Reklama

Polska

Poronin: jubileusz kapłaństwa ks. Władysława Zązla

Znany kapelan Związku Podhalan i propagator wesel bezalkoholowych świętował jubileusz 50-lecia kapłaństwa w czasie uroczystości odpustowych w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Poroninie.

[ TEMATY ]

odpust

kapłaństwo

youtube.com

Bardzo wam wszystkim dziękuję za tyle radości i życzeń, a przede wszystkim, żeśmy tu razem się zeszli i przed Bogiem za to kapłańskie gazdowanie wyrażamy podziękowanie - mówił wzruszony ks. Władysław Zązel.

Ks. prałat Władysław Zązel jest kapelanem głównym Związku Podhalan i to on przewodniczył uroczystości. Ks. Władysław pochodzi z Dębna. Święcenia kapłańskie przyjął 50 lat temu w Białce Tatrzańskiej z rąk abpa Karola Wojtyły. Od 1976 roku pracował w parafii Kamesznica na Żywiecczyźnie. Od tego lata jest już na emeryturze. Od września będzie rezydentem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

umę odpustową koncelebrowali również pochodzący z Poronina - jubilaci: ks. prałat Stanisław Czernik (40 lat kapłaństwa), ks. Witold Kowalów (25 lat kapłaństwa), ks. Stanisław Czernik (10 lat kapłaństwa) oraz ks. Kazimierz Szarek - wikariusz w Poroninie (25 lat kapłaństwa). - Jak łatwo policzyć razem mają już sto lat w służbie dla Pana Boga - mówi z radością ks. Stanisław Parzygnat, proboszcz parafii w Poroninie.

W uroczystościach w Poroninie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Gminy Poronin na czele z wójtem Bronisławem Stochem, byli obecni radni, przedstawiciele Związku Podhalan w Poroninie, który w tym roku ma 90 lat. Odpust uświetniły także liczne delegacje z pocztami sztandarowymi, a oczywiście górale przybyli w strojach regionalnych. Nie zabrakło również kapeli regionalnej.

Na zakończenie Mszy św. odpustowej była procesja wokół kościoła.

Z kościoła świętowanie przeniosło się na plac obok Gminnego Ośrodka Kultury. W bogatym programie artystycznym zespół "Regle" zaprezentował wspólnie z dawnymi członkami zespołów regionalnych z Poronina góralskie wesele. Nie zabrakło jak co roku konkursu na najpiękniejszy warkocz.

Poroniańskie Lato potrwa aż do niedzieli wieczór. Atrakcji zapewne nie zabraknie. Zaplanowano występy zespołów regionalnych, igrzyska sołeckie, zabawę. Można także oglądać okolicznościowe wystawy.

Reklama

Uroczystości rozpoczęły się już w piątek wieczorem kiedy odbył się jubileusz 5-lecia podpisania umowy partnerskiej Gminy Suchy Las i Gminy Poronin. Uczczono też pamięć zmarłych mieszkańców Poronina: Jana Jędrola - twórcy Poroniańskiego Lata, Tadeusza Szostaka - Berdy, Stanisława Budza - Mroza, Tadeusza Orawca - Wyśniego, Władysława Trebuni-Tutki.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie otwarto wystawę "Dudaskie nucicki" Piotra Majerczyka i "Mistrzowskie profile" Szymona Wasielaka. Miała też miejsce promocja tomiku wierszy Marii Stoch "Wiyrse i śpiywki". Nastąpiło ponadto rozstrzygnięcie XVII konkursu poetyckiego pt. "Śladami naszych podhalańskich poetów".

2017-07-22 19:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust i jubileusz 60-lecia kapłaństwa

Niedziela częstochowska 32/2017, str. 3

[ TEMATY ]

jubileusz

odpust

kapłaństwo

Zofia Białas

Ks. kan. Henryk Polak w gronie uczestników uroczystości

Ks. kan. Henryk Polak w gronie uczestników uroczystości

Sobota 22 lipca w parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie, której proboszczem od 2002 r. jest ks. Sylwester Rasztar, stała się dniem podwójnej uroczystości. Poza dorocznym odpustem, poświęconym św. Marii Magdalenie, patronce parafii i kościoła, mieszkańcy parafii Ożarów uczcili 60. rocznicę święceń kapłańskich ks. kan. Henryka Polaka, proboszcza w latach 1985 – 2002, autora pieśni o Marii Magdalenie, instalatora kopii obrazu „Noli me tangere” w ołtarzu głównym kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję