W zimowej i już niemal świątecznej atmosferze odbyło się uroczyste otwarcie wystawy w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zatytułowanej Boże Narodzenie na Mazowszu.
Otwarcia wystawy dokonał dyrektor skansenu Jan Rzeszotarski, który zapraszając wszystkich do zwiedzania, oprowadził przybyłych gości. Wśród nich znalazł się m.in. wojewoda mazowiecki Leszek Mizieliński, władze miasta Sierpca z burmistrzem Markiem Kośmidrem, władze Starostwa Powiatowego w Sierpcu ze starostą Pawłem Amborem, przedstawiciele wielu instytucji oraz zakładów pracy.
Wystroje chałup jak zawsze zostały bardzo starannie przygotowane przez pracowników muzeum. Stali bywalcy, którzy skansen odwiedzają dość często, zapewne zauważyli zmiany. Trudno było nie dostrzec wielu rekwizytów, które były autentyczne. Dyrekcji skansenu zależało bowiem, by każdy zwiedzający po przekroczeniu progu domu mógł poczuć magię tamtych czasów, atmosferę ówczesnych przygotowań świątecznych.
Z pewnością u niejednego zwiedzającego wywołały też zachwyt przygotowywane ozdoby choinkowe, bądź ozdoby samych izb. Można też było zobaczyć, jak dawniej wyglądało przygotowywanie wyrobów mięsnych, pieczenie ciast czy przyrządzanie potraw wigilijnych. W innych muzealnych chatach z kolei zaprezentowana została uczta wigilijna w biedniejszym domu, czy też w domu pana. Po zakończeniu zwiedzania goście bryczkami zostali przewiezieni do dworku, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tu zebranych raz jeszcze powitał Jan Rzeszotarski. Następnie kilka słów wygłosił dziekan sierpecki ks. kan. Andrzej Więckowski. „Spotykamy się na opłatku w skansenie - mówił. - Boże Narodzenie to takie ciepłe, rodzinne święta. Przeżywamy je kolejny raz w życiu. Co sprawia, że tak bardzo lubimy te święta, te dni? Dlaczego wówczas potrafimy być naprawdę ludźmi, z czego wynikają nasze dobre odruchy serca i życzliwość wobec wszystkich? »Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas« (J 1, 14). Ta prawda wydaje się być prostą odpowiedzią na te pytania. Poprzez narodziny Jezusa Bóg staje się bliższy człowiekowi, staje się człowiekiem i odtąd łatwiej człowiekowi upodobnić się do Niego, zrozumieć Go i iść za Nim, za Bogiem Miłości. Dlatego życzę, by dziś i zawsze każde przełamanie się opłatkiem było dla każdego z Państwa wielkim przeżyciem” - mówił ks. Więckowski.
Następnie Ksiądz Dziekan pobłogosławił opłatek, którym potem dzielono się, składając sobie świąteczne życzenia. Tej szczególnej chwili towarzyszyło również śpiewanie kolęd, a następnie uczta wigilijna, którą przygotowali pracownicy muzeum.
Pomóż w rozwoju naszego portalu