Reklama

Świat

Włochy: liturgia Narodzenia Pańskiego w ruinach kościoła w Nursji

W uroczystość Narodzenia Pańskiego 25 grudnia główna Msza św. w nawiedzonej silnym trzęsieniem ziemi przed trzema laty Nursji w środkowych Włoszech sprawowana była w ruinach zniszczonego kościoła Santa Maria Argentea. Jak doniosły miejscowe media, abp Renato Boccardo mówił w kazaniu o „krzyku bólu i nadziei”.

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Archiwum benedyktynów z Nursji

Nursja – stan po kataklizmie, z powodu którego zawaliła się bazylika św. Benedykta, pozostała tylko fasada

Nursja – stan po kataklizmie, z powodu którego zawaliła się bazylika św. Benedykta, pozostała tylko fasada

Według internetowej gazety „Umbria24” abp Boccardo nawiązał do ubóstwa stajenki betlejemskiej. W tym kontekście przypomniał, że także i dziś wielu ludzi nie ma własnego domu, np. ofiary trzęsienia ziemi, wielu nie ma pracy, wielu też zmuszonych do ucieczki ze stron rodzinnych znalazło swój grób w Morzu Śródziemnym.

Wybór miejsca przez hierarchę wzbudził kontrowersje. Zdaniem krytyków, zrujnowana w październiku 2016 r. świątynia jest symbolem zniszczonej struktury społecznej miasta i odwlekanej odbudowy.

Przeciwko Mszy bożonarodzeniowej w murach kościoła pełnym rusztowań wypowiedział się w ostatnich dniach także komitet mieszkańców. Zdaniem członków komitetu ich poczucie opuszczenia poprawiają jedynie „dźwigi i pracujący przy odbudowie ludzie”.

„Umbria24” poinformowała, że w Mszy św. w głównej nawie kościoła mogło się zmieścić jedynie 90 osób, wszyscy pozostali uczestniczyli w liturgii za pośrednictwem przekazu telewizyjnego na plac przed kościołem.

Podziel się cytatem

Reklama

To już kolejne Boże Narodzenie pośród ruin, przeżywane przez mieszkańców włoskich miejscowości, które zostały zniszczone przez trzęsienia ziemi sprzed trzech lat, również w Nursji, rodzinnym mieście św. Benedykta i jego bliźniaczej siostry św. Scholastyki. Po trzęsieniu ziemi nie ma już bazyliki wzniesionej nad rodzinnym domem Benedykta i Scholastyki. Z bazyliki św. Benedykta pozostała tylko fasada. Cudem ocalała jedynie na centralnym placu figura świętego, założyciela zachodniego monastycyzmu i patrona Europy.

Według informacji konferencji biskupów w regionie Umbrii na skutek wstrząsów w 2016 r. uszkodzonych zostało 435 kościołów, w dwa lata po trzęsieniu jeszcze 228 z nich było niedostępnych. W rekonstrukcję bazyliki św. Benedykta w Nursji, obok rządu włoskiego, zaangażowała się finansowo Unia Europejska.

2019-12-26 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Greger: to na ołtarzu jest nasze Betlejem

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

PB

- Potrzeba sporego wysiłku, odpowiedniego wyciszenia, aby usłyszeć adresowane do nas słowo Boga – zauważył bp Piotr Greger, który przewodniczył Pasterce w katedrze w Bielsku-Białej. Bielsko-żywiecki biskup pomocniczy zachęcił, by mimo trudności, wziąć przykład z betlejemskich pasterzy i podjąć trud drogi prowadzącej na spotkanie z nowonarodzonym Zbawicielem.

Biskup zaapelował, by, podobnie jak pasterze, którzy nie poprzestali tylko na samym słuchaniu, lecz zainteresowali się również treścią usłyszanego słowa, dać się zachwycić radością z Nowonarodzonego. „Współczesny świat nie jest zainteresowany podziwianiem, lecz gromadzeniem i nabywaniem. Cóż zresztą mogłoby człowieka żyjącego w epoce masowej wymiany informacji naprawdę mocno i szczerze zadziwić?” – pytał biskup i zachęcił do podjęcia wysiłku symbolicznej wędrówki do Betlejem.

CZYTAJ DALEJ

Bogumił Łoziński: nie ma twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów

2023-01-26 13:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

PAP/Rafał Guz

Nie ma żadnego twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów lub pozwalał na pedofilię – powiedział zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny" Bogumił Łoziński na konferencji prasowej połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Bp Jan Piotrowski powołał szkołę dla katechistów

2023-01-26 17:45

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

Kielce

katechista

flickr.com/episkopatnews

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski we wspomnienie Narodzenia św. Pawła Apostoła odprawił Mszę św. w Koinonii św. Pawła w Kielcach, inaugurując podczas tej uroczystości szkolę dla katechistów. Będzie ją prowadziło Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”.

– Papież Franciszek ustanowił posługę świeckiego katechisty, jako trwały element instytucjonalny. Nasz biskup bierze ten dar i składa go diecezji, aby byli tu katechiści i słowo Boże było głoszone – mówił ks. Marian Królikowski, przełożony generalny wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję