Reklama

Świat

Wenezuela: bożonarodzeniowa Msza św. w języku polskim

Jak co roku w Boże Narodzenie, tradycyjnie od 70 lat, w kaplicy szkoły La Consolacion w Caracas została odprawiona Msza św. w języku polskim. Celebrował ja pallotyn ks. Zdzisław Łodygo, będący od kilkunastu lat na misjach w Wenezueli. Obecnie jest on proboszczem parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II w dzielnicy Montalbán oraz nieoficjalnym kapelanem kolonii polskiej w Wenezueli.

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

wenezuela

149342/pixabay.com

Liturgia była celebrowana po polsku, natomiast kazanie, z uwagi na to, że nie wszyscy zgromadzeni w kaplicy władają językiem polskim, ks. Łodygo wygłosił po hiszpańsku. Podkreślił on, że każdego dnia obchodzimy Boże Narodzenie, jeśli tylko nowo narodzonego Jezusa Chrystusa nosimy w naszych sercach.

Posługę ministrancką sprawował urodzony w Wenezueli 15-letni Piotr Blanco-Zuń, a na organach grał polskie kolędy oraz muzykę sakralną znany w Wenezueli pianista i krytyk muzyczny Benjamin Jenne, mający również polski rodowód.

Po Mszy św. odbył się skromny poczęstunek, który składał się z polskich i wenezuelskich potraw przyniesionych przez uczestniczących w Mszy św. wiernych. Mszę św. zorganizowało Stowarzyszenie Polaków w Wenezueli przy współudziale Ambasady RP w Caracas.

Podziel się cytatem

W Wenezueli mieszka około 4 tys. Polaków. Są to przede wszystkim potomkowie byłych przymusowych robotników wywiezionych w czasie II wojny do Niemiec, którzy po jej zakończeniu wybrali emigrację. W sytuacji wielkiego kryzysu humanitarnego w jakim od kilku lat pogrążyła się Wenezuela, braku dostępu do podstawowej opieki lekarskiej, braku bezpieczeństwa oraz niewyobrażalnej inflacji,która w roku 2019 osiągnęła 13475,8 proc., większość z nich szuka możliwości wyjazdu z Wenezueli.

2019-12-26 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzi się nowe życie

Niedziela kielecka 51/2015, str. 1, 6

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Fot. Grażyna Kołek

Michał Leopold Willmann, „Pokłon Pasterzy”(kościół św. Józefa w Krzeszowie, XVII wiek)

Michał Leopold Willmann, „Pokłon Pasterzy”(kościół św. Józefa w Krzeszowie, XVII wiek)

Jezus nam się narodził, w dalekim Betlejem, ponad 2 tysiące lat temu. Nieliczni spośród nas, choć coraz liczniejsi, doświadczają niezwykłego daru życia na nowo dzięki transplantacji narządów. Rozwija się ona w Polsce i w województwie świętokrzyskim stosunkowo szybko, choć Kieleckie przez długie lata wlokło się na szarym końcu pod względem ilości przeszczepów. Od 1966 r. przeszczepiono w Polsce łącznie ponad 26 tys. narządów (ponad 10 tys. w ciągu ostatnich ośmiu lat). To i tak kropla w morzu potrzeb, choć są i zjawiska chlubne – w Polsce nie ma handlu narządami.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ KG PSP: pierwszy uratowany człowiek przez polskich strażaków

2023-02-07 15:46

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/NECATI SAVAS

Polscy strażacy wspólnie z tureckimi ratownikami wydobyli z gruzowiska w Besni żywego mężczyznę. To pierwszy uratowany człowiek przez naszych ludzi - poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland, która we wtorek dotarła do tureckiego miasta Besni, po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Nadal trwa rozpoznanie, ale do akcji ruszyły już pierwsze zespoły ratownicze.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP: polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę

2023-02-07 18:50

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Grupie polskich strażaków w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę - wynika z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Polscy strażacy działają w Besni, gdzie przez trzęsienie ziemi zawaliło się wiele domów.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami rozpoczęła we wtorek po południu. Po godz. 15.20 komendant główny poinformował, że polscy ratownicy uratowali pierwszego człowieka. Przed godz. 18 przekazał, że udało się wydobyć kolejną żywą osobę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję