Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 49/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości ku czci bł. K. Kózkówny

18 listopada obchodzono w Diecezji Rzeszowskiej wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny - dziewicy i męczennicy, drugorzędnej patronki naszej diecezji.
15-17 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie odbywało się triduum przed świętem patronalnym. Prowadził je ojciec duchowny WSD, ks. dr S. Kamiński. Seminarzyści gromadzili się na nabożeństwach, podczas których za pośrednictwem bł. Karoliny modlili się o potrzebne dary i łaski dla seminarium i diecezji.
W parafii, której patronuje bł. Karolina odbywały się przygotowania do uroczystości odpustowych. 15 listopada ks. prof. dr hab. B. Gacka - kierownik Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego wygłosił referat pt.: Godność osoby, godność narodu w życiu bł. K. Kózkówny. 16 listopada parafianie wysłuchali wykładu ks. dr. J. Królikowskiego na temat: Bł. Karolina jako znak nowych czasów. 17 listopada wykład poświęcony osobie i narodowi w dobie modernizmu wygłosił ks. prof. K. Guzowski.

Spotkanie modlitewno-formacyjne dla nauczycieli

18 listopada w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu odbyło się spotkanie modlitewno-formacyjne. Zgromadziło ono ponad stu nauczycieli z dekanatów Jasło Wschód i Dębowiec. Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. A. Skałki, który wygłosił też homilię. Kaznodzieja wskazał, że Chrystus jest wzorem prawdziwego nauczyciela. Po Mszy św. odbyły się „wypominki” za zmarłych pedagogów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileusz Domu Dziecka nr 2 w Rzeszowie

18 listopada Dom Dziecka nr 2 w Rzeszowie świętował jubileusz 30-lecia istnienia. Dyrekcja, pracownicy, wychowankowie i zaproszeni goście uczestniczyli w dziękczynnej Mszy św. odprawionej w kościele pw. św. Michała Archanioła, której przewodniczył bp E. Białogłowski. W homilii Biskup zwrócił uwagę na ogromną rolę, jaką mają do spełnienia domy dziecka.Uroczystościom jubileuszowym towarzyszyło otwarcie i poświęcenie Ośrodka Wsparcia Dziennego mieszczącego się w budynku Domu Dziecka nr 2.

Kwesta w Strzyżowie

21 listopada młodzież ze Szkolnego Koła Caritas (opiekun mgr Renata Moskal), działającego przy Miejskim Zespole Szkół w Strzyżowie kolejny raz kwestowała (w obydwu strzyżowskich parafiach) na rzecz swoich potrzebujących koleżanek i kolegów.
Akcja ta cieszy się wielkim zrozumieniem wśród tych, którzy mogą pomóc innym. Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli wszystkie strzyżowskie dzieci nie będą głodne. W parafii Strzyżów-Fara działa również kuchnia Caritas, która - przy solidarnej pomocy obydwu parafii i Urzędu Miasta i Gminy - serwuje codziennie ciepłe posiłki potrzebującym dorosłym.

Reklama

Uroczystość Chrystusa Króla

21 listopada, w Uroczystość Chrystusa Króla, odbywały się w Diecezji Rzeszowskiej obchody święta patronalnego Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W programie znalazł się m.in.: wykład ks. dr J. Królikowskiego na temat: Duchowe zadania katolika wobec nowej Europy oraz marsz ewangelizacyjny spod kościoła uniwersyteckiego do katedry rzeszowskiej będący protestem przeciwko lekceważeniu dnia świętego. Centralna uroczystość odbyła się w katedrze. Eucharystii przewodniczył bp K. Górny. Tradycyjnie już, Ksiądz Biskup wręczył nominacje prezesom parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej i przyjął do KSM-u kilkudziesięciu nowych członków, którzy wcześniej złożyli uroczyste przyrzeczenie. Ksiądz Biskup poświęcił też Sztandar parafialnego oddziału Akcji Katolickiej z Głogowa Młp. Po Mszy św., w imieniu Caritasu diecezji rzeszowskiej, wręczył panu Mieczysławowi Kołodziejowi - przewodniczącemu grupy charytatywnej działającej przy kościele katedralnym statuetkę „Miłosierny Samarytanin”.

86. rocznica Obrony Lwowa

Lwowiacy mieszkający w Polsce obchodzą 86. rocznicę Obrony Lwowa. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie zorganizowno w parafii pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie, gdzie 21 listopada odprawiono Mszę św. w intencji obrońców Lwowa. Eucharystii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prał. W. Jagustyn - proboszcz parafii. We Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Konarskiego w Rzeszowie, szkoły na Staroniwie im. Orląt Lwowskich i rzeszowskich Pisłudczyków.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

„Z bł. Prymasem Czuwamy w Domu Matki”

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - mówił bł. kard. Stefan Wyszyński.

Modlitwa o jego kanonizację, nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także za Ojczyznę zanoszona jest podczas comiesięcznych czuwań „Z bł. Prymasem w Domu Matki”. W sobotę, 27 kwietnia, wieczorną modlitwę poprowadzą członkowie wspólnoty Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Rozpocznie ją Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję