Reklama

Epilog...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Naśladować Chrystusa”
Podsumowanie XII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej
na Jasną Górę (PRL)

1 - 9 sierpnia 2004 r.

Tegoroczne motto zostało zaczerpnięte z cyklu duszpasterskiego wskazanego Kościołowi przez Ojca Świętego, a wyrażającego się w słowach: „Naśladować Chrystusa”. Żeby naśladować Chrystusa, trzeba najpierw Go poznać, a potem pokochać. W czasie XII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej uczyliśmy się, co znaczy być jednością z Chrystusem, co znaczy nauka Ewangelii, która mówi, że jeśli uważasz się za wyznawcę Chrystusa, to każdy jest twoim bratem i siostrą. Błogosławieństwa na pielgrzymi szlak udzielił nam bp Tadeusz Rybak, który poprowadził nas do granic parafii Świętej Trójcy w Legnicy wraz z ks. inf. Władysławem Bochnakiem - proboszczem katedry.
W pielgrzymce legnickiej uczestniczyło 24 kapłanów, 16 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, 3 siostry zakonne, 2 lekarzy, 18 pielęgniarek i ratowników, a także 2 policjantów z Legnicy.

Charakterystyka pielgrzymki

Grupa I - „czerwona” (patronka - św. Barbara)
Pątnicy tej grupy pochodzili z Lubina, Polkowic, Ścinawy, Legnicy, Głogowa, Krośnicy, Sobina, Radwanic, Gaworzyc a także z Koszalina, Wołowa i Wielowsi.
Przewodnikiem „1” był ks. Piotr Skrzęta - neoprezbiter z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach. „Maskotką” grupy był brat Janek Kaszubski, który w stroju górniczym niósł po raz jedenasty znak z numerem grupy. Najstarszym pątnikiem była siostra Janina Górecka z Polkowic, najmłodszym Daria Baran ze Ścinawy. Po raz 28. do Częstochowy wędrował brat Zygmunt Michalewicz, służący pątnikom jako masażysta. W sumie w „1” wędrowało ponad 180 osób. Ksiądz Przewodnik dziękuje wszystkim za entuzjazm i wspólną modlitwę wyrażającą się w pięknym śpiewie. Bóg zapłać służbie porządkowej i ratowniczej. Na szczególną wdzięczność zasługują „starsze” siostry i bracia podążający na Jasną Górę z wielkim entuzjazmem i gorliwością. Dziękujemy Bractwu Świętego Józefa i Straży Górniczej za obecność na ostatnim etapie wspólnego pielgrzymowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Grupa II - „niebieska” (patron św. Franciszek z Asyżu)
Grupa „2” - jeleniogórska, wyruszyła na pątniczy szlak 29 lipca, przemierzając w ciągu 3 dni dodatkowych 60 km z Jeleniej Góry do Legnicy. Na ten pierwszy etap wyruszyło 150 osób pod przewodnictwem proboszcza, ks. Grzegorza Niwczyka - budowniczego kościoła w Jeleniej Górze. W Legnicy dołączyło do niej ponad sto osób, a przewodnictwo objął ks. Jerzy Jastrzębski z Jeleniej Góry.
W tej grupie pielgrzymował proboszcz, ks. Kazimierz Piwowarczyk, jako najstarszy kapłan i pątnik. Ks. Kazimierza chodził jeszcze na pielgrzymkę warszawską. Najmłodszym uczestnikiem był 6-miesięczny Kubuś, który wędrował wraz z rodzicami i bratem Marcinem - porządkowym Służbę porządkowych pełnili w tej grupie: Marcin, Tomek, Grzesiek, Łukasz, Jędrzej. Krzysiek, Andrzej. W służbie medycznej: Kasia, Basia i Agnieszka. Duchowe wsparcie dla kapłanów i pątników stanowili klerycy WSD w Legnicy: diakon Piotr Karpiński, klerycy: Wojciech Kempski, Paweł Bondurski, Marcin Bolesta oraz siostry serafitki: Leonia i Sabina. Na całej pątniczej trasie nieoceniony okazał się zespół muzyczny „Dwójeczki” w składzie: Katarzyna Falkiewicz, Sylwia Kozłowska, Konrad Sawicz, Tomek Lewkowicz oraz Łukasz Telatyński. W tej grupie pielgrzymowała też siostra Beata z Austri oraz s. Zofia elżbietanka, której powołanie do życia zakonnego wyrosło na pątniczym szlaku. Ksiądz Przewodnik podkreśla wielkie zdyscyplinowanie wszystkich pątników oraz ogromną radość życia i pogodę ducha. Pod opieką Świętej Trójcy i patrona grupy św. Franciszka z Asyżu pątnicy pokonali łącznie ok. 320 km.

Grupa III - „złota” (patron św. Józef)
Przewodnikiem tej grupy był ks. Józef Hupa, proboszcz i budowniczy kościoła w Bolesławcu. W tym roku Ksiądz Przewodnik pielgrzymował po raz 18. W skład grupy wchodzili mieszkańcy: Bolesławca, Nowogrodźca, Mirska, Świeradowa Zdroju, a także Joasia zamieszkała we Frankfurcie n/Menem. Grupa ta liczyła ponad 200 osób. Porządkowymi byli: Artur, Adam, Paweł i Krzysztof. Dziękujemy siostrze Anieli za pracę w służbie zdrowia. Za bagaże odpowiedzialna była drużyna strzelców z Jednostki Strzeleckiej z Leśnej k/Lubania w składzie: Krzysztof, Rafał, Mateusz, Michał, Marek, Piotr i Grzegorz. Odpowiedzialność za noszenie „pielgrzymkowego nagłośnienia” przyjął brat Andrzej. Podczas tych rekolekcji w drodze o modlitewny i muzyczny klimat dbały schole ze Świeradowa i Mirska. Najstarszą osobą w „3” była siostra Teresa, która liczyła sobie 70 lat życia i po raz 15. pielgrzymowała na Jasną Górę. Najmłodszym pątnikiem był 6-letni Jakub. Grupa „bolesławiecka” w większości składała się z młodzieży, ale pielgrzymowały również osoby „wcześnie urodzone”, które kondycją i pogodą ducha nie ustępowały młodszym. Według przewodnika „3”, to grupa radosna i rozmodlona, z którą warto pielgrzymować na pątniczym szlaku.

Reklama

Grupa IV - „wrzosowa” (patronowie: św. Apostołowie Piotr i Paweł)
Pątnicy w tej grupie to pielgrzymi ziemi legnickiej oraz Prochowic i okolicznych miejscowości. Na Jasną Górę pod duchowa opieką ks. przewodnika Mariusza Szymańskiego pielgrzymowało około 200 osób. Najstarszy pielgrzym miał 63 lata, najmłodszy zaledwie 9 lat. Nad religijnym i radosnym charakterem tej wspólnoty czuwał diakon Andrzej Tarnowski z Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy wraz z diakonią muzyczną. Nad zdrowiem „4” czuwała siostra Małgorzata, wieloletnia pątniczka. Po raz pierwszy na pątniczym szlaku było w tej grupie 61 osób. Ksiądz Przewodnik w humorystyczny sposób tak oto przedstawił swoją grupę: - „łączna waga wszystkich pątników - 11,6 tony (jak 2 duże słonie); - łączny wzrost: ponad 300 metrów (jak wieża Eiffla); - łączny wiek: ok. 4000 lat - średnia wieku „4” - 27 lat”.

Reklama

Grupa V - „różowa” (patron św. Jadwiga)
Grupa „zgorzelecka” złożona byłą z pielgrzymów z dekanatów: Zgorzelec, Bogatynia Lubań Śląski, Leśna i Gryfów Śląski. Grupie przewodniczył ks. Artur Kaproń z parafii św. Bonifacego w Zgorzelcu. Księdzu Przewodnikowi pomagali: ks. kan. Kazimierz Pietkun, proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu i ks. Sławomir Lewandowski ze Zgorzelca, oraz klerycy WSD w Legnicy: Łukasz Kociołek i Piotr Marciniak. Najmłodszy uczestnik tegorocznej pielgrzymki miał 10 lat. W grupie pielgrzymowało ponad 130 osób. Ksiądz Przewodnik dziękuje wszystkim służbom pomocniczym za ogromną kulturę i wspaniałą atmosferę. Dziękujemy sobie nawzajem za wspólny dar pielgrzymowania, aby na drodze do naszej Matki „naśladować Chrystusa” w drugim człowieku.

Grupa VI - „żółta” (patron św. Jan Bosko)
Przewodnikiem tej salezjańskiej grupy był ks. Dariusz Szyszka. Księdzu Przewodnikowi pomagali: ks. Ryszard Sroka, diakon Mirosław Łobodziński oraz klerycy salezjańscy: Tomasz Rutkowski i Adam Piaskowski, brat Karol Kliszcz i siostra salezjanka Beata Kopciewicz. Grupa liczyła ponad 250 osób. Była to grupa radosna, pełna optymizmu i zdyscyplinowania. W grupie pielgrzymowali pątnicy z różnych gałęzi rodziny salezjańskiej: salezjanów, salezjanek, współpracowników salezjańskich, wychowanków i sympatyków św. ks. Bosko. Prawie 95 % pątników w tej grupie stanowiła młodzież. Pielgrzymi pochodzili z różnych stron Polski, jednakże w większości z terenu diecezji legnickiej - z salezjańskich placówek z okolic Lubina i Chocianowa. Byli również w tej grupie pielgrzymi z Monachium. Najstarszym pątnikiem była siostra Danuta, która na Jasną Górę pielgrzymowała w tym roku po raz 22., a 14-letnia Ela po raz 11.

Reklama

Grupa VII - „zielona” (patronka Matka Teresa z Kalkuty)
To nowa grupa tegorocznej pielgrzymki legnickiej. Liczyła ponad 150 osób, w przeważającej części reprezentujących Diecezjalne Centrum Duszpasterstwa Młodzieży „Emaus”. Byli również pielgrzymi z Kamiennej Góry, Rudnej, Męcinki, Wojcieszowa, Proboszczowa i Koskowic oraz z innych miejscowości. Grupa pielgrzymowała w barwach zielonych - czyli w kolorze nadziei, gdyż jak powiedział Jan Paweł II: „Młodzi są nadzieją Kościoła. Młodzi są wiosną Kościoła”. Grupie patronowała bł. Matka Teresa z Kalkuty, której słowa: „Chcę być ołówkiem w ręku Pana Boga”, stały się motywem przewodnim „7”. Przewodnikiem był ks. Sławomir Augustynowicz, współorganizator XII Pielgrzymki Pieszej i diecezjalny duszpasterz młodzieży. Księdzu Przewodnikowi pomagali: diakon Paweł Jogusz, klerycy: Artur Trela oraz Tomasz Kowalski - kwatermistrz grupy. Młodzi pielgrzymi byli budującym przykładem dla swoich rówieśników z innych grup, zwłaszcza podczas modlitwy i „świętego milczenia” w godzinie południowej. W grupie pielgrzymowali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Światło-Życie i innych wspólnot diecezji legnickiej. Wielkim wydarzeniem dla grupy był ślub Pauliny i Łukasza w kościele pw. Przemienia Pańskiego w Częstochowie - Gnaszynie. Ksiądz Przewodnik w imieniu organizatorów tegorocznej pielgrzymki szczególnie dziękuje służbie liturgicznej: klerykom Rafałowi i Krzysztofowi za zaangażowanie i troskę o „pielgrzymkowy Kościół”.

Grupa VIII - „pomarańczowa” - (patron: św. Faustyna Kowalska)
W grupie „8” pielgrzymowało ponad 300 pątników z dekanatów: Chojnów i Jawor. Przewodnikiem był ks. Piotr Różycki - wikariusz z Chojnowa. Księdzu Przewodnikowi pomagał ks. Piotr Mianowski, proboszcz z Niedźwiedzic. Ponad 100 osób pielgrzymowało w tej grupie z parafii Miłosierdzia Bożego w Jaworze, gdzie proboszczem i budowniczym kościoła jest ks. prał. Zbigniew Tracz - ojciec duchowny pielgrzymki legnickiej. Ojcu duchownemu szczególnie gratulujemy i dziękujemy za wszystkie konferencje i głęboko przeżyte Apele Jasnogórskie. W przeważającej części grupa „8” składała się z rozśpiewanej i rozmodlonej młodzieży. Ksiądz Przewodnik szczególnie dziękuje braciom porządkowym: Maćkowi, Przemkowi, Tomkowi, Arkowi, Michałowi i Rafałowi oraz grupie śpiewającej, w skład której wchodzili: Karolina, Agnieszka, Dagmara, Piotrek, Mariusz, Wojtek, Ania, Jacek i Agnieszka. Ksiądz Przewodnik wyrazy uznania składa też szefowej sekcji bagaży: siostrze Wandzie. Wyrazy szacunku należą się kapłanom: ks. Krzysztofowi Słabickiemu z Męcinki oraz ks. Emanuelowi Brzostce z Jawora.

Reklama

Grupa IX - „fioletowa” (patron św. Krzysztof)
Pątnicy tej grupy pochodzili z miejscowości: Lwówek Śląski, Złotoryja, Gryfów Śląski, Leśna, Lubomierz i Olszyna Lubańska. Grupa liczyła około 250 osób, a przewodnikiem był ks. Marcin Głogowski, wikariusz z Lwówka Śląskiego. Pomagali mu kapłani: proboszcz - jubilat ks. Jan Dochniak, który w tym roku przeżywał na pielgrzymkowym szlaku 25. rocznicę święceń kapłańskich, ks. Tomasz Filipek z Lubomierza, ks. Krzysztof Żmigrodzki, neoprezbiter z Gryfowa Śląskiego, ks. Przemysław Tur, neoprezbiter ze Złotoryi. Na pielgrzymim szlaku pomagali też klerycy WSD: Jarosław Górecki, który pełnił w tym roku funkcję głównego kwatermistrza pielgrzymki oraz Sławek Dębowiak. Ks. Marcin Głogowski pragnie szczególnie podziękować wszystkim braciom porządkowym, służbie zdrowia, zespołowi muzycznemu, w tym zespołowi rodzinnemu z Olszyny Lubańskiej. Wielkie wyrazy wdzięczności kierujemy dla ks. dziekana Krzysztofa Kiełbowicza ze Lwówka Śląskiego za ogromne zaangażowanie i troskę o całą „9”.

Reklama

Grupa X - „biała” (patron św. Ojciec Pio)
Grupa ta miała charakter pokutny i tworzyli ją pielgrzymi z różnych zakątków naszej diecezji, na także z Polski i Austrii. Zapisywali się w swoich parafiach lub telefonicznie u prowadzącego grupę ks. Ludwika Maciaka, proboszcza z Kruszyna. Księdzu Przewodnikowi pomagali w tym roku: ks. Piotr Prajs proboszcz z Kosisk, diakon Mariusz Habiniak i kleryk Piotr Olszówka. Idąc na Jasną Górę pątnicy z grupy pokutnej pragnęli „z Maryją naśladować Chrystusa”. Pomagało im w tym godne uczestnictwo we Mszy św. wsłuchiwanie się w konferencje kapłanów włączanie się, w modlitwę i wspólny śpiew tradycyjnych pieśni religijnych. Nie obce „dziesiątce” były praktyki pokutne. „Jeśli chcesz Mnie naśladować, to weź swój krzyż na każdy dzień i chodź ze Mną zbawiać świat” - słowa tej pieśni religijnej były hymnem grupy pokutnej. W sposób widzialny pątnicy wędrowali z krzyżem, który mógł w każdej chwili ponieść każdy pielgrzym, kontemplować Go i przytulić do swego serca. Krzyż grupie „pokutnej” pobłogosławił bp Tadeusz Rybak przed wyruszeniem pielgrzymki z katedry legnickiej. Grupa „10”, to biel nie tylko zewnętrznych szat, w których pątnicy weszli na Jasna Górę, ale także kolor dusz, oczyszczonych w sakramencie pokuty. Właśnie z takim usposobieniem duchowym grupa „10” pragnęła potraktować tegoroczne pielgrzymowanie.
Ksiądz Przewodnik w sposób szczególny dziękuje głównemu porządkowemu Tomkowi Ogrodnikowi za wspaniałe prowadzenie grupy. Dziękujemy również dr Dorocie Czudowskiej oraz kierowcy Tadeuszowi Piekarzowi z Polkowic za służbę bagażowego i pomoc „rannym” pątnikom. Dziękujemy Marysi Rutkowskiej z Legnicy i wszystkim muzykom za wspólny śpiew. Dziękujemy głównemu bagażowemu Mariuszowi Milewiczowi oraz klerykowi Adamowi Szpotańskaiemu za pomoc i zaangażowanie.

Reklama

Prace służebne XII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej

Wyrazy wdzięczności kierujemy do ks. Remigiusza Tobery, który pełnił funkcję szefa bazy pielgrzymki legnickiej. Godni serdecznych podziekowań są także:
- pielgrzymkowy lekarz: dr Nikolaj Lambrinow z Jeleniej Góry;
- bracia policjanci: Wiktor Słomiński oraz Jarosław Kilkus;
- ratownicy: Janausz Adamczyk, Agnieszka Baranowska, Kasia Baron, Łukasz Błażyński, Michał Grzybek, Arek Łuczak, Paulina Łysak, Basia Majsner, Maria Szymko, Hania Wach;
- łączność: Ola i Radek Wachowscy;
- informacja: Magdalena Pawlak, Karolina Najmrodzka i Katarzyna Mul;
- radiotechnicy: Bogdan Kozłowski wraz ze swoim synkiem Michałkiem z Polkowic, Marcin Rapkowski, Marek Szczepaniak, Adrian Zieliński;
- liturgia: kleryk Rafał Berezowski i kleryk Krzysztof Cipior;
- służba „Sanepid”: kierownik Agnieszka Korzępa oraz Artur Brzezina, Paweł Dul, Ania Pięta, Gabriela Próżny, Ewelina Sierżęga;
- samochód dla chorych: Tomasz Zdunek, Mariusz Duda;
- główny porządkowy PPL: Robert Domański z Jeleniej Góry oraz porządkowi główni: Grzegorz Iwanina, Grzegorz Latoch, Adrian Mordosiewicz, Roman Fuczyło, Tomasz Orawiec, Paweł Poznar, Tomasz Ogrodnik, Patryk Przykota, Mariusz Bańdura, Tomasz Poznar, Adam Kwaśny, Jędrzej Rams, Kamil Gardeła, Bartosz Urbański, Michał Cybulski, Roman Duda, Grzegorz Miedziński, Rafał Borek, Bogusław Wójcik;
- główny kwatermistrz pielgrzymki legnickiej: kleryk Jarosław Górecki z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej;
- kwatermistrzowie grup - klerycy: Dominik Korcipa, Marcin Bolesta, Wojciech Iżak, Piotr Marciniak, Adam Piastowski (salezjanin) Tomasz Kowalski, Sławomir Dębowiak i Adam Szpotański;
- kierowcy samochodów bagażowych: Stanisław Tuczmański, Rafał Staręga, Mariusz Kulik, Paweł Derda, Józef Derda, Zbigniew Jaworski, Jerzy Łach, Antoni Szłapik, Tadeusz Piekarz;
- służba chleba: Firma Kazimierza Janczka z Polkowic, Marcin, Marzena i Daria;
- służba ciepłych napojów: Stenia, Stanisław i kierowca Jan;
- służba zimnych napojów: Jarek, Kasia, Iwona i kierowca Zygmunt.

Pielgrzymka w pigułce:

Hasło: ”Naśladować Chrystusa”
Termin: 1-9 sierpnia 2004 r.
Liczba kilometrów: 258,
Liczba grup pielgrzymkowych: 12, w tym 10 grup pątniczych, grupa duchowego uczestnictwa licząca 3500 osób zapisanych oraz 40-osobowa grupa rowerowa; - w Żórawinie Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił delegat Episkopatu Polski ds. Pielgrzymek ks. prał. Jerzy Pawlik
Liczba pątników: 2030 osób
Ślub na pątniczym szlaku w Częstochowie-Gnaszynie: Paulina i Łukasz z Legnicy
W Oławie podczas Apelu Jasnogórskiego koncert Tomka Kamińskiego
W Stobrawie podczas Apelu Jasnogórskiego koncert zespołu z Wrocławia „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”;
Na polach legnickich w Radawii Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Stanisław Orzechowski - przewodnik XXIV Pielgrzymki Wrocławskiej

Szczególne podziękowania

W imieniu organizatorów XII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej na Jasną Górę dziękujemy bardzo serdecznie ludziom dobrej woli oraz wszystkim kapłanom, którzy gościli nas na pątniczym szlaku od Legnicy do Częstochowy. Bóg zapłać:
- Legnickiej Caritas z ks. prał. Józefem Lisowskim i ks. prał. Czesławem Włodarczykiem za udostępnienie lekarstw.
- Księdzu Proboszczowi z Koskowic.
- Księdzu Proboszczowi z Kosisk, ks. Piotrowi Prajs oraz mieszkańcom Postolic.
- Ks. prob. Stanisławowi Przeradzie z Ujazdu Górnego, z nowej diecezji świdnickiej i mieszkańcom Ujazdu z Panem Sołtysem na czele.
- Ks. prob. Ryszardowi Reputale, wikariuszom i mieszkańcom gościnnych Kątów Wrocławskich.
- Ks. prob. Ireneuszowi Alczykowi, Księdzu Seniorowi i gościnnym mieszkańcom Tyńca Małego. Bóg zapłać sołtysowi Wojciechowi Burskiemu.
- Ks. prob. Zbigniewowi Dołhaniowi i gościnnej Żórawinie
- Dziekanowi ks. prał. Stanisławowi Bijakowi i bardzo gościnnej Oławie, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 8 w Oławie i wszystkim ludziom dobrej woli.
- Ks. prob. Edwardowi z Lubszy i gościnnym mieszkańcom Michałowic.
- Ks. prob. Krzysztofowi Makowi ze Stobrawy wraz z mieszkańcami parafii.
- Ks. dziekanowi Krzysztofowi Mrozowi z Brynicy.
- Ks. prob. Jerzemu Wybrańcowi oraz gościnnym Łubnianom i Dąbrowy Łubniańskiej,
- Ks. prob. Józefowi Musze i zawsze gościnnym mieszkańcom Radawi.
- Ks. prob. Henrykowi Malarny z Szemrowic i jego wspaniałym parafianom.
- Ks. prob. Janowi Grochle ze Zborowskiego; dyrektor Marii Pawełczyk ze Szkoły Podstawowej i Siostrom Zakonnym wraz z mieszkańcami Zborowskiego za piękną atmosferę i gościnność.
- Ks. prob. Czesławowi Olczakowi, sołtysowi Alojzemu Janikowi i gościnnym mieszkańcom Łojek i Gnaszyna. Dziękujemy również prezesowi OSP Gnaszyn Markowi Woźniakowi za pomoc na Górce Przeprośnej.
- Przeorowi Jasnej Góry o. Marianowi Lubelskiemu, Kustoszowi Klasztoru oraz Czcigodnym Ojcom i Braciom Paulinom za gościnę i wspaniałą atmosferę na zakończenie XII PPL.
- Policji na trasie pątniczej od Legnicy do Częstochowy i Urzędom Wojewódzkim we Wrocławiu, Opolu i Częstochowie za pozytywne potraktowanie naszego pątniczego szlaku.
- W sposób wyjątkowo gorący, składamy podziękowania dla ks. Piotra Nowosielskiego, redaktora Niedzieli Legnickiej oraz ks. Grzegorzowi Wieszewskiemu i Monice Poręba z Katolickiego Radia „Plus” w Legnicy za patronat medialny nad XII Pielgrzymką Pieszą. Dziękujemy ks. prał. Robertowi Kristmanowi za prowadzenie audycji radiowych i wspólnej modlitwy w Grupie Duchowego Uczestnictwa oraz za udostępnienie pomieszczeń w domu parafialnym przy parafii św. Jacka w Legnicy.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

We wspomnienie świętego Józefa, rzemieślnika prawie 300 wiernych wyruszyło na pielgrzymi szlak z Sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji i św. Anny do Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach.

Tradycja tej pielgrzymki wywodzi się od śp. ks. Orzechowskiego, który w czasach trudnych, komunistycznych zabierał studentów i innych chętnych na Ślężę, aby nie szli na pochody pierwszomajowe – tłumaczy ks. Tomasz Płukarski.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję