Reklama

Dekanaty archidiecezji warszawskiej (8)

Dekanat Wilanowski

Dekanat wilanowski, który powstał w 1992 r., liczy siedem parafii. Na jego terenie trwa budowa Świątyni Opatrzności Bożej, a także znajduje się sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. Niedługo powstanie nowa parafia i kościół w Kępie Zawadowskiej.

Niedziela warszawska 36/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościoły i parafie

Dziekan wilanowski, ks. prał. Bogusław Bijak, jest od 24 lat proboszczem parafii św. Anny w Wilanowie. Jest to najstarsza parafia w dekanacie. Erygowana została w XIII w. i obejmowała niegdyś rozległe tereny po wschodniej stronie Wisły, sięgające aż do wsi Wiązowna. W XIV w. powstał w Wilanowie (noszącym wówczas nazwę Milanów) kościół św. Leonarda. W XVI w. wybudowano tu nowy drewniany kościółek, wokół którego założono cmentarz. W 1772 r. z fundacji ówczesnego właściciela Wilanowa księcia Augusta Adama Czartoryskiego wzniesiono obecną świątynię. Jego wnuczka, Aleksandra z Lubomirskich Potocka w l. 1799-1831 wyposażyła kościół w artystyczne przedmioty kultu religijnego przeniesione tutaj z Kaplicy Kmitów na zamku Książąt Lubomirskich w Wiśniczu. W II połowie XIX w. świątynia została przebudowana według projektów Henryka Marconiego. Kościół był zdewastowany podczas I wojny światowej, a podczas II wojny uderzyło w niego kilka kul armatnich. Proboszcz wilanowski ks. dr Jan Krawczyk został rozstrzelany w Palmirach. Po wojnie kościół był doraźnie remontowany.
Gruntowne prace konserwatorskie rozpoczęły się w 1980 r. po przyjściu do parafii proboszcza ks. prał. Bogusława Bijaka. Obecnie kościół jest całkowicie odrestaurowany, wyposażony i przyozdobiony. Podobnie plebania, dom parafialny i inne budynki należące do parafii. 16 października 1998 r. kard. Józef Glemp wyniósł świątynię wilanowską do godności kolegiaty i ustanowił przy niej Kapitułę Opatrzności Bożej. Parafia wilanowska należy do najmniejszych w dekanacie i liczy ok. 4 tys. wiernych.
Na terenie dekanatu, zabytkową, XVII-wieczną barokową świątynię św. Antoniego z Padwy i św. Bonifacego posiada parafia św. Bonifacego na Czerniakowie, w której pracę duszpasterską prowadzą ojcowie Bernardyni. Tutejsza parafia erygowana była w 1916 r. Kościół wybudowany według projektu Tylmana w latach 1686-1691, ze względu na swą architekturę, jak i bogate zdobienie wnętrza, należy do najcenniejszych zabytków stolicy. W ostatnich latach w tej rozwijającej się liczebnie parafii (liczy ona 10 tys. wiernych) został zbudowany nowy kościół św. Jana z Dukli. Duszpasterstwo prowadzone jest w obydwu świątyniach.
Dwie parafie dekanatu wilanowskiego były erygowane w 1950 r. - parafia św. Kazimierza na Sielcach i św. Tadeusza Apostoła na Sadybie.
W parafii św. Kazimierza pracę duszpasterską prowadzą księża zmartwychwstańcy. W 1932 r. zbudowali oni przy ul. Chełmskiej dom z prowizoryczną kaplicą. Następnie podjęli budowę kościoła według projektu arch. Karola Iwanickiego. Świątynię poświęcił 20 sierpnia 1933 r. kard. Aleksander Kakowski, arcybiskup krakowski.
Parafia św. Tadeusza Apostoła powstała przy kaplicy powstałej w przebudowanym budynku mieszkalnym. Przez wiele lat miejscowi wierni czekali na zezwolenie na budowę nowej świątyni. Ostatecznie została ona zbudowana w latach 1980-1982, a w 1993 r. konsekrowana.
Bardzo znanym kościołem na Sielcach jest świątynia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przy parafii św. Stefana przy ul. Czerniakowskiej 137. Jej historia związana jest z siostrami nazaretankami, które w latach 1924-1936 wybudowały tu dom zakonny i kościół. Od wielu lat prowadzą znane z wysokiego poziomu nauczania i wspaniale prowadzonej pracy formacyjnej liceum (a od niedawna także gimnazjum) dla dziewcząt. W 1963 r. kard. Stefan Wyszyński utworzył tu rektorat, a w dziesięć lat później parafię.

Reklama

Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Młodzieży

W dekanacie na Siekierkach przy ul. Gwintowej 3 znajduje się również parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Wyznawców. Choć istnieje ona od 15 marca 1988 r. to jednak obecność ojców Pijarów, którzy prowadzą w niej pracę duszpasterską, jest tu dużo wcześniejsza. W 1980 r. ówczesny wikariusz parafii św. Stefana o. Edward Szajor, pijar, został oddelegowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego do tworzenia ośrodka duszpasterskiego na Siekierkach. Jeszcze w listopadzie tego samego roku, Prymas Polski powierzył ojcom pijarom znajdującą się na Siekierkach kapliczkę, miejsce objawień Matki Bożej. Miały one miejsce w okresie od 3 maja 1943 r. do 15 września 1949 r. Wizjonerką była żyjąca do dziś Władysława Eugenia Papis. Prymas Wyszyński, który wielokrotnie odwiedzał Siekierki, 4 października 1970 r. wypowiedział prorocze słowa: „Jeśli nie ja, to mój następca zbuduje świątynię, aby Matka Boża otrzymała należną tu chwałę”. Niestety, władza komunistyczna nawet słyszeć nie chciała o budowie nowych świątyń w stolicy. Proroctwo Prymasa Tysiąclecia mogło spełnić się dopiero kilkanaście lat później.
Wspomniana kapliczka zbudowana na miejscu objawień została poświęcona 8 maja 1949 r.
15 października 1984 r. kard. Józef Glemp poświęcił plac pod budowę kościoła, który w 10 lat potem został wybudowany i poświęcony. W 1988 r. została erygowana tu parafia.
Najmłodszą w dekanacie jest parafia św. Antoniego Marii Zacchari, prowadzona przez ojców barnabitów. Są oni obecni w Polsce od 1990 r. Ich parafia powstała w 1995 r. Udało im się - dzięki wielkiej pomocy parafian - wybudować kościół parafialny, konsekrowany przez kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski 28 września 2003 r. Parafia liczy ok. 17-18 tys. mieszkańców i należy do największych w dekanacie.
W najbliższym czasie powstanie ósma w dekanacie parafia. - Chciałbym, aby nosiła ona wezwanie „Posłania Uczniów Pańskich” - mówi ks. prał. Bogusław Bijak, dziekan wilanowski. Dlaczego takie pierwsze w archidiecezji warszawskiej, a może w Polsce wezwanie? - pytam Księdza Proboszcza. Wytłumaczenie jest proste: W parafii wilanowskiej zawiązała się młodzieżowa Wspólnota Uczniów Pańskich. Będą oni apostołować wśród swoich rówieśników i wspomagać Księdza Proboszcza w tworzeniu nowej parafii i budowaniu kościoła w Kępie Zawadowskiej. Zakupiony został już teren o powierzchni 20 tys. m2, na którym można zbudować kościół i plebanię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Świątynia Opatrzności Bożej

Na terenie dekanatu, na polach wilanowskich trwa budowa Świątyni Opatrzności Bożej. Będzie ona wotum narodu za dar wolności oraz pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II. Parafia św. Anny w Wilanowie wybudowała tymczasową kaplicę, w której w każdą niedzielę odprawiona jest Msza św. Stąd wyruszają pielgrzymki, np. do Lichenia i do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach (o czym pisaliśmy w Niedzieli Warszawskiej). Parafia wilanowska zapewnia też obsługę duszpasterską kaplicy.

Ks. prał. Bogusław Bijak urodził się 9 czerwca 1930 r. w Ożarowie w gminie Opole Lubelskie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 grudnia 1956 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Jest absolwentem Akademii Teologii Katolickiej, gdzie specjalizował się w homiletyce. Przez wiele lat pracował w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej pełniąc funkcję notariusza, a następnie dyrektora Wydziału Duszpasterskiego. Był wikariuszem w Leoncinie, Piastowie oraz w parafiach warszawskich (św. Andrzeja Apostoła na Mirowie, św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży). Od 1980 r. jest proboszczem parafii św. Anny w Wilanowie, od 1992 r. dziekanem wilanowskim. Kapelan honorowy Jego Świątobliwości. Prepozyt Kapituły Opatrzności Bożej.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

1 maja 2024 roku przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda podczas porannego oświadczenia w Pałacu Prezydenckim podkreślał, że to bardzo ważny i symboliczny dzień.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży: potrzebne jest duszpasterstwo ewangelizacyjno-formacyjne

2024-05-02 07:11

[ TEMATY ]

ewangelizacja

młodzież

Magdalena Pijewska/Niedziela

Kościół katolicki w Polsce przechodzi od duszpasterstwa sakramentalnego do ewangelizacyjno-formacyjnego, aby młodzi weszli na drogę wiary i jej rozwoju - napisała Rada KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży w wydanym w środę dokumencie.

Dokument "Nowe drogi i kierunki formacji młodzieży realizowane w Polsce w odniesieniu do duszpasterstwa tradycyjnego" został opracowany na prośbę Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję