Reklama

Media

Razem przeciw mediokracji

[ TEMATY ]

media

dziennikarze

abp Wacław Depo

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wobec szkodliwej mediokracji i wszelkiego zamętu powinna nas charakteryzować integracja, która stworzyłaby przeciwwagę dla koncernów medialnych w Polsce - powiedział abp Wacław Depo podczas Forum Dziennikarzy Katolickich w Hebdowie pod Krakowem. Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu do Hebdowa przyjechał na zaproszenie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy – organizatora spotkania, które zgromadziło ludzi mediów i Kościoła, a także działaczy społecznych. Forum odbyło się w dniach 30 listopada 2 grudnia 2012 r. w gotycko-barokowym pronorbertańskim klasztorze z 1160 roku, gdzie mieści się Centrum Wiara i Kultura. KSD mogło zorganizować to niezwykłe spotkanie dzięki gościnie i uprzejmości gospodarzy miejsca - Ojców Pijarów.

Celem spotkania było wzajemne poznanie się, wymiana doświadczeń a także próba wzajemnego ubogacenia w tym, co dotyczy katolickich wartości wpisanych w nasze serca i historię naszej Ojczyzny. Pragnieniem organizatorów było, by z inspiracji płynącej z wymiany refleksji oraz z dyskusji wypracować ogólnopolską strukturę współpracy medialnej na rzecz Kościoła i naszego narodu. Po Mszy św., abp Wacław Depo od wspomnienia Ducha Świętego rozpoczął wykład pt. "Misja mediów katolickich w Polsce".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita częstochowski podkreślił, iż należy przeciwstawić się laickiej mediokracji koncernów w sytuacji, gdy obserwować można rosnący wpływ mediów zdominowanych przez środowiska lewicowo-liberalne. Zdaniem abp. Depo taka diagnoza stawia przed mediami katolickimi zadania specjalne, którym najważniejszym jest ich opiniotwórczość.

Zobowiązany rozeznawać rzeczywistość problematyki mediów do końca swojej posługi, z pozycji „wrzuconego” w tę rzeczywistość, będąc na początku drogi Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu, rozpoczął opis sytuacji mediów w Polsce od przytoczenia wypowiedzi red. Ewy Czaczkowskiej (w rozmowie Błażejem Torańskim), bp. Adama Lepy (wykład:„Media katolickie misja specjalna”), publikacji ks. prof. A. Lewka („Kościół a mediokracja”) oraz KAI („Kościół stereotypy uprzedzenia manipulacje).

Reklama

Obraz, jaki się zarysował, ukazał źródła trudności pisania o Kościele, wśród których są takie jak: ateizm wspierany przez media, doświadczenie odmowy informacji oraz walki światopoglądowej, zdominowanie środowisk dziennikarskich przez światopogląd liberalny (70 proc. to media lewicowo liberalne – po 89 roku powstał niesprawiedliwy oligarchiczny podział mediów i w związku z tym zmieniają się rządy, koalicje ale nie ośrodki opiniotwórcze, przez co dokonuje się ostrzejsza niż na Zachodzie „jełopizacja” i tabloizacja” życia społecznego), narastający rozdźwięk pomiędzy rzeczywistością a przekazem medialnym, praktyka negatywnych wypowiedzi o Kościele lub spychania w niebyt ważnych wydarzeń takich jak np. pierwsza pielgrzymka do Rzymu w Roku Wiary (pielgrzymka Radia Maryja), Międzynarodowy Kongres Rodzin w Mediolanie, Światowy Dzień Młodych, Święto Bożego Ciała (1 s. w 21 minucie programu). Czym jest teraz milcząca sytuacja zablokowania dla szerszej linii przez media sprawy funduszu kościelnego ? - metodą ukrycia, zatruwania kłamstwem. Kościół katolicki stał się tarczą strzelniczą fałszywych idei. Obserwuje się rosnący wpływ polityki partii, mediów, businessu, laickiej mediokracji wobec Kościoła.

Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu wskazał, że w tej sytuacji środkiem zaradczym jest otwieranie oczu i sprowadzanie na ziemię metodą widzę, oceniam, działam.

Metropolita częstochowski podkreślił, że istotą mediów katolickich jest ewangelizacja, a więc konieczność głoszenia Ewangelii całemu stworzeniu, by człowiek - jak mówił Jan Paweł II na audiencji generalnej w 1979 roku – odnalazł samego siebie. Media to „współczesna ambona”, na której Kościół musi być obecny z głoszeniem prawdy i miłości. Obecność w świecie środków społecznego przekazu jest wezwaniem Ducha Świętego i Ewangelia nie może być zepchnięta do sfery prywatnej, co wymaga odważnego wejścia na forum. Ponadto, nie wystarcza posługiwać się mediami, trzeba ewangelizować same media.

Reklama

Troska Kościoła o kształt i rolę mediów znajduje najdobitniejszy wyraz w 27 orędziach na Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu, w pracach Synodu Biskupów stąd ten temat wielokrotnie był podejmowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II, ostatnio: Środki przekazu a nowa ewangelizacja.

Zadaniami podstawowymi misji jest pogłębianie wiary – osiągnięcie wiary dojrzałej, umysłem, sercem osobistej więzi z Chrystusem tak, by doszło do tego osobistego spotkania z Chrystusem oraz poszerzenie wiedzy religijnej, obalanie mitów i fałszowania (sprawa Piusa XII ).

Stąd funkcja ewangelizacyjna mediów katolickich jest pierwszorzędna. Powinna ją charakteryzować opiniotwórczość jako sens istnienia. (Stała troska redakcji i przyjaciół by stały się powszechnie cytowane.)

Zadaniami specjalnymi mediów katolickich jest skuteczne i szybkie reagowanie na negatywne wpływy świata mediów, podejmowanie ważnych tematów nie poruszanych w mediach publicznych, reagowanie na manipulatorski sposób przekazywania czyli nie poprzez siłę argumentów ale przez ośmieszenie, napastliwość. Należy zwracać uwagę na pułapki propagandy tj. „polityka dla polityków” „historia dla historyków”, które wytłumiają aktywność. Należy uwrażliwić na nową formę cenzury tzw. polityczną poprawność, konformizm wobec salonu, uczyć krytycznego stosunku do sondaży opinii publicznej, ukazywać rolę czarnego PR jako technikę propagandy polegającą na ukazywaniu wyłącznie i permanentnie w złym świetle. Należy zabierać głos wobec antyświadectwa np. wtedy kiedy politycy katoliccy chełpią się że myślą inaczej niż biskupi.

Reklama

Stąd rodzi się postulat integracji mediów katolickich jako przeciwwagi dla koncernów medialnych w Polsce. Należy dążyć, by przeciwstawić się mediokracji koncernów. Wobec szkodliwej mediokracji, wszelkiego zamętu, charakteryzować nas powinna integracja i tu rodzą się pytania organizacyjno- strukturalne: czy odrębne potężne medium? Przykładem takiej inicjatywy było wydanie w 2009 roku wspólnie przez 7 tygodników publikacji Kościół „Bioetyka katolicka” w nakładzie pół miliona, która stanowiła wkład w debatę bioetyczną w Polsce. Zawarta tam została wypowiedź abp. Michalika, gdzie wskazuje na perspektywę katolickiej etyki opartej na prawie naturalnym. W tym roku 6 redakcji dokonało wspólnej publikacji w nakładzie 450 tys.

Służba prawdzie jest zadaniem mediów katolickich służących ewangelizacji, za którą abp Wacław Depo podziękował dziennikarzom zgromadzonym na spotkaniu w Hebdowie.

Tekst ukazał się na stronie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy:
ksd.media.pl/aktualnoci/909-hebdow-2012-media-katolickie-wobec-szkodliwej-mediokracji

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania w Hebdowie

2012-12-07 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński do dziennikarzy: jesteście współczesnymi głosicielami Dobrej Nowiny

[ TEMATY ]

dziennikarze

bp Romuald Kamiński

wellphoto/fotolia.com

Jesteście współczesnymi głosicielami Dobrej Nowiny – powiedział do dziennikarzy bp Romuald Kamiński zachęcając ich do pełnego entuzjazmu i odwagi dzielenia się ze światem prawdą o Zmartwychwstaniu Chrystusa. W siedzibie redakcji Tygodnika Idziemy odbyło się wielkanocne spotkanie pracowników mediów diecezjalnych, a więc Fundacji bł. ks. Kłopotowskiego, Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy oraz telewizji internetowej SalveNet.

Składając świąteczne życzenia bp Kamiński wskazał dziennikarzom za wzór do naśladowania postawę św. Piotra Apostoła po Zesłaniu Ducha Świętego. – Ten kto wejdzie w głębie relacji z Chrystusem, w Jego realną bliskość, ten nie może powstrzymywać się by nie przekazać tej wieści o Zmartwychwstaniu innym. Jako pracownicy mediów posiadacie właściwy oręż, przygotowanie, oraz swoją wiarę i zaufanie do Chrystusa by zanieść to innym, by ci którzy usłyszą tę prawdę od was, byli niejako nią powaleni – powiedział biskup warszawsko-praski.

CZYTAJ DALEJ

Wojownicy Maryi w Rzeszowie

2024-04-28 22:14

Mariusz Barnaś

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

W sobotę 20 kwietnia 2024 roku miało miejsce kolejne ogólne spotkanie Wojowników Maryi, które tym razem odbyło się w Rzeszowie w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Poświęcone było przede wszystkim ojcom oraz synom, którzy licznie dotarli do stolicy Podkarpacia. W spotkaniu wzięło udział ponad 7000 uczestników z całe Polski, ale też z Europy.

Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęło się od procesji różańcowej ulicami miasta, następnie odbyła się Msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby, podczas której kazanie wygłosił ks. Dominik Chmielewski SDB, który zwrócił naszą uwagę na następujące kwestie:

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję