Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Dec: Kościół nie odstępuje od języka Ewangelii

[ TEMATY ]

Wielki Post

BOŻENA SZTAJNER

Bp Ignacy Dec skierował do wiernych diecezji świdnickiej list pasterski na Wielki Post. List zatytułowany "W postawie wiary zwyciężać pokusy szatana" zostanie odczytany w pierwszą niedzielę wielkiego postu we wszystkich kościołach diecezji. Biskup świdnicki podejmuje refleksję nad działaniem szatana, które zawsze było obecne w dziejach ludzkości. Również Chrystus był kuszony przez złego ducha.

"Chrystus zwyciężył złego ducha, ale go nie wypędził z tego świata. Szatan pozostał na ziemi i dalej walczy z człowiekiem" - przypomina bp Dec.

"Odkąd jednak Syn Boży go zwyciężył, od chwili śmierci krzyżowej Jezusa, jest już możliwe zwycięstwo człowieka nad szatanem" - dodaje hierarcha.

Reklama

Szatan kusi człowieka na wielu płaszczyznach życia. Biskup świdnicki przypomina w liście pasterskim co jest przedmiotem tych pokus.

"Ważny jest chleb powszedni, podtrzymuje bowiem życie biologiczne, ale człowiek to nie tylko ciało odczuwające biologiczny głód, to także duch. Chlebem ziemskim nie można zaspokoić w pełni ludzkiego głodu" - stwierdza bp Dec wskazując, że szatan kusi nas w sferze naszego życia fizycznego.

Kolejną sferą pokus jest pycha. "Nie wolno kłaniać się szatanowi, nie wolno oddawać czci bożkom, materii, tylko Bogu samemu należy się cześć i chwała. W tym kłanianiu się Bogu leży ludzka wielkość, a nie poniżenie, jak głoszą dzisiejsi kłamcy, przyjaciele ducha złego" - przypomina bp Dec.

W liście pasterskim ordynariusz świdnicki wskazuje również współczesne metody działania szatana. "Działanie szatana jest widoczne przede wszystkim tam, gdzie ludzie kłamią" - stwierdza hierarcha.

"Drugie dzieło szatana to zamiana miłości w nienawiść. Trzeba tylko dobrze patrzeć, kto tego dokonuje. Współcześni rządzący Europą posądzają o to Kościół katolicki. Mówią, że posługuje się językiem agresji i nienawiści. Nie dajmy się zwieść. Kościół nie odstępuje od języka Ewangelii" - mówi stanowczo bp Dec.

List pasterski kończą słowa pełne optymizmu: "Dzieła ducha złego nie mogą nas przerażać. Szatan nie może wygrać walki z Bogiem. Jego działanie jest rozpaczliwe i krzykliwe" - biskup świdnicki zachęca, abyśmy przez wierność Chrystusowi i Jego Ewangelii dążyli do duchowego zwycięstwa.

2013-02-13 12:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: szkolne rekolekcje z biskupami online

[ TEMATY ]

rekolekcje

szkoła

dzieci

biskupi

Wielki Post

młodzież

Screen/YouTube Referat Katechetyczny

Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie zaprosił biskupów częstochowskich do wygłoszenia szkolnych rekolekcji wielkopostnych online. Składają się one z trzech nauk rekolekcyjnych dla dzieci młodszych głoszonych przez bp. Antoniego Długosza oraz trzech konferencji dla dzieci starszych i młodzieży szkół ponadpodstawowych, które wygłosił bp Andrzej Przybylski.

We wprowadzeniu do nauk rekolekcyjnych abp Wacław Depo zaprosił młodych ludzi do współuczestnictwa w rekolekcjach, „żeby to było dzieło wspólne łaski Bożej, która działa w życiu człowieka, jak i naszego ludzkiego wysiłku i zaangażowania”.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Konkurs na wieniec adwentowy z nagrodami!

2022-12-03 22:30

[ TEMATY ]

konkurs

adwent

wieniec adwentowy

nagrody

Bożena Sztajner/Niedziela

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na wieniec adwentowy.

II Niedziela Adwentu i druga zapalona świeca na wieńcu adwentowym to znak, że czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa wchodzi w kolejny etap. Przynagla nas, byśmy byli bardziej gotowi, wszak Adwent to czas oczekiwania – najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a w ostatniej części Adwentu - jako bezpośrednie przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu. W tym roku zachęcamy do jego wykonania całe rodziny, co może być okazją do wspólnego spędzenia czasu i umacniania wspólnoty rodzinnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję