Reklama

Parafia pw. św. Józefa w Mieszewie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liczba wiernych: 1185
Proboszcz: ks. Bronisław Jałowiec
Kościoły filialne:
1. Rekowo - Świętych Apostołów Piotra i Pawła
2. Siedlice - Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
3. Zwierzynek - Świętej Rodziny
Wspólnoty: Żywy Różaniec (2 róże), ministranci (10), Rady Gospodarcze, Grupa Synodalna
Czasopisma: „Różaniec”, „Moja Rodzina”, „Rycerz Niepokalanej”, „Mały Rycerzyk Niepokalanej”, „Anioł Stróż”, „Mały Apostoł”, „Niedziela” (6 egz.)

Przez 7 tygodni przyszło nam pielgrzymować po przepięknej krajobrazowo ziemi łobeskiej. Odwiedzając kolejne parafie tego dużego terytorialnie dekanatu, poznając ich przeszłość i teraźniejszość, zachwycaliśmy się jednocześnie pięknem stworzonego przez Pana Boga świata, przejawiającego się bogactwem fauny i flory. Nie inaczej jest w ostatniej parafii, którą przychodzi nam odwiedzić, a mianowicie w Mieszewie, leżącym na trasie pomiędzy Łobzem a Dobrą Nowogardzką.
Istnieje niewiele historycznych świadectw, które mówiłyby o Mieszewie. W najważniejszym z nich (z 1491 r.) mowa jest o już istniejącym kościele parafialnym. Z innych dokumentów dotyczących poszczególnych miejscowości filialnych możemy dowiedzieć się np., że Rekowo podobnie jak wiele innych miejscowości na tej ziemi należało przez długie wieki do rodziny von Borcków, a fundatorem tamtejszego kościoła był Filip Georg von Borck. Natomiast inne źródła pisane donoszą, iż kościół w Siedlicach powstał w 1743 r., gdy właścicielem wsi był pastor ewangelicki Johann Weichbrodt. Te 2 kościoły w przeciwieństwie do parafialnego łączy to, że zostały wykonane w formie ryglowej. Wewnątrz kościołów na szczególną uwagę zasługują: w Rekowie 2 cynowe lichtarze z 1802 r., a w Siedlicach ołtarz w formie tryptyku z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem w centrum i figurami świętych po bokach, 2 witraże z postaciami Świętych Apostołów Piotra i Pawła, XIX w. ambona w kształcie kielicha oraz wzdłuż płd.-zach. ściany szczytowej przy części ścian długich, drewniana empora, wsparta na 4 słupach. Sam zaś kościół parafialny w Mieszewie to budowla z okresu gotyku, wykonana z kamienia narzutowego, na planie prostokąta o skromnych formach. Od zachodu dobudowano w XIX w. ceglaną wieżę na planie kwadratu, 4-kondygnacyjną, zwieńczoną 8-bocznym hełmem. Na samej zaś wieży znajdują się dwa dzwony z 1865 i 1895 r. We wnętrzu świątyni nasza uwaga powinna skoncentrować się na drewnianym belkowanym stropie, renesansowej (z 1623 r.) emporze chórowej, obecnie przemalowanej, oraz na płycie nagrobnej, znajdującej się w posadzce, na której widnieją dwie daty: 1717 i 1744 r. Ciekawostką wyposażenia kościoła jest znajdujący się w prezbiterium obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany pędzlem ks. Andrzeja Dowala, obecnie proboszcza w Trzebiatowie.
Oficjalnie dekretem bp. Kazimierza Majdańskiego parafia w Mieszewie została powołana do istnienia 31 grudnia 1985 r. Jej pierwszym proboszczem został śp. ks. Henryk Koczorowski. Pracował on tutaj przez 8 lat do 1993 r., kiedy to przeszedł do Krzęcina. Jego następcą został ks. Bronisław Jałowiec, kapłan diecezji tarnowskiej, który przybył do naszej diecezji w odpowiedzi na zaproszenie wystosowane od bp J. Ablewicza (ówczesnego ordynariusza tarnowskiego), aby wspomóc Kościół szczecińsko-kamieński kapłanami, którzy chcieliby poświęcić się służbie na tej ziemi. Ksiądz Bronisław pracował dotychczas jako wikariusz w: Świnoujściu - Gwiazdy Morza, w Szczecinie - Matki Bożej Ostrobramskiej i w parafii św. Józefa. Jako proboszcz natomiast posługiwał w: Dobrej Szcz., Krzęcinie i obecnie Mieszewie. Podczas 11 lat pobytu w tej parafii Ksiądz Proboszcz zdołał poznać już jej specyfikę. Mimo 42 lat kapłaństwa jest osobą niezwykle zapracowaną. Sam katechizuje w wymiarze 20 godz. tygodniowo. Parafię tworzą przedstawiciele z wielu rejonów kraju (z poznańskiego, warszawskiego, rzeszowskiego) oraz spoza dawnej wschodniej granicy. Tak jak w większości parafii tego dekanatu, podobnie i tu mieściły się PGR-y, które pozostawiły po sobie ogromną spuściznę biedy. Obecnie w miejscowości jest pięciu rolników indywidualnych oraz mała piekarnia. Sytuacja ta mocno odbija się na wiernych, którzy bez nadziei patrzą w najbliższą przyszłość. Optymizmu szukają w posłudze Kościoła, z czego bardzo dobrze zdaje sobie sprawę miejscowy Ksiądz Proboszcz. Umocnieniem dla parafian jest niedzielna Msza św., która sprawowana jest w następującym porządku: w Zwierzynku o godz. 9.00, w Mieszewie o 10.30, w Siedlicach o 12.00 i w Rekowie o godz. 13.15. W każde niedzielne popołudnie o godz. 15.00 odprawiane jest nabożeństwo stosownie do aktualnego czasu roku kościelnego. Po nabożeństwach odbywają się również regularnie w niedziele spotkania kandydatów do bierzmowania. Jak widać, duszpasterska posługa niedzielna w tej parafii trwa od rana do wieczora... Przed Mszami św. odmawiany jest Różaniec i śpiewane są Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. Frekwencję eucharystyczną ks. Bronisław ocenia na poziomie 25%, z wyraźnym wskazaniem na Zwierzynek, gdzie sięga ona 50%. W kościele parafialnym w dni powszednie Msza św. odprawiana jest o godz. 18.00. W tygodniu w kościołach filialnych Msze św. sprawowane są o nietypowej porze, a mianowicie o 13.00. Wiąże się to z tym, iż po zakończeniu lekcji w szkole dzieci mogą bezpośrednio przyjść do kościoła, by wraz ze starszymi, którym także odpowiada ta godzina, przeżyć Eucharystię. Jedynie w Zwierzynku Msza św. odprawiana jest w piątki o godz. 16.30, latem zaś o godz. 19.00.
Ksiądz Bronisław uczy w szkole w Siedlicach 130 dzieci w wymiarze 14 godz. oraz w Mieszewie, gdzie 3 dzieci uczęszcza do klas 0 - III. Do Gimnazjum młodzież dojeżdża do Dobrej i Radowa Małego. Na słowa wdzięczności za ogromne zaangażowanie w życie parafii zasługuje wiele osób. Ks. Bronisław Jałowiec pragnie w szczególny sposób podziękować: w Mieszewie - Marianowi Szwacińskiemu i Ryszardowi Materze za pomoc przy remoncie kościoła, Joannie Kaźmierczak za prowadzenie śpiewu; w Zwierzynku - Janowi Szymko i Michałowi Starucha także za prace wykonane na rzecz kościoła, natomiast za śpiew Mariannie Wierzchowskiej i Danucie Bachorskiej; w Rekowie - Teresie Gałeckiej, Ryszardowi Bartnickiemu i Jerzemu Tunże; w Siedlicach natomiast - Adamowi Wlazłemu.
Od chwili przybycia do Mieszewa Ksiądz Proboszcz podjął wytężony trud poprawienia stanu poszczególnych kościołów. I tak w Mieszewie przełożono nowy dach, zabezpieczono okna, wstawiono nowe drzwi wiodące do zakrystii oraz kościoła, wymalowano wnętrze i dach, wykonano płot wokół placu, pojawiła się także nowa Droga Krzyżowa i szopka (w tym miejscu podziękowanie należy się Januszowi Manowcowi - prezesowi spółki „Diagro”), wyremontowano także pomieszczenia plebanii. Natomiast w Zwierzynku położono nowy dach, chodnik wokół kościoła, pomalowano wieżę, wnętrze świątyni i metalowy płot. W Siedlicach także przełożono dach, wzmacniając więźbę, odremontowano wieżę i piorunochron, pomalowano wnętrze świątyni, w najbliższym czasie wykonany będzie nowy sufit. W Rekowie pomalowano kościół zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, dach oraz płot.
Parafia w Mieszewie to budujący przykład wytrwałości i hartu ducha wiernych w pokonywaniu problemów codzienności. Mimo ogólnie znanych kłopotów wszyscy wraz z Księdzem Proboszczem na czele próbują - z Bogiem w sercu - szukać drogi ku nadziei i lepszej przyszłości. Są przykładem tego, co w rzeczywistości oznacza słowo „wspólnota”. Warto pewnie odwiedzić i takie środowiska, by przekonać się, że jest to naprawdę możliwe!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent skierował projekt ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom

2024-05-02 15:56

[ TEMATY ]

ustawa

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom - poinformowało w czwartek BBN. Zgodnie z prezydencką propozycją m.in. miałoby powstać Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych.

"Rozwiązania są odpowiedzą na zmiany w środowisku bezpieczeństwa, w tym nowe formy zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej, kierowanych przeciwko Polsce oraz pozostałym państwom Unii Europejskiej i NATO" - głosi komunikat BBN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję