Reklama

Polska

Poronin: jubileusz kapłaństwa ks. Władysława Zązla

Znany kapelan Związku Podhalan i propagator wesel bezalkoholowych świętował jubileusz 50-lecia kapłaństwa w czasie uroczystości odpustowych w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Poroninie.

[ TEMATY ]

odpust

kapłaństwo

youtube.com

Bardzo wam wszystkim dziękuję za tyle radości i życzeń, a przede wszystkim, żeśmy tu razem się zeszli i przed Bogiem za to kapłańskie gazdowanie wyrażamy podziękowanie - mówił wzruszony ks. Władysław Zązel.

Ks. prałat Władysław Zązel jest kapelanem głównym Związku Podhalan i to on przewodniczył uroczystości. Ks. Władysław pochodzi z Dębna. Święcenia kapłańskie przyjął 50 lat temu w Białce Tatrzańskiej z rąk abpa Karola Wojtyły. Od 1976 roku pracował w parafii Kamesznica na Żywiecczyźnie. Od tego lata jest już na emeryturze. Od września będzie rezydentem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

umę odpustową koncelebrowali również pochodzący z Poronina - jubilaci: ks. prałat Stanisław Czernik (40 lat kapłaństwa), ks. Witold Kowalów (25 lat kapłaństwa), ks. Stanisław Czernik (10 lat kapłaństwa) oraz ks. Kazimierz Szarek - wikariusz w Poroninie (25 lat kapłaństwa). - Jak łatwo policzyć razem mają już sto lat w służbie dla Pana Boga - mówi z radością ks. Stanisław Parzygnat, proboszcz parafii w Poroninie.

W uroczystościach w Poroninie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Gminy Poronin na czele z wójtem Bronisławem Stochem, byli obecni radni, przedstawiciele Związku Podhalan w Poroninie, który w tym roku ma 90 lat. Odpust uświetniły także liczne delegacje z pocztami sztandarowymi, a oczywiście górale przybyli w strojach regionalnych. Nie zabrakło również kapeli regionalnej.

Na zakończenie Mszy św. odpustowej była procesja wokół kościoła.

Z kościoła świętowanie przeniosło się na plac obok Gminnego Ośrodka Kultury. W bogatym programie artystycznym zespół "Regle" zaprezentował wspólnie z dawnymi członkami zespołów regionalnych z Poronina góralskie wesele. Nie zabrakło jak co roku konkursu na najpiękniejszy warkocz.

Poroniańskie Lato potrwa aż do niedzieli wieczór. Atrakcji zapewne nie zabraknie. Zaplanowano występy zespołów regionalnych, igrzyska sołeckie, zabawę. Można także oglądać okolicznościowe wystawy.

Reklama

Uroczystości rozpoczęły się już w piątek wieczorem kiedy odbył się jubileusz 5-lecia podpisania umowy partnerskiej Gminy Suchy Las i Gminy Poronin. Uczczono też pamięć zmarłych mieszkańców Poronina: Jana Jędrola - twórcy Poroniańskiego Lata, Tadeusza Szostaka - Berdy, Stanisława Budza - Mroza, Tadeusza Orawca - Wyśniego, Władysława Trebuni-Tutki.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie otwarto wystawę "Dudaskie nucicki" Piotra Majerczyka i "Mistrzowskie profile" Szymona Wasielaka. Miała też miejsce promocja tomiku wierszy Marii Stoch "Wiyrse i śpiywki". Nastąpiło ponadto rozstrzygnięcie XVII konkursu poetyckiego pt. "Śladami naszych podhalańskich poetów".

2017-07-22 19:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festyn na Świętego Jakuba

Niedziela wrocławska 31/2018, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

odpust

Św. Jakub Większy

Anna Majowicz

Ucałowanie relikwii św. Jakuba Apostoła

Ucałowanie relikwii św. Jakuba Apostoła

W niedzielę 22 lipca w Małujowicach odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba Apostoła, patrona miejscowej parafii oraz pielgrzymów

Jakubowe spotkanie zgromadziło w sanktuarium św. Jakuba wielu gości z Dolnego Śląska, przedstawicieli władz samorządowych oraz liczne duchowieństwo. Uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. Grzegorz Mądry, który w homilii przywołał postać św. Jakuba Starszego – apostoła, pierwszego biskupa Jerozolimy i męczennika. – Coraz więcej pielgrzymów przybywa do tej świątyni, aby zobaczyć jej piękno, ale również po to, by pokłonić się jej patronowi. Jakub jako pierwszy z Apostołów poniósł śmierć za Chrystusa. Tuż przed egzekucją ucałował swojego kata. Gestem tym, tak bardzo wzruszył swego oprawcę, że ten sam został uczniem Chrystusa i również oddał za Niego swoje życie. Święty Jakub dał tym samym największe świadectwo miłości. Pokazał heroizm i wielką ofiarę. Pokazał, że można być do końca człowiekiem modlitwy, świadkiem Jezusa Chrystusa i że można osiągnąć świętość bez względu na swoje słabości – mówił kapłan, przypominając także znaczenie Santiago de Compostela i odradzających się szlaków do grobu św. Jakuba. – Kiedy św. Jakub został biskupem Jerozolimy, zaraz po zesłaniu Ducha Świętego przybył do Hiszpanii i tam głosił Ewangelię. Po latach wrócił do Jerozolimy i tam go pochowano, jednak ze względu na Arabów, którzy plądrowali Ziemię Świętą, przeniesiono jego grób do Santiago de Compostela. Przez wieki miasto stało się wyjątkowym miejscem pielgrzymowania. Z różnych stron Europy do grobu świętego prowadziły pielgrzymie szlaki, zwane drogami św. Jakuba – dodał.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-02 22:37

o. Filip Czub OFM

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

    - Tylko wewnętrznie przemienieni, nawróceni, będziemy znakiem dla innych. Tylko wtedy wypełnimy nasze powołanie – mówił o. Teofil Czarniak OFM podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice kalwaryjskiej z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów.

    Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od procesji ze świecami oraz poświęcenia gromnic. Na początku Eucharystii wszystkich zebranych w bazylice przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję