Reklama

Brześć Kujawski

Dożynki diecezjalne

Niedziela włocławska 38/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

9 września br. w Brześciu Kujawskim, gdzie od 2 lat proboszczem jest wieloletni diecezjalny duszpasterz rolników - ks. kan. Ireneusz Juszczyński, odbyły się dożynki diecezjalno-powiatowe, przebiegające pod hasłem "Wypłyń na głębię".

Uroczystości rozpoczęły się w godzinach porannych koncertem orkiestr dętych na placu przed urzędem pocztowym. Po koncercie burmistrz miasta i gminy Brześć Kujawski Wojciech Zawidzki powitał zebranych i dokonał otwarcia wystawy rolniczej. Przez cały czas w pobliżu sceny ustawionej przed budynkiem poczty gromadziły się delegacje parafii z wieńcami i darami dożynkowymi, mieszkańcy i goście. Słuchano występów zespołów ludowych, m.in. z Brześcia Kujawskiego.

Ok. godz. 11.30 sprzed plebanii wyruszyła na plac dorożka z bp. Ro manem Andrzejewskim i starostami dożynkowymi: Mariolą Tomaszewską ze Skrzynek i Grzegorzem Ochmańskim z Kąkowej Woli. Wkrótce uformował się korowód dożynkowy z wieńcami i darami ołtarza, który przy wtórze regionalnych śpiewów w wykonaniu miejscowego zespołu folklorystycznego " Dzieci Kujaw" przeszedł ulicami Brześcia do kościoła parafialnego pw. św. Stanisława BM. Po powitaniu przez Księdza Proboszcza parafii starostowie dożynek wręczyli Księdzu Biskupowi chleb upieczony z tegorocznego zboża. Mszy św. koncelebrowanej z udziałem kilkunastu kapłanów przewodniczył bp R. Andrzejewski. Ksiądz Biskup wygłosił również kazanie, w którym odniósł się do przeszłości i pod kreślił rangę dziedzictwa, tradycji, więzi międzypokoleniowych. Przypomniał, że Kościół nigdy nie opuszczał rolników, stawał w ich obronie, określał ich powołanie jako udział w kontynuacji dzieła Stwórcy. Troszczył się o poziom polskiego rolnictwa, także w latach 80., organizując specjalny fundusz dla podźwignięcia rolnictwa. Nie uzyskał on pełnej akceptacji ówczesnych władz ze względów ideologicznych; wyraziły one zgodę jedynie na pomoc w postaci kościelnej fundacji, wspierającej zaopatrzenie wsi w wodę. Kaznodzieja nie omieszkał do2d-ać, że celowo o tym wspomina, by "przedstawiciele orientacji, która wtedy utrudniała rozwój polskiej wsi, a wkrótce dojdą do władzy, nie popełniali podobnego błędu i nie utrudniali w przyszłości jakiegoś działania tylko dlatego, że ono pochodzi z inicjatywy Kościoła. Kościół nie chce dla siebie przywilejów i nie popiera żadnej partii. Może krytycznie wypowiadać się o błędach ludzi i to czyni". Bp Andrzejewski dodał, że Kościół nie może nie przypominać, że przełom, jaki dokonał się w Polsce, należy zawdzięczać autentycznemu ruchowi społecznemu "Solidarność" . Idee "Solidarności" biorą swój początek z Ewangelii, a nie z walki klas. Dlatego Polska może cieszyć się demokracją, w której każdy, nawet jeśli jest w opozycji, może bez lęku zabrać głos w sprawach społecznych i narodowych. Kazanie zakończyły słowa: " Życzę gorąco, by w Brześciu Kujawskim, w powiecie włocławskim, w całej diecezji i w Ojczyźnie kochanej bogate było kiedyś żniwo posiewu mądrości naszego pokolenia, pokolenia Papieża- Polaka. Pokolenia działającego na przełomie wieków i tysiącleci. Ten posiew zawierzamy Matce Najświętszej. Maryjo, Królowo Polski, opiekuj się tym posiewem! Amen".

W procesji z darami liczne delegacje składały na ołtarzu chleby i płody ziemi. Przed zakończeniem Liturgii bp Andrzejewski wręczył bochny chleba Wicewojewodzie kujawsko-pomorskiemu, staroście powiatu włocławskiego i burmistrzowi Brześcia Kujawskiego. Po Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił 47 wieńców dożynkowych i płody ziemi. Uroczystość zakończyło ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec i wręczenie nagród delegacjom, które je przygotowały. Oceny dokonywało jury pod przewodnictwem ks. Pawła Szudzika z Konina i pracowników Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Należy dodać, że najwięcej, bo aż 7 wieńców pochodziło z parafii św. Barbary w Turku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara

2024-05-21 12:48

[ TEMATY ]

śmierć

PAP/Adam Warżawa

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela", twórca festiwalu Transatlantyk. Miał 71 lat. Informację podała Polska Fundacja Muzyczna.

"Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej" - napisała Aleksandra Twardowska-Kaczmarek cytowana przez Polską Fundację Muzyczną w mediach społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

[ TEMATY ]

kapłaństwo

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Krzysztof Olejnik TChr, prowincjałowie z Australii, Brazylii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, krajów, gdzie posługują chrystusowcy, rektor ks. dr Jan Hadalski i wychowawcy seminaryjni, siostry misjonarki, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję