Reklama

Wydarzenie, które uratowało wiarę Polaków w okresie PRL (3)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nawiedzenie w „sercu diecezji”

Według diecezjalnego programu, Nawiedzenie w parafii katedralnej przewidziane było na 12-13 czerwca 1971 r. (sobota-niedziela). Przygotowania do peregrynacji rozpoczęły się 10 miesięcy przed uroczystością. Rozpoczęto je od wygłoszenia konferencji, przedstawienia tematyki peregrynacyjnej na katechezach oraz w czasie spotkań z grupami działającymi przy parafii. Równocześnie podjęto dzieło modlitewne w intencji dobrego przygotowania się i przeżycia peregrynacji. W dzieło to włączyły się zgromadzenia zakonne, Wyższe Seminarium Duchowne, członkowie Żywego Różańca.
W tym samym czasie rozpoczęło się przygotowanie zewnętrzne polegające na nauce pieśni, czym zajął się ks. Józef Kilar oraz przygotowanie chóru i parafialnego kwintetu, czym z kolei zajmował się organista p. Rajchel. Każdemu z kapłanów katedralnych powierzono inne zadania w związku z Nawiedzeniem. I tak, ks. Antoni Kołodziej i ks. Władysław Hataś odpowiadali za sprawy porządkowe, ks. Józef Wegrzynek za powitania młodzieży, ks. Adam Michalski za przygotowanie ministrantów i dzieci komunijnych, ks. Tadeusz Stawiarski z Prałkowiec za dekoracje, a ks. Julian Jakieła za pozostałe sprawy organizacyjne.
Gdy zbliżał się dzień Nawiedzenia, w różnych punktach miasta umieszczono afisze z ogłoszeniem o programie zbliżających się uroczystości. Rozpoczęły się także prace dekoracyjne przy katedrze, wieży katedralnej i budowie dużego podium ołtarzowego (ok. 400 m2). W pracach dekoracyjnych pomagali klerycy, członkowie Kapituły Katedralnej, pracownicy Kurii Biskupiej i wielu parafian. Wykonano i rozprowadzono ponad 1 tys. fotografii z programem, 2 tys. programów napisanych na maszynie oraz kilkadziesiąt afiszów.
Od strony duchowej bezpośrednim przygotowaniem były misje głoszone przez redemptorystów - o. Stanisława Kuczka z Gdyni i o. Eugeniusz Karpiela z Lublina. Owocem ośmiodniowych misji było udzielenie ok. 28 tys. Komunii św., zalegalizowanie kilku par małżeńskich oraz ochrzczenie kilkunastu kilkuletnich dzieci.
Tak nadszedł dzień Nawiedzenia - 12 czerwca 1971 r. Już od godz. 14.00 przy ołtarzu polowym zaczęli gromadzić się wierni, których do godz. 16.00 zebrało się ponad 20 tys. Na uroczystość przybyli również czterej przemyscy biskupi z Ordynariuszem na czele. Od godz. 16.00 rozpoczęło się modlitewne oczekiwanie, któremu przewodził o. Kuczek. Odmawiano Różaniec i śpiewano pieśni maryjne oraz podawano niezbędne dla tak wielkiego wydarzenia komentarze. W tym samym czasie, w kierunku mostu na Sanie wyruszyła procesja prowadzona przez proboszcza katedralnego ks. Jana Bazana. Niebawem po dojściu procesji do mostu, przybyła kolumna pojazdów z symbolami Nawiedzenia z parafii Medynia Głogowska. Po wstępnych powitaniach procesja ruszyła w kierunku katedry. Następnie po fanfarach, odśpiewaniu pieśni powitalnej, przekazaniu symboli i umieszczeniu ich na honorowym miejscu, nastąpiły przemówienia proboszczów - przekazującego i przyjmującego Matkę Bożą. Z kolei perykopę ewangeliczną o Nawiedzeniu odśpiewał były wikariusz katedralny, ks. Edward Śnieżek.
Po uroczystym Magnificat odbył się hołd parafii. Najpierw witały Matkę Bożą przedszkolaki, dzieci szkolne, ministranci, następnie młodzież szkół średnich i młodzież pracująca. Spośród starszych parafian witali: w imieniu ojców Jan Solka, w imieniu matek Helena Michalczyk, w imieniu ludzi starszych i chorych Aniela Oleniacz. Następnie ustami swych przedstawicieli powitały Maryję osoby konsekrowane: ks. Zygmunt Gorzeński w imieniu kapłanów i s. Agata w imieniu sióstr zakonnych.
Po powitaniach, o godz. 18.30 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Ignacego Tokarczuka, w czasie której przemyski Ordynariusz wygłosił kazanie poświęcone postulatom wolności religijnej, koniecznej do harmonijnej współpracy między Kościołem i państwem. Podczas głównej Liturgii rozdano ponad 3,5 tys. Komunii św. Po jej zakończeniu wyruszyła procesja z symbolami Nawiedzenia do odległego o kilkaset metrów kościoła Karmelitów. Tam odbyły się krótkie powitania Matki Bożej, a po nich Msza św. uświetniana śpiewem chóru działającego przy tamtejszym kościele. Z kolei po zakończeniu Eucharystii, odbył się niedługi koncert pieśni maryjnych w wykonaniu tegoż chóru. Następnie ok. godz. 21.30, znów procesyjnie przeniesiono symbole Nawiedzenia do położonego nieopodal klasztoru Karmelitanek. Po przybyciu symboli na Karmel, klerycy odegrali fanfary, po których uroczyście wniesiono symbole do kościoła zakonnego. Odbyło się nabożeństwo adoracyjne dla przemyskich sióstr zakonnych odprawione przez karmelitów.
Ok. godz. 22.15 wyruszyła z klasztoru Karmelitanek procesja w kierunku Wyższego Seminarium Duchownego. Idący w procesji kapłani, alumni, siostry zakonne i wierni nieśli w dłoniach zapalone świece i śpiewali maryjne pieśni. Od strony duchowej do Nawiedzenia Seminarium przygotował przez krótkie rekolekcje redemptorysta o. Stanisław Kuczek. Jednocześnie budynek Seminarium przybrał zewnętrznie odświętny wygląd. Od strony zamku urządzono ozdobną bramę, na ścianach budynku umieszczono duże flagi z barwami maryjnymi i narodowymi. Między kondygnacjami przymocowano dekoracyjny kontur wieży katedralnej i duży obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Od strony ul. Orzechowskiej umieszczono w oknach duże obrazy przedstawiające polskich świętych i kandydatów na ołtarze. Ok. godz. 22.30 procesja dotarła do Seminarium i skierowała się do wejścia od strony ogrodu seminaryjnego. Tutaj, Matkę Bożą przywitał wicerektor ks. dr Stanisław Górecki, natomiast rektor ks. dr Michał Jastrzębski przejął Ewangeliarz, a dziekan alumnów Michał Józefczyk - świecę Nawiedzenia. Przy procesyjnym wnoszeniu symboli Nawiedzenia do kaplicy zabrzmiały fanfary i pieśń. Symbole umieszczono na przygotowanym w kaplicy tronie przy ołtarzu. Słowa powitania skierował do Matki Bożej ks. Jastrzębski. Następnie odśpiewano fragment Ewangelii o Nawiedzeniu i uroczyste Magnificat. Po hymnie hołd Matce Bożej złożyły siostry Marianki posługujące w Seminarium. Z kolei, w imieniu kleryków hołd Maryi złożył Michał Józefczyk. W końcu powitali też Matkę Bożą przedstawiciele pracowników świeckich zatrudnionych przy uczelni.
Na powitaniach upłynęło sporo czasu, dlatego po chwilowej adoracji w ciszy Ksiądz Rektor odczytał akt oddania się wspólnoty seminaryjnej Matce Bożej, a wszyscy zgromadzeni odśpiewali Apel Jasnogórski. Zbliżała się północ, na którą zaplanowano w katedrze Mszę św. dla przemyskich kapłanów, dlatego ok. godz. 23.45 zakończono adorację w Wyższym Seminarium Duchownym i procesyjnie klerycy odprowadzili symbole Nawiedzenia do katedry.
Tam o północy odbyła się koncelebrowana Msza św. kapłanów, rodaków przemyskich, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Tadeusz Błaszkiewicz. W Eucharystii wzięło udział ok. 2 tys. wiernych. Od godz. 1.00 do wczesnego rana odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu, w której uczestniczyły grupy parafialne i wierni z poszczególnych części parafii katedralnej. Adoracjom tym przewodniczyli kapłani katedralni. W nocnej adoracji uczestniczyło ok. 300 dzieci, 300 młodzieży, 1 tys. mężczyzn i 1,2 tys. kobiet.
Po dokonaniu repozycji Najświętszego Sakramentu, o godz. 5.30 odśpiewano Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie przeplatane komentarzem biblijnym. Po nich rozpoczęły się Msze św. stanowe. I tak, o godz. 6.00 była Eucharystia dla matek, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Stanisław Jakiel. Z kolei o godz. 7.30 odbyła się Msza św. dla chorych i starszych, w której wzięło udział ponad 100 osób, sprawowana przez ks. Józefa Kilara ze słowem Bożym o. Stanisława Kuczka. O godz. 8.30 sprawowano Eucharystię dla dzieci szkolnych, na którą przybyło ich ponad 2 tys. Następnie o godz. 10.00 rozpoczęła się Msza św. dla młodzieży szkół średnich, którą odprawił ks. Dominik Bialic, a kazanie wygłosił znów o. Kuczek. Mszę św. dla mężczyzn o godz. 11.00 sprawował i słowo Boże wygłosił bp Bolesław Taborski. Z kolei o godz. 12.00 odbyła się Eucharystia podsumowująca liturgie stanowe, którą sprawował ks. Edward Chrzanowski, a słowo Boże ponownie wygłosił o. Stanisław Kuczek.
Od godz. 14.00 zaczęły gromadzić się wokół katedry tłumy wiernych, których przybyło ok. 10 tys. O godz. 15.00 rozpoczęła się przy ołtarzu polowym pożegnalna Eucharystia koncelebrowana przez kapłanów katedralnych z proboszczem na czele. Po jej zakończeniu odmówiono Litanię Loretańską, odśpiewano antyfonę Pod Twoją obronę i rozpoczęły się krótkie przemówienia żegnające Matkę Bożą. Na zakończenie uroczystości odśpiewano jeszcze hymn Ciebie, Boga wysławiamy i procesja z symbolami Nawiedzenia wyruszyła w kierunku przemyskiego Rynku, skąd po kilku minutach delegacja parafialna wyruszyła w kierunku Nienadówki. W kolumnie pojazdów odprowadzających Matkę Bożą znalazło się kilkadziesiąt motocyklów i kilkanaście samochodów. Tak zakończyło się Nawiedzenie Matki Bożej w pierwszej parafii diecezji - katedrze przemyskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Uaktualnione zostają normy dotyczące rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych – stanowi o tym nowy dokument Dykasterii Nauki Wiary, opublikowany w piątek 17 maja, który wejdzie w życie w niedzielę 19 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tekst poprzedza szczegółowa prezentacja, dokonana przez prefekta, kard. Victora Manuela Fernandeza, po której następuje wprowadzenie i wskazanie 6 różnych możliwych rozstrzygnięć. Możliwe będzie szybsze wypowiadanie się, z poszanowaniem pobożności ludowej, i z reguły władza kościelna nie będzie już zobowiązana do oficjalnego orzekania o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, którego dogłębne przebadanie mogłoby wymagać dużo czasu. Inną nowością jest wyraźniejsze zaangażowanie Dykasterii Nauki Wiary, która będzie musiała zatwierdzić ostateczną decyzję biskupa i będzie miała prawo do interweniowania w każdej chwili poprzez motu proprio. W ostatnich dziesięcioleciach w wielu przypadkach, co do których wypowiadali się poszczególni biskupi, angażowane było dawne Święte Oficjum, jednak prawie zawsze interwencja pozostawała za kulisami, i domagano się, żeby nie podawać tego do publicznej wiadomości. Obecnie motywacją do tego wyraźnego zaangażowania Dykasterii jest m.in. trudność w ograniczeniu do poziomu lokalnego zjawisk, które w pewnych przypadkach osiągają wymiary krajowe, a nawet globalne, „tak że decyzja dotycząca jednej diecezji ma konsekwencje również gdzie indziej”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

[ TEMATY ]

Sosnowiec

bp Artur Ważny

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Gościem specjalnym wiosennej edycji był o. dr hab. Józef Augustyn SJ, uznany rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor książek i artykułów z zakresu życia duchowego, pedagogiki chrześcijańskiej oraz formacji seminaryjnej i kapłańskiej. - Bóg wie z jakiego błota nas ulepił i dlatego nie trzeba się wstydzić swojej słabości przed Bogiem - mówił do księży o. Augustyn SJ. - Trzeba mówić o tej swojej słabości wprost. A kiedy ktoś nie daje sobie rady ze swoją słabością, powinien szukać pomocy. Trzeba znaleźć człowieka zaufanego w najważniejszych sprawach. Takim kimś w pierwszym rzędzie powinien być własny biskup - podkreślił prelegent.

CZYTAJ DALEJ

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06

[ TEMATY ]

katecheza

felieton

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Oceny z religii i etyki nie wliczane do średniej ocen; możliwe łączenie uczniów z różnych klas w ramach danego etapu edukacyjnego; znaczna redukcja liczby etatów nauczycieli religii; wytyczne, aby organizować lekcje religii na pierwszych lub ostatnich zajęciach szkolnych oraz usunięcie z listy lektur pisarzy kojarzonych z nurtem katolickim to tylko wybrane narzędzia, które od 1 września br. resort edukacji zamierza wykorzystać w walce z religią w szkołach.

Reakcja strony społecznej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję