Reklama

Aspekty diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dom „Uzdrowienie Chorych” w Głogowie zaprasza na

Turnusy rekolekcyjno-rehabilitacyjne w terminach: 1-14 września br. oraz 21 grudnia 2004 r. - 3 stycznia 2005 r. Koszt pobytu wynosi 650 zł. Uczestnicy mogą korzystać z dofinansowania z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Jednocześnie informujemy, że Dom „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II w Głogowie uzyskał wpis do rejestru ośrodków nr OD/02/14/04, w którym mogą odbywać się turnusy rekolekcyjno-rekreacyjne i uprawniony jest również do przyjmowania zorganizowanych grup turnusowych osób niepełnosprawnych.

9 sierpnia 2004 r. zmarł ks. Stanisław Majocha

Urodził się 13 sierpnia 1924 r. w Gliniku Dolnym. W latach 1947-52 odbył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu oraz Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 grudnia 1951 r. we Wrocławiu. W latach 1952-57 pracował kolejno jako wikariusz w Bogatyni, Żarach, Wrocławiu, Bielawie Górnej i Wąsoszu. Od 1957 do 1970 r. był proboszczem w Siedlisku, a następnie do 1996 r. w Nowym Miasteczku. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Nowym Miasteczku, a od lipca 2004 r. przebywał w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze. Zmarł w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze.
Uroczystości pogrzebowe z licznym udziałem kapłanów i wiernych, którym przewodniczył bp Józef Pazdur z Wrocławia, odbyły się 10 sierpnia w Nowym Miasteczku. Homilię wygłosił bp Paweł Socha. Po Mszy św. żałobnej w kościele pw. Opatrzności Bożej ciało Zmarłego złożono na cmentarzu komunalnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chalons en Champagne

Od 14 do 17 sierpnia, na zaproszenie bp. Gilberta Luis’a, z wizytą w diecezji Chalons en Champagne (Francja) przebywał bp Paweł Socha. 15 sierpnia wziął udział w Sumie odpustowej ku czci Matki Bożej Wniebowziętej w sanktuarium diecezjalnym w l’Epine oraz przewodniczył procesji z łaskami słynącą figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem. Bp P. Socha odwiedził także dom stowarzyszenia „Ognisko miłości” (Foyer de Charité) powstałego z inspiracji duchowości Marty Robin, dom wspólnoty „Słowo Życia” (Verbe de Vie) oraz spotkał się z siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, które od dwóch lat obecne są w diecezji Chalons en Champagne.

Reklama

Rokitno

Bp Józef Zawitkowski z Łowicza przewodniczył 15 sierpnia uroczystościom dożynkowym i odpustowym w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Obecny był również biskup diecezjalny Adam Dyczkowski. Po Mszy św. odbyło się tradycyjne poświęcenie wieńców żniwnych oraz przekazanie chlebów z tegorocznych zbiorów przedstawicielom świata pracy. Tegoroczne uroczystości odpustowe odbyły się w 15. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej.

NSZZ „Solidarność”

Zarząd Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność” 17 sierpnia podjął uchwałę o wystąpieniu do Rady Miasta Gorzowa oraz innych gmin regionu o podjęcie uchwały ograniczającej handel w niedzielę. Projekt uchwały przewiduje zakaz handlu w sklepach wielkopowierzchniowych (pow. 300 m2) od godz. 23.00 w sobotę do godz. 5.00 w poniedziałek oraz w dniach ustawowo wolnych od pracy. Ograniczeniom nie podlegałby handel detaliczny, praca zakładów gastronomicznych, usługowych dla ludności, aptek czy sezonowych ogródków gastronomicznych.

Drezdenko

W Drezdenku i okolicach trwa letni festiwal organowy. W programie jeszcze koncerty w Dobiegniewie (28 sierpnia), Drezdenku (kościół pw. Przemienienia Pańskiego, 27 sierpnia i 2 września) oraz w pałacu w Mierzęcinie (3 września). Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19.00. Wystąpią m.in.: prof. Julian Gembalski - organy, Stefania Woytowicz - sopran, Michał Dąbrowski - organy, kwartet smyczkowy „Impressione”.

Diecezjalne Studium Organistowskie ogłasza nabór na nowy rok. Zajęcia z zakresu gry na organach, śpiewu liturgicznego, liturgii i teorii muzyki odbywają się dwa razy w miesiącu, w soboty w godz. 9.00-13.00. Studium trwa cztery lata. Nowy rok rozpocznie się w sobotę 18 września o godz. 10.00. Następne spotkanie odbędzie się 25 września. Wykłady odbywają się na plebanii parafii pw. św. Michała Archanioła w Świebodzinie. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie powinni mieć zapewnioną możliwość ćwiczeń na instrumencie klawiszowym w dniach między zajęciami studyjnymi. Na spotkanie należy przyjechać ze skierowaniem pisemnym od księdza proboszcza. Informacji na temat studium udziela dyrektor: ks. kan. Antoni Mackiewicz, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Sulechowie, adres: pl. Kościelny 4, 66-100 Sulechów, tel. (0-68) 385-26-20.

Jednym Zdaniem

11 sierpnia otwarto w Muzeum Ziemi Lubuskiej wystawę poświęconą dziejom leśnictwa na ziemi lubuskiej. Na wystawie można zobaczyć m.in. stare narzędzia używane przez leśników, zdjęcia upamiętniające prace leśników w minionym 80-leciu. Wystawę można oglądać do końca października.

14-15 sierpnia odbył się w Łagowie minifestiwal muzyczny Muzyka u Joannitów, który zorganizowany został w ramach VII Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej Lubuska Camerata 2004. W sobotę na zamkowym dziedzińcu przeboje Straussa, Mozarta i Beethovena zagrał kwartet smyczkowy „Delos”. Wieczorem w Sali Rycerskiej królowała weselna muzyka żydowska. Koncerty niedzielne odbyły się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Partity i sonaty J. S. Bacha zagrał Mariusz Monczak, wystąpili także Jun Suhyun z Korei oraz Ensemble Viadrina.

15 sierpnia bp Edward Dajczak przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci Matki Bożej Wniebowziętej w sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu.

15 sierpnia z inicjatywy stowarzyszenia „Praworządny Sulechów” w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie modlono się za Ojczyznę i tych, którzy jej bronili. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Edward Koper. Po Mszy św. pod pomnikiem Oręża Polskiego delegacja Stowarzyszenia wraz z rodzinami złożyła kwiaty i znicze.

15 sierpnia po raz dziewiąty odbyło się w Bogdańcu Święto Chleba.

15 sierpnia w Muzeum Etnograficznym w Ochli odbyła się impreza plenerowo-festynowa „Żniwowanie”, podczas której zaprezentowano tradycje żniwne, wypiekanie chleba oraz odbył się koncert folklorystyczny.

15 sierpnia w ramach Wieczorów Muzycznych u Luteranów w kościele ewangelicko-augsburskim w Zielonej Górze wystąpili Marek Pilch (organy) i Magdalena Pilch (flet). W programie znalazły się utwory Frescobaldiego, Bacha, Corelliego, Haendla.

15 sierpnia odbył się kolejny koncert z cyklu IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Iłowie. Tym razem na organach zagrał Adam Klarecki, organista bazyliki katedralnej we Włocławku.

Zaproszenie

W dniach 5-12 września w Zielone j Górze i innych miastach województwa odbędzie się XXI Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Tradycyjnie festiwal zostanie zainaugurowany Mszą św. w intencji uczestników festiwalu w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. W tym roku w koncertach festiwalowych usłyszymy: Lubuski Zespół Pieśni i Tańca (Polska), „Cumbre Nueva” (Hiszpania), „Vendita Collegium Folklorum” (Serbia) „Mierieżiwo” (Ukraina), „Rancho Tipico Da Amorosa” (Portugalia), „Timetos” (Włochy), „Kud Oton Zupancic Artice” (Słowenia), „Kwiaty Bukowiny” (dzieci - Polacy z Czerniowic, Ukraina), „Fantezia” (Mołdawia).

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońca wiary

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Święty Atanazy urodził się w pobożnej rodzinie najprawdopodobniej w Aleksandrii, będącej jednym z największych miast Cesarstwa Rzymskiego. Jako młodzieniec udał się do pustelni, gdzie rozwijał swoją duchowość pod opieką św. Antoniego. Dorastał w cieniu prześladowań chrześcijan. Poprzez obserwowanie męstwa i odwagi męczenników, sam nabrał chartu w obronie tego, co najcenniejsze – wiary. Jak się wkrótce okazało, ta cecha pozwoliła mu stać się obrońcą wiary, gdy herezja Ariusza zaczęła zdobywać popularność na dworze cesarskim.

CZYTAJ DALEJ

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję