Reklama

Polska

Bp Solarczyk do ojców duchownych: wspierajcie młodych na drodze do świętości

Wspierajcie młodych na drodze do świętości, wierząc w moc Boga – życzył kapłanom bp Marek Solarczyk na zakończenie Zjazdu Ojców Duchownych Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych z całej Polski. Od poniedziałku obradowali oni w Wyższym Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskie. Spotkanie przebiegło pod hasłem „Ubóstwo w formacji kapłańskiej”.

[ TEMATY ]

zjazd

kiri/fotolia.com

W homilii bp Solarczyk przypomniał, że jednym z podstawowych zadań kapłańskiej posługi jest wspieranie ludzi na drodze wiary. - Skoro jesteśmy kapłanami Chrystusa, to wszystkie osoby, tajemnice ich życia oraz sprawy, z którymi spotykamy się na co dzień, mamy zawierzać Bogu i ufać w Jego moc – powiedział.

Jego zdaniem, nie można zapominać, że to Bóg jest Tym, który prowadzi i przemienia człowieka. Jego łaska jest w stanie doprowadzić do tego, że dany człowiek niesie w swoim sercu skarb świętości, wiary, obecności Boga i jako przyszły kapłan będzie potrafił podjąć z taką samą troską posługę towarzyszenia wobec innych – powiedział bp Solarczyk.

Życzył kapłanom, aby zawsze, bez względu na okoliczności w jakich się znajdą, potrafili być „towarzyszami drogi świętości” dla tych, których Pan im powierzy. – Na zawsze zostaniecie ojcami duchownym tych, których będziecie wspierać. Obyście poprzez swoją posługę i swoje kapłańskie życie „dopełniali braków”, które są w waszych wychowankach – powiedział Solarczyk, parafrazując słowa św. Pawła Apostoła.

Reklama

W tym roku myślą przewodnią zjazdu było hasło „Ubóstwo w formacji kapłańskiej”. - Podsumowując obrady przewodniczący sekcji Ojców Duchownych Ks. Wojciech Mleczko ze Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców zwrócił uwagę, że nadmierne gromadzenie dóbr, przywiązanie do własności, do pieniędzy zawsze jest u człowieka wynikiem kryzysu wiary. Ten bowiem, kto żyje w bliskości z Bogiem ufa, że wszystkie jego potrzeby zostaną zaspokojone. Jezus jest przecież dobrym, kochającym Ojcem który troszczy się o swojej dzieci, w tym zwłaszcza o swoich umiłowanych synów, których powołuje i posyła na swoje żniwo – powiedział.

W programie zjazdu poza wspólną modlitwa i dzieleniem w grupach przewidziano kilka wystąpień. Referaty wygłosili: s. Małgorzata Chmielewska, ks. prof. Waldemar Chrostowski i ks. prof. Janusz Mastalski, natomiast konferencję ascetyczną ks. Henryk Zieliński.

W dorocznym zjeździe wzięło udział 64 ojców duchownych.

2017-08-31 11:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Górale – siła kultury i modlitwy

Niedziela bielsko-żywiecka 37/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Msza św.

zjazd

Archiwum organizatora

Bp Piotr Greger przewodniczył modlitwie górali podczas Zjazdu Karpackiego Archiwum organizatora

Bp Piotr Greger przewodniczył modlitwie górali podczas Zjazdu Karpackiego
Archiwum organizatora

Polowa Msza św. celebrowana przez bp. Piotra Gregera w amfiteatrze w Istebnej była centralnym wydarzeniem religijnym w ramach 3. Zjazdu Karpackiego. Inicjatywa, której pomysł zrodził się jeszcze w okresie międzywojennym, odbywała się w Istebnej w dniach od 23 do 29 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję