Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Uwierzmy w wartość naszego życia przed Bogiem

– Uwierzmy w wartość naszego życia przed Bogiem, bo Boże Narodzenie przypomina nam, że Bóg nigdy nie zwątpił w sens swojej miłości do człowieka – powiedział w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w uroczystość Narodzenia Pańskiego przewodniczył w bazylice jasnogórskiej uroczystej Sumie

Witając uczestników liturgii, przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra przytoczył słowa kard. Stefana Wyszyńskiego z Wigilii 1956 r.: „Niech w Boże Narodzenie każde szlachetne uczucie ludzkie, każde drgnienie woli, każda myśl zamieni się w błogosławione czyny, które mają w miłość obrócić całe nasze życie w ojczystej ziemi. Tej radosnej odmiany we wszystkich sercach, w każdej rodzinie, w całej Polsce życzę wam wszystkim”. – Życzę wiary w bliskość Jezusa, zaufania wobec Jego planów i gotowości służenia Mu – dodał o. Waligóra.

W homilii abp Depo przywołał słowa papieża Franciszka, które wypowiedział kilkanaście godzin wcześniej, podczas Pasterki w Bazylice św. Piotra: „Podczas gdy tutaj na ziemi wszystko wydaje się odpowiadać logice dawania, aby mieć, Bóg przybywa darmo. Jego miłości nie można negocjować: nie uczyniliśmy nic, aby sobie na nią zasłużyć i nigdy nie będziemy w stanie jej wynagrodzić”.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „od momentu chrztu jesteśmy kolebką narodzin Boga” i pytał, co by się stało, gdyby Bóg narodził się dzisiaj. – We współczesnym świecie codziennie szerzą się kłamstwa, propaganda i rozmaite mowy nienawiści, a cóż dopiero powiedzieć o kilkudziesięciu rodzajach płci. To wszystko nie sprzyjałoby głoszeniu Dobrej Nowiny o narodzinach Bożego Syna w ciele i krwi z Maryi Dziewicy.

W tym kontekście abp Depo zwrócił uwagę na znaczenie świadectwa żywej wiary chrześcijan, przeżywających narodziny Jezusa. – To jest dla nas nie tylko okazja do świętowania, lecz również zobowiązanie do odpowiedzi na Jego miłość. Tę radosną nowinę, że Bóg dał nam swojego Syna, aby stał się człowiekiem dla naszego zbawienia, należy nieustannie głosić wbrew bezbożnym ideologiom, które uderzają w godność człowieka i rodziny.

– Uwierzmy w wartość naszego życia przed Bogiem, bo Boże Narodzenie przypomina nam, że Bóg nigdy nie zwątpił w sens swojej miłości do człowieka – kontynuował metropolita częstochowski.

Reklama

Za św. Janem Pawłem II abp Depo przypomniał, że największymi współczesnymi zagrożeniami są grzech, który udaje dobro, i kłamstwo, które udaje prawdę. – Jak bardzo jest to aktualne, kiedy dzisiaj pomija się imię Jezusa i wartości chrześcijańskie, mówiąc tylko o tych humanistycznych, europejskich i ludzkich. Jednocześnie wskazuje się na konieczność ratowania świata i człowieka oraz podkreśla się znaczenie tzw. ekologii, która staje się ekoreligią, czczącą bóstwo – Matkę Ziemię i to, co jest tylko naturą. Czy nie jest podobnie z pojęciem klimatu? Oszukuje się nas nim i różnymi inicjatywami, mówiąc o jego ociepleniu czy oziębieniu. Wymienia się wszystko, co zagraża Ziemi. Dlaczego? Bo według tej „ekologii” na świecie żyje zbyt wielu ludzi.

– Tajemnica Bożego Narodzenia jest świętem odrodzonego stworzenia i człowieczeństwa – kontynuował abp Depo. – Chrystus przyjmuje z miłością nasze człowieczeństwo z Dziewicy Maryi i czyni je swoim już na zawsze. To wszystko dlatego, żeby człowiek uwierzył w swoje niepojęte podobieństwo do Boga. Jesteśmy tutaj, bo Bóg nas chciał. On nas umiłował i ma plan dla każdego z nas – zaznaczył metropolita częstochowski.

– Najważniejsze w święta jest spotkanie Jezusa i przyjęcie Go z rąk Maryi. To nada sens naszym przeżyciom rodzinnym, kościelnym i narodowym. Stąd czerpiemy prawdziwą siłę do wszelkiej odnowy i obrony tego świata przed bezsensem – wyjaśnił.

Na zakończenie abp Depo odczytał słowa kard. Wyszyńskiego z 24 grudnia 1961 r.: „Bóg się rodzi. My, którzy w Niego wierzymy, nie mamy obowiązku się lękać Boga. Patrzmy więc pogodnie i z radością w twarz Jezusa, który rozprasza nasze niepokoje i lęki o przyszłość. To w Jego ręku są losy świata. On zwycięża świat”.

Podczas liturgii śpiewał Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”, który po Mszy św. wystąpił z koncertem kolęd.

2019-12-25 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Pietraszki” pachną świętami

Niedziela kielecka 52/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

ozdoby

T.D.

Powstaje świąteczne rękodzieło

Powstaje świąteczne rękodzieło

Produkcja ciastek w w kształcie gwiazdek, choinek, aniołków ruszyła na długo przed świętami, a i tak ekipa pracująca w kuchni zostawała po godzinach.

Prowadzona przez Fundację „Gramy z Tobą” Manufaktura „Pietraszki” – Zakład Aktywności Zawodowej działający w obrębie Domu św. Jana Pawła II istnieje zaledwie od roku, ale już znalazł swoją drogę i wkroczył na właściwe tory działania. Jedna z tych dróg to wypiek ciastek na bazie własnych produktów. W pracowni o nazwie „Ciastkarnia”.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Klaryska s. Elżbieta Sander: Chrystus niczego nie zabiera

2023-02-02 13:53

[ TEMATY ]

klaryski

wikimapia.org

Chrystus niczego nie zabiera, a daje wszystko. Kto oddaje się Jemu, otrzymuje stokroć więcej – mówi s. Elżbieta Sander OSC z krakowskiego klasztoru sióstr klarysek, wiceprzewodnicząca konsulty Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. 2 lutego obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Życie za klauzurą wiąże się na pewno z wieloma ofiarami. Z czego najtrudniej zrezygnować, gdy podejmuje się drogę życia mniszego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję