Reklama

Wydarzenie, które uratowało wiarę Polaków w okresie PRL (2)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęcie Nawiedzenia diecezji

Pierwsza peregrynacja Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji przemyskiej rozpoczęła się 8 marca 1970 r. w Jaśle. Wcześniej, w tym samym dniu, odbyło się pożegnanie Matki Bożej przez diecezję tarnowską w Gorlicach. Po zakończeniu uroczystości pożegnania, kolumna pojazdów z symbolami Nawiedzenia udała się w drogę do Jasła. Tam, od wczesnego popołudnia, przy XV-wiecznym kościele farnym oczekiwały ponad 30-tysięczne rzesze wiernych, nie tylko z miejscowej, ale również z okolicznych parafii, a także delegacje z wielu odległych parafii diecezji przemyskiej.
Do Nawiedzenia od strony duchowej i zewnętrznej jasielską parafię przygotowali kapłani w niej pracujący: ks. Stanisław Dudziński, ks. Władysław Nowak, ks. Tadeusz Preis, ks. Eugeniusz Osękowski i ks. Stanisław Pelczar. Bezpośrednie duchowe przygotowanie przeprowadzili misjonarze: o. Józef Świerczek i o. Stanisław Mól (SJ).
Kilkanaście minut przed godz. 17.00 odbyło się powitanie przybyłych na uroczystość 20 biskupów polskich. W uroczystości w Jaśle uczestniczyło także kilku księży infułatów z różnych diecezji. Połączone chóry jasielski i przeworski z orkiestrą pod batutą ks. Mariana Kwiecińskiego, wykonały pieśń na powitanie przedstawicieli Episkopatu. Kilkanaście minut później przed jasielską Farę przybyła, w symbolach Nawiedzenia, Matka Boża.
Na czele parafialnej procesji witającej Matkę Bożą wyszedł miejscowy proboszcz, ks. prał. Stanisław Dudziński, przedstawiciele duchowieństwa zakonnego, zgromadzeń żeńskich i świeccy przedstawiciele parafii. Przybyłą Matkę Bożą powitały dzwony i wycie syren. Po zatrzymaniu się samochodu z symbolami Nawiedzenia, odezwały się uroczyste fanfary (Intrada) i delegacja przywożąca symbole udała się z nimi w kierunku przygotowanego na przykościelnym placu podium. W tym czasie zaproszone chóry zaintonowały pieśni, których śpiew podjęli zgromadzeni wierni. Po dojściu delegacji z Gorlic do zbudowanego na tę uroczystość polowego ołtarza, zaprojektowanego przez artystę plastyka Stanisława Jakubczyka z Krakowa, rozpoczęły się uroczystości przekazania i powitania Matki Bożej. Najpierw biskup tarnowski Jerzy Ablewicz przekazał symbole bp. Tokarczukowi. Symbole Nawiedzenia, a więc Ewangeliarz i świeca, zostały umieszczone na specjalnie do tego celu przygotowanym pulpicie i lichtarzu. Z kolei nastąpiły przemówienia Biskupów Tarnowskiego i Przemyskiego. Po wystąpieniu Biskupa Tarnowskiego, głos zabrał bp Tokarczuk, który najpierw odczytał telegram Ojca Świętego Pawła VI, przysłany w związku z Nawiedzeniem, a następnie telegram od Prymasa Polski. Ordynariusz Przemyski wyjaśnił, dlaczego akurat Jasło zostało wybrane przez niego na miejsce diecezjalnych uroczystości powitania Matki Bożej, wskazał na religijne i społeczne znaczenie Nawiedzenia Matki Bożej i wyraził nadzieję, że Matka Boża wyprosi diecezji szczególne błogosławieństwo Boże. Na zakończenie biskupich powitań przemówił jeszcze krótko przybyły na uroczystości do Jasła kard. Karol Wojtyła.
Po przemówieniach biskupów, wikariusz ks. Władysław Nowak odśpiewał fragment Ewangelii o Nawiedzeniu oraz wspólnie z wiernymi i chórami odśpiewał uroczysty hymn Magnificat. Przyszedł czas na powitania i hołdy wobec Maryi składane ze strony jasielskich parafian i duchowieństwa. Najpierw powitały Matkę Bożą dzieci przedszkolne, następnie dzieci szkół podstawowych i ministranci. Po nich, w imieniu młodzieży szkół średnich, hołd Matce Bożej złożył uczeń III klasy LO w Jaśle Andrzej Wydro, po nim przemawiał przedstawiciel młodzieży pracującej Stanisław Juszczyk. W imieniu ojców parafii Matkę Bożą witał Franciszek Spisak z Brzyszczek, a w imieniu matek Zofia Czyżowicz z Żółkowa. Przedstawicielem ludzi chorych i starszych był pochodzący z Sobniowa Benedykt Żychowski. W imieniu sióstr zakonnych przemawiała s. Anna Jarosz, a kapłanów-rodaków reprezentował ks. Brzostek, proboszcz parafii Świątniki. Na zakończenie powitań przemówił jeszcze ks. Stanisław Dudziński, proboszcz miejscowej wspólnoty parafialnej.
Ze względu na przenikliwe zimno, dalsza część uroczystości odbywała się już w świątyni. W uroczystej procesji, przy śpiewie chórów i wiernych oraz akompaniamencie orkiestry przeniesiono symbole do kościoła, ustawiając je w pobliżu głównego ołtarza. Ok. godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Antoniego Baraniaka. W asyście Ordynariuszowi Poznańskiemu znaleźli się: ks. inf. Roman Głodowski z Przemyśla, jako archidiakon, ks. prał. Edward Chrzanowski jako diakon i ks. prał. Jan Jakubczyk jako subdiakon. W czasie Eucharystii homilię wygłosił główny Celebrans. Mszę św. uświetnił śpiew chórów i zespół trębaczy, który na przemian z ludem wykonywał części stałe i śpiewy pieśni maryjnych. Na zakończenie celebry chóry wykonały pieśń: Gaude Mater Polonia i Apel Jasnogórski.
O godz. 20.00 rozpoczęła się Godzina Pieśni Maryjnych w wykonaniu połączonych chórów przeworskiego i jasielskiego wraz z orkiestrą pod batutą ks. Kwiecińskiego. Od godz. 21.00 do 22.00 trwała Godzina Biblijna, której przewodniczył wikariusz, ks. Tadeusz Preis. Po jej zakończeniu odbyły się uroczyste Godzinki o Najświętszej Maryi Panny połączone z biblijnymi wprowadzeniami. Nabożeństwu przewodniczył ks. Eugeniusz Osękowski. Kolejny z wikariuszów - ks. Stanisław Pelczar - poprowadził od godz. 23.00 modlitwę różańcową. Wszystkim wieczornym nabożeństwom towarzyszyło bardzo duże zainteresowanie wiernych.
O północy odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ordynariusz siedlecki, bp Jan Mazur. On także wygłosił homilię. Ku zaskoczeniu miejscowych duszpasterzy na Mszy św. o północy zgromadziła się bardzo duża rzesza wiernych. Większość zebranych na Maryjnej Pasterce przystąpiła również do Komunii św. Po Mszy św., o godz. 2.00 wystawiono Najświętszy Sakrament i rozpoczęła się jego adoracja trwająca do godz. 6.00. Adoracji przewodzili jezuici z Krakowa, o. Józef Świerczek i o. Stanisław Mól.
Drugi dzień Nawiedzenia wypadał w poniedziałek 9 marca. Pomimo, iż był to dzień normalnej pracy zawodowej, proboszcz parafii zachował niedzielny porządek Mszy św., które odbyły się o godz.: 6.00, 8.00, 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00. Pierwsza Msza św., o godz. 6.00 przeznaczona była dla młodzieży szkolnej. Eucharystii tej przewodniczył bp Tokarczuk. On też wygłosił słowo Boże. Wśród współkoncelebransów znaleźli się rodacy jasielscy, których w tym czasie z Jasła i miejscowości należących do parafii było blisko 30. Na Mszy św. zgromadziło się bardzo wielu młodych. Prawie wszyscy zgromadzeni przystąpili do Komunii św. Z kolei Mszy św. o godz. 8.00, przeznaczonej dla ogółu parafian, przewodniczył i kazanie wygłosił pochodzący z jasielskiej parafii, ks. Jan Mikosz. O godz. 9.00 odbyła się Msza św. dla dzieci przedszkolnych i młodszych oraz ich rodziców, której przewodniczył i homilię wygłosił rodak jasielski, ks. Jan Karaś. Następna Eucharystia, o godz. 10.00, przeznaczona była dla ludzi chorych i starszych. Odprawił ją i kazanie wygłosił ks. prał. Aleksander Oberc, który pochodził z Jasła, a pracował we Wrocławiu. O godz. 11.00 odbyła się uroczysta Suma pod przewodnictwem ks. Czesława Korczykowskiego, który wygłosił również słowo Boże. W południe odbyła się ostatnia Eucharystia w obecności symboli Nawiedzenia, przeznaczona dla ogółu wiernych, a której przewodniczył jeden z wikariuszy, słowo Boże zaś wygłosił ks. Józef Świerczek. Po południowej Mszy św. był czas na prywatną modlitwę do Matki Bożej obecnej w symbolach Nawiedzenia.
O godz. 15.00 rozpoczęło się uroczyste nabożeństwo pożegnania Matki Bożej. Pomimo zimowej aury i dnia pracy dla wielu wiernych, znów w kościele i na placu przykościelnym zgromadziło się kilka, a może nawet kilkanaście tysięcy ludzi. Pożegnanie rozpoczęło się śpiewem Litanii Loretańskiej, po której nastąpiła uroczysta procesja z symbolami Nawiedzenia, której towarzyszył śpiew pieśni.
Na zakończenie procesji słowa wdzięczności za dar Nawiedzenia wypowiedział proboszcz ks. Dudziński, a następnie oddał całą parafię w opiekę Matce Najświętszej. Tak rozpoczął się ostatni etap jasielskiego Nawiedzenia - procesja z symbolami dokoła kościoła i śpiew hymnu Ciebie Boga wysławiamy. Na zakończenie licznie zebrani wierni odśpiewali Apel Jasnogórski i odprowadzili symbole Nawiedzenia do przystrojonego w złotą koronę samochodu-kaplicy. Po chwili symbole, w obecności przedstawicieli parafii w osobach: proboszcza ks. Stanisława Dudzińskiego, Piotra Janika, Marcina Woźniaka, Zofii Czyżowicz, Genowefy Kosiek i Stanisława Juszczyka przewieziono do drugiej w kolejności parafii Nawiedzenia - Osobnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

O możliwości nadania Edycie Stein tego tytułu mówi się od kilku lat. W 2022 r. z okazji obchodów 80-lecia jej męczeńskiej śmierci o. Roberto Maria Pirastu, definitor generalny zakonu karmelitów ogłosił, że została powołana komisja naukowa, która opracowuje oficjalny wniosek w tej sprawie. Sugerowano wówczas, że św. Teresa Benedykta od Krzyża, bo tak brzmi jej zakonne imię, mogłaby uzyskać tytuł Doctor Veritatis - Doktora Prawdy, ponieważ w centrum jej dociekań zawsze stała prawda, którą po nawróceniu odkryła w osobie Jezusa Chrystusa. Jak informują włoscy karmelici, oficjalny wniosek o zaliczenie Edyty Stein w poczet doktorów Kościoła został przekazany Papieżowi 18 kwietnia na audiencji dla karmelitanek bosych.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

CZYTAJ DALEJ

Rada Stała KEP: o standardach ochrony osób małoletnich i bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne w kontekście tzw. ustawy Kamilka

2024-05-02 17:45

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rada Stała KEP

BPJG

Spotkanie Rady Stałej KEP na Jasnej Górze

Spotkanie Rady Stałej KEP na Jasnej Górze

- Kościół jest przygotowany do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich związanych z tzw. ustawą Kamilka - powiedział o. Adam Żak. Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz dyrektor Centrum Ochrony Dziecka przedstawił podczas dzisiejszych obrad Rady Stałej KEP na Jasnej Górze aktualny stan przygotowania standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez Kościół katolicki w Polsce.

W lipcu 2023 r. została przyjęta nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw, czyli tzw. Ustawa Kamilka. Z tego tytułu wzrosła rola i odpowiedzialność podmiotów, w których przebywają osoby poniżej 18. roku życia - pojawiła się m.in. konieczność wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Ustawa weszła w życie 15 lutego br., a od 15 sierpnia bieżącego roku, nowe przepisy będą już w pełni egzekwowane przez organy kontrolne. Np. instytucje samorządowe, Państwowa Inspekcja Pracy, Narodowy Fundusz Zdrowia - mogą nałożyć karę w przypadku stwierdzenia braku tych procedur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję