Reklama

Polska

Prof. Jacek Hilszczański laureatem Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego

Przyroda nie istnieje bez ludzkości. Tu i teraz my jesteśmy częścią przyrody, my ją tworzymy, my ją kształtujemy - mówił laureat prof. Jacek Hilszczański podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2017, która odbyła się w Warszawie. Udział w niej wziął m.in. przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki.

[ TEMATY ]

nagroda

Łukasz Krzysztofka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2017. Otrzymał ją prof. Jacek Hilszczański, członek Rady Naukowej Leśnictwa przy Prezesie Rady Ministrów.

Łukasz Krzysztofka

Kapituła Nagrody, w której skład wchodzą m.in. bp Alojzy Orszulik i Sławomir Siwek, doceniła prof. Hilszczańskiego m.in. za „odważną i konsekwentną obronę rozumu i naukowej wiedzy w dyskusji o ochronie Puszczy Białowieskiej”. Jak podkreślono w uchwale Kapituły, prof. Hilszczański został wyróżniony także za społeczną aktywność zarówno w Polsce, jak i Europie, co w sposób szczególny wybrzmiewa w podejmowanych przez niego dyskusjach nt. ochrony Puszczy Białowieskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Przez osobę prof. Hilszczańskiego Kapituła jednocześnie wyraża uznanie dla wszystkich naukowców, wychowawców i pracowników na co dzień oddających swe umiejętności dla budowy światowej marki polskich lasów" - podkreślili członkowie Kapituły.

Łukasz Krzysztofka

Tegorocznemu laureatowi nagrodę wręczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W krótkim wystąpieniu mówił o powołaniu naukowca do dociekania prawd Bożych.

"Pan Bóg dał nam do dyspozycji dwie księgi do studiowania, jeśli nie chcemy błądzić. Pierwszą księgą jest Biblia, która objawia Bożą wolę. Drugą księgą jest stworzenie objawiające Bożą moc. Jeśli dociekanie prawd Bożych zawartych w Biblii jest zadaniem teologa, to dociekanie Bożej prawdy mieszczących się w dziele stworzenia jest zadaniem naukowca. Oba te zadania są szlachetnymi powołaniami, które powiększają naszą wiedzę na temat Bożej mocy i majestatu" - przypomniał abp Gądecki.

Zwrócił też uwagę, że praca naukowca, aby była w pełni owocna musi być przez niego traktowana jako realizowanie życiowego powołania.

Łukasz Krzysztofka

"Oczywiście, aby doprowadzić dzieło do końca, konieczna jest później także wytrwałość, cierpliwość, trzeba rozwiązać tysiące konkretnych problemów, również ekonomicznych. Lecz to wszystko na nic się nie zda, jeśli zabraknie decydującego ognia idei. Jeśli będzie jej pozbawiony, stworzy coś sztucznego, bez życia, bez duszy. Tak, z pewnością istnieje powołanie do nauki, tj. pewien sposób czucia, myślenia, widzenia naukowego" - przekonywał hierarcha.

Reklama

W krótkim podziękowaniu, prof. Hilszczański podkreślił, że otrzymaną nagrodę traktuje jako wyróżnienie całego środowiska naukowego, którego jest przedstawicielem.

"Mam wielkie przeświadczenie, że jest to nagroda dla pewnego środowiska: polskich leśników, naukowców zajmujących się ochroną lasów i szeroko pojętą ochroną przyrody" - mówił. Podkreślił też, że nie znalazłby się w tym miejscu, gdyby nie Puszcza Białowieska, która stała się areną sporów dwóch koncepcji ochrony przyrody: jednej, wykluczającej działalność człowieka i traktującej go jak wroga i tej (z którą laureat się utożsamia), która widzi w człowieku nieodzowny element kształtujący przyrodę.

Łukasz Krzysztofka

"Przyroda nie istnieje bez ludzkości. Tu i teraz my jesteśmy częścią przyrody, my ją tworzymy, my ją kształtujemy" - przekonywał profesor. Odwołując się do przykładu Puszczy Białowieskiej przypomniał także, że "dogmat nic nie robienia", stosowany przez niektórych obrońców przyrody powinien być stosowany z wielką rozwagą i poszanowaniem człowieka, jako istoty mającej ważny wpływ na kształtowanie środowiska przyrodniczego.

Jacek Hilszczański urodził się 8 września 1966 r. w Zabrzu. Ukończył Wydział Leśny Akademii Rolniczej Lasów Polskich , po ukończeniu studiów pracował m.in. w Zakładzie Ochronie Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie, odbył staże w Muzeum historii Naturalnej w Londynie, Stacji Badawczej Rocky Mountain Research w Stanach Zjednoczonych i uczestniczył w międzynarodowych kursach naukowych m.in. w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Kilka lat po obronie pracy doktorskiej pod kierunkiem prof. Barbary Głowackiej, otrzymał roczne stypendium post-doktorskie na Wydziale Leśnym Szwedzkiej Akademii Rolniczej. Rozprawę habilitacyjną, obronioną w 2008 r. poświęcił biologicznym podstawom ograniczenia liczebności kornika drukarza. Od 23 lat angażuje się w badania i debaty dotyczące ochronę przyrody Puszczy Białowieskiej, utrzymując, że człowiek odgrywa ważną rolę w kształtowaniu i utrzymaniu przyrodniczego bogactwa tego obszaru. W 2014 r. z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora. Jest autorem lub współautorem 120 publikacji naukowych i popularno-naukowych, w tym 28. publikacji w czasopismach indeksowanych przez Filadelfijski Instytut Informacji Naukowej. Czynnie uczestniczył w 50. sympozjach i konferencjach naukowych. Należy do Polskiego Towarzystwa Entomologicznego oraz Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego. Jest pięciokrotnym laureatem nagrody Dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa. W latach 2009-2014 pełnił obowiązki kierownika Zakładu Ochrony Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa, a od 2014 r. był zastępcą dyrektora Instytutu ds. naukowo-badawczych. W 2011 r. odznaczono go srebrnym krzyżem zasługi, a w 2016 r. otrzymał srebrną odznakę inżyniera roku oraz kordelas leśnika polskiego. Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego ustanowiła w 2004 r. Fundacja „Solidarna Wieś”. Współzałożycielem i przewodniczącym Rady Fundacji oraz przewodniczącym kapituły nagrody jest Sławomir Siwek. Natomiast honorowym przewodniczącym tejże kapituły jest bp Alojzy Orszulik.

Dotychczasowymi laureatami nagrody są prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, kard. Józef Glemp, ks. prał. Bogusław Bijak, bp Alojzy Orszulik, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, Josef Rottenaicher, abp Józef Michalik, prof. Alojzy Szymański, o dr. Stanisław Jaromi OFM Conv i ks. prał. Kazimierz Kaczor.

2018-02-27 18:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Grand Prix dla filmu „Pilecki” na X Polonijnym Festiwalu Medialnym

[ TEMATY ]

nagroda

zwiastun filmu

Film „Pilecki” w reż. Mirosława Krzyszkowskiego otrzymał Grand Prix X Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2015” w Częstochowie. Fabularyzowany dokument, który powstał wyłącznie dzięki darowiznom, opowiada historię słynnego rotmistrza, więźnia Auschwitz, zabitego przez władze komunistyczne w 1948 roku w mokotowskim więzieniu.

Na tegoroczną edycję festiwalu zgłoszono 44 filmów i programów telewizyjnych, 21 programów radiowych, 5 programów multimedialnych oraz kilkadziesiąt portali internetowych, ukazujących życie Polaków w ponad 15 krajach świata m.in. w Australii, Botswanie, Boliwii, Gruzji, Kanadzie, Macedonii, Niemcach, Rosji, Szwecji, Togo, Ugandzie, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Zimbabwe i oczywiście w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja Królowa Polski

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Zapowiedź zabiegania w Stolicy Apostolskiej o ustanowienie święta Królowej Polski - 3 maja można odczytać w ślubach króla Jana Kazimierza (1656), ale dopiero w Polsce niepodległej kroki takie podjęto i na prośbę polskiego Episkopatu Pius XI zatwierdził tę uroczystość dla całej Polski (1923). Dla Polaków jest Jasnogórski Obraz to jeden z najcenniejszych „narodowych skarbów", obok godła Orła Białego, dla wielu znak naszej tożsamości. Właśnie ze względu na jego obecność, rocznie do jasnogórskiego Sanktuarium przybywają miliony pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję