Rozpoczynając rekolekcje zawarł z uczestnikami ćwiczeń rekolekcyjnych umowę zobowiązującą kaznodzieję i wiernych do przestrzegania dwóch reguł – nieograniczonej wolności i ograniczonej cierpliwości, nauczył pieśni „otworzę drzwi”. Jego atrybutem była gitara. Przedstawił też program rekolekcyjnych rozważań w kolejnych dniach. Główny temat adwentowych rekolekcji to triada: słuchanie, pokuta, Kościół. Początek rekolekcji zbiegł się z dwunastym dniem miesiąca i modlitwą w intencji beatyfikacji Czcigodnej Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej. Wspólnie z wiernymi parafii św. Barbary modliła się w tym dniu siostra Lucjusza z Wrocławia.
Mówiąc o „słuchaniu” kaznodzieja przypomniał, że podstawą naszej wiary jest słuchanie Boga i przestrzeganie Jego wymagań zawartych w Dekalogu. Słuchając Boga i wcielając w życie wymagania zawarte w Dekalogu budujemy fundament swojej wiary i swojego zbawienia. Bez wymagań nie ma wychowania, nie ma też wiary. Jeśli nie będziesz się modlił, jeśli nie przyjdziesz do kościoła, stracisz swoją wiarę. Jeśli się nie modlisz, nie chodzisz do kościoła i mówisz, ze jesteś chrześcijaninem, nie mówisz prawdy, jesteś tylko chrześcijaninem metrykalnym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Zwracając uwagę na czwarte przykazanie Dekalogu „Czcij ojca swego i matkę swoją” - mówił: Jest to przykazanie skierowane do dorosłych, bo to oni muszą nauczyć dziecko szacunku do siebie, a nauczą je wtedy, gdy sami będą od siebie wymagać i swoim życiem zasłużą na autorytet. Być może wtedy nie będziemy musieli mówić o kryzysie wiary u młodych?
W tym dniu ks. Rafał spotkał się z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania
Kolejny dzień rozważań poświęcony był pokucie. Wprowadziła do nich Ewangelia wg św. Mateusza o Janie Chrzcicielu i jego wołanie: „nawracajcie się, bo bliskie jest Królestwo Boże”. Słowa „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” wypowiada także Chrystus. Nigdy słowo „wierzcie” nie poprzedza słowa „nawracajcie się”. By jednak nawrócenie nastąpiło musisz wyznać swoje winy i głęboko żałować za to, co złego uczyniłeś. Tu z pomocą przychodzi sakrament pokuty.
W tym dniu swoje spotkanie z ks. rekolekcjonistą odbyły dzieci.
W ostatnim dniu ćwiczeń rekolekcyjnych ks. Rafał mówił o Kościele, miejscu, w którym słuchasz słowa Bożego, przystępujesz do sakramentu pojednania i jesteś częścią wspólnoty i wspólnie z nią stanowisz Kościół. Jeśli krytykujesz Kościół, krytykujesz samego siebie. Jaki będzie Kościół zależy, więc od ciebie i ode mnie.
W tym dniu ks. Rafał odprawiał Eucharystię w szatach liturgicznych obrządku ormiańskiego. Po błogosławieństwie na zakończenie Mszy Świętej pobłogosławił Krzyżem każdego z wiernych.
Słowa przekazane przez ks. Rafała w sposób prosty i czytelny pozostaną w pamięci wiernych na długo, tak i świadomość, że Boga chwalą ludzie różnych języków i różnych kultur i tak naprawdę wszyscy jesteśmy braćmi w wierze.