Płońska Akademii ABC Chrześcijaństwa rozpoczęła ósmy rok działalności. Tradycyjnie kolejny rok zajęć, prowadzonych przy współpracy z UKSW w Warszawie, zainaugurowano Mszą św. Przewodniczył jej bp Mirosław Milewski.
Biskup podziękował wiernym za to, że w Płońsku nie brakuje ludzi, którzy chcą pogłębiać swoją wiarę, którzy chcą więcej wiedzieć, aby lepiej rozumieć: - W czasach, w których przyszło nam żyć, z wielu stron dobiega pytanie Piłata z sądu nad Jezusem: „Cóż to jest prawda?” (J 18,38). Nie brakuje przepełnionych pychą fałszywych proroków, siejących zamęt duchowy, którzy czynią wszystko, jak mówi kard. Sarah, żeby „Bóg wycofał się z naszych serc” – zacytował bp Milewski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zaznaczył, że „sianie ziaren kłamstwa” powoduje lekceważenie Ewangelii i doktryny katolickiej. Efektem tego są w Polsce kraju coraz częstsze profanacje. Polskie społeczeństwo chce się oderwać od chrześcijańskich korzeni. Zrównuje się z wiarą radykalnie pogańskie i światowe sposoby myślenia czy życia, przekonuje, że wszystko można, że nie ma żadnych ograniczeń.
Reklama
- Zależy wam na poznawaniu Prawdy i karmieniu się zdrową nauką – zaakcentował hierarcha. - Wiedza religijna to potężna zbroja, która chroni przed wymysłami współczesnych „rewolucjonistów”, którzy chcą zmienić Kościół według własnych, zafiksowanych idei. Mając konkretną wiedzę religijną, w swoich środowiskach, bądźcie promotorami wartości, których źródłem jest Ewangelia – zwrócił się do uczestników Mszy św.
Wygład inauguracyjny pt. „W jakim sensie Kościół jest naszą Matką”, wygłosił o. prof. Jacek Salij OP. Powiedział m.in. że Kościół uczy mówić językiem wiary. Wiara dojrzała zaczyna się wtedy, gdy człowiek chce ją przekazywać innym ludziom, a tym samym stawać się odpowiedzialnym za Kościół na wzór Jezusa.
W ramach spotkania w Płońsku odbyło się też wręczenie indeksów nowym członkom Płońskiej Akademii ABC Chrześcijaństwa oraz dyplomów tym osobom, które ukończyły siódmy rok zajęć.
Płońska Akademia ABC Chrześcijaństwa rozpoczęła działalność w roku 2011 - Roku Wiary, z inicjatywy ks. kan. Zbigniewa Sajewskiego, proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, we współpracy naukowej z Uniwersytetem Otwartym UKSW w Warszawie. Uczestnicy wspólnie biorą udział w Mszy św., a potem słuchają wykładów z różnych dziedzin teologicznych. Posiadają indeksy oraz otrzymują dyplomy na zakończenie cyklu edukacji.