Seminarium Biskupa Abramowicza (PSBA) widzi siebie jako most. Aby (...) mógł być dobrze umocowany, musi stać na dwóch filarach. Tymi filarami są: polska kultura i doświadczenie, z którego pochodzą (klerycy), oraz amerykańska kultura i doświadczenie Kościoła, w którym będą duszpasterzować.
Zapewniamy dobrych księży dla archidiecezji Chicago, że służymy przyszłym potrzebom Polonii. Wielu naszych absolwentów pracuje zarówno w parafiach polonijnych, jak i niepolonijnych w całej diecezji, w przyszłości będą oni proboszczami dla Polonii. Bez nich wiele parafii pozbawionych byłoby duszpasterzy. Niewątpliwie, bez wyjątku, pomagają oni w zrozumieniu i docenieniu polskiej kultury w parafiach i u księży w całej diecezji.
W czasie, gdy potrzeby innych grup etnicznych są nagłaśniane, sprawy Polonii również wymagają ludzi, którzy by je promowali i nagłaśniali. W tym momencie nasi absolwenci ukazują uniwersalność Kościoła oraz słusznie panujące przekonanie, że Stany Zjednoczone są nadal miejscem szansy dla wszystkich ludzi.
Zapewniamy ciągłość języka polskiego, polskiej kultury. Seminarium Biskupa Abramowicza jest najlepszym rozwiązaniem, jakie mamy, aby zapewnić taką przyszłość; jest najlepszym sposobem służenia naszym ludziom.
W momencie, gdy polskie społeczeństwo staje się jakby mniej katolickie, gdy Unia Europejska otwiera drzwi na lepsze perspektywy życia, nie będziemy mogli polegać zbytnio na wspólnotach zakonnych (...). Już niektóre wspólnoty w Chicago, tam gdzie miało miejsce tradycyjne polskie duszpasterstwo, pozbyły się księży mówiących po polsku. W tym momencie księża ze Świętych Młodzianków (Seminarium Biskupa Abramowicza) sprawują Msze św. w trzech parafiach: Świętych Młodzianków, św. Anny oraz św. Maryi Anielskiej. Ta sytuacja się jedynie wzmoże w przyszłości.
Zachęcamy Was do budowania dobrych relacji z naszymi alumnami i wspierania PSBA.
(Fragmenty listu rektora Seminarium Biskupa Abramowicza, ks. Ryszarda J. Klajbora)
Pomóż w rozwoju naszego portalu