, a także rozwój intelektualny i duchowy organizatorów oraz nabywanie doświadczeń poprzez wspólną, bezinteresowną i sumienną pracę we wspólnocie. Ponadto pragnęliśmy stworzyć festiwal radości i modlitwy - festiwal pozytywnych wartości.
Tradycją lat poprzednich, organizatorem Festiwalu są: parafia pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny oraz parafialny oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „AVE” w Garbowie - Cukrowni. Oczywiście duszą wszystkiego, co dzieje się w parafii, a jednocześnie współorganizatorem i dyrektorem festiwalu jest ks. kan. Marian Szuba, proboszcz tutejszej parafii. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: chórów, scholi, solistów oraz zespołów wokalno-instrumentalnych. Jury w składzie: Robert Otapiński (przewodniczący), Maria Sikora, Zofia Górecka, Urszula Matejczuk, Wiesław Otapiński - oceniało emisję głosu, dykcję, dobór repertuaru, pomysłowość w aranżacji utworów, interpretację utworu, a także treść wykonywanych utworów czyli trafne, oryginalne ujęcie tematu oraz przekaz wartości duchowych prezentowanych utworów. Każdy z uczestników mógł zaprezentować dwa utwory sakralne, z których przynajmniej jeden musiał być o tematyce maryjnej.
Na festiwalu pomimo konkursowych zmagań panuje zawsze atmosfera życzliwości, wzajemnej współpracy i wspólnoty wszystkich biorących udział w tym wydarzeniu. Dzięki wspaniałej atmosferze wspólnej zabawy, którą prowadziła Anna Michalska, czas szybko mijał i nie można było się nudzić, nie pozwalała na to różnorodność śpiewanych utworów, a często i oryginalność ich wykonania. Wykonawcy spotykali się z żywiołowym, gorącym dopingiem, a życzliwą atmosferę na widowni tworzyli właśnie uczestnicy konkursu. Organizatorzy zatroszczyli się również o regenerację sił, czyli o posiłek dla osób biorących udział w festiwalu. Tuż po obiedzie, zanim rozpoczęła się ceremonia rozdania nagród, zaśpiewał lubelski zespół „Być jak Tata”. Nie zdołał jednak do końca rozgrzać się na scenie, ani także wlać w serca widowni należytej atmosfery, gdy po godzinie głos konferansjerki podziękował im za mistrzowsko wykonane piosenki. Szkoda, że nie więcej, ale czas naglił. Mimo, że zwycięstwo w konkursie nie było nadrzędnym celem festiwalowych wykonawców, to zrozumiałe jest, że ogłoszenie wyników wzbudziło sporo emocji. Uczestnicy otrzymali oryginalne festiwalowe dyplomy, pamiątkową „złotą nutkę” z logo festiwalu, nie zabrakło także tradycyjnej okolicznościowej kolby cukru słodkiej parafii i upominków ufundowanych przez Restę, które wręczał ks. Marian Szuba.
Do Garbowa - Cukrowni przybyło 228 osób uczestniczących w festiwalowych zmaganiach wokalno-instrumentalnych, którzy dali świadectwo wiary, pokazując, że chrześcijaństwo jest także religią radości. W miarę upływu czasu do udziału w garbowskim festiwalu maryjnym zgłasza się coraz więcej profesjonalistów, nadając mu coraz piękniejszą oprawę, przy czym zawsze znajduje się tu miejsce także i dla amatorów. Zakończeniem festiwalowego spotkania był koncert laureatów, podziękowania i życzenia, aby młoda rozśpiewana brać nadal potwierdzała swoim śpiewem i muzyką przekonanie, że nie brakuje w Polsce młodych, rozśpiewanych katolików. Każdy kto był na tym festiwalu z pewnością umocnił się w swojej wierze i wyniósł z niego naukę bezcennej wartości.
Każda impreza tego typu czy to świecka, czy kościelna ma szansę zaistnieć dzięki sponsorom i dobrodziejom. Tak też było i w tym przypadku. Znalazły się życzliwe instytucje i dobrzy ludzie. Niektórzy od samego początku i nieprzerwanie wspierają organizację tego festiwalu. Do niezawodnych darczyńców należą: Starostwo Powiatowe w Lublinie, Urząd Gminy w Garbowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Cukrownia Garbów, Spółka Akcyjna Resta w Garbowie, Hurtownia Spożywcza MN w Garbowie, Masarnia „Ryjek” z Nasutowa, piekarnia Tadeusza Drozda oraz piekarnia Państwa Królików, Bank Spółdzielczy w Garbowie, Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa, Tygodnik Katolicki Niedziela oraz firma Schöller.

Laureaci X Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria” w Garbowie - Cukrowni:

Zwycięstwo w kategorii solistów odniosła Małgorzata Prus - uczennica klasy I gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, II miejsce zajęła Agnieszka Jemielniak z Gościeradowa, a miejsce III przypadło Karolinie Masierak z Niedrzwicy Dużej. W kategorii schol I miejsce jury przyznało scholi z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Jastkowa, II miejsce otrzymała schola „Lauretki” z Garbowa - Cukrowni, natomiast „Dzwoneczki Maryi” uplasowały się na III miejscu. Wśród zespołów jury przyznało dwa wyróżnienia: dla zespołu „Miłorządki” z Chełma i dla zespołu „Agnus II” z Niedrzwicy Dużej oraz II miejsce dla zespołu „Angelus” z Gościeradowa. Laureatami festiwalu w kategorii chórów okazały się: chór szkolny I LO z Chełma oraz chór „Tercja”, działający przy Spółdzielczym Domu Kultury w Świdniku, II miejsce otrzymał chór „Immo Pectore”, również działający przy Spółdzielczym Domu Kultury w Świdniku, III miejsce natomiast przyznano chórowi „Wiejadło” z Ludwina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

[ TEMATY ]

modlitwa

zakonnica

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Franciszek wraca nieraz do tematu integralnego kształcenia, zwłaszcza na spotkaniach ze wspólnotami seminaryjnymi. „Nie możemy zaoferować jednolitych i gotowych odpowiedzi na dzisiejszą złożoną rzeczywistość, ale musimy zainwestować naszą energię w głoszenie tego, co najważniejsze, czyli Bożego miłosierdzia, i ukazywać je poprzez bliskość, ojcostwo, łagodność, doskonaląc sztukę rozeznawania” - zwracał uwagę papież na jednej z takich audiencji. Jak dodawał, ruchliwość i otwartość charakteryzuje nie tylko formujących, ale całą wspólnotę wiernych, która zawsze pragnie podążać za natchnieniami Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję